Закарпатський обласний академічний театр ляльок «Бавка» показав прем’єру вистави «Ірод» за п’єсою ужгородського драматурга Олександра Гавроша. Вистава для дорослих викликала велику цікавість та чимало емоцій, і може стати знаковою як для самого театру, так і для режисерки-постановниці Наталії Орєшнікової та запрошеної художниці зі Львова Інесси Кульчицької, яка нині пише наукову роботу про український вертеп.
Як зазначає театрознавиця Олеся Данилець, «“Ірод” – це вистава, яка не просто розповідає про історичний персонаж, а пропонує глибоке осмислення природитиранії. Вона ставить перед глядачемпитання, що виходять далеко за межіконкретної історичної постаті: щовідбувається у свідомості тирана? Чому вінобирає шлях руйнування замість творення? І головне – що залишається після нього?.. Вистава “Ірод” – це не просто театральнийексперимент, а глибока метафора сучасності».
Олександр Гаврош задоволений постановкою своєї п’єси: «Вистава вийшлабагатогранню, складною, наповненоюсенсами і образами. Із тих, які хочеться щераз подивитися, аби розібратися в тому, чогоне добачив спочатку. Після вистави виходишзбурений емоціями і думками. Для театральних гурманів – це не тільки чудовапожива для аналізу, але й можливістьпобачити інший театр, де форма не меншважлива за зміст».
Центральний образ вистави – сам цар Ірод, якого втілює Микола Карпенко. «Акторстворює багатогранний образ: його Ірод то безжальний деспот, то вразливий, змученийманією переслідування чоловік, який тоне у власних страхах і внутрішньому хаосі. Вінводночас намагається будувати й руйнувати, любити й убивати, але зрештою програє в цій боротьбі», – зазначає Олеся Данилець.
Відомий режисер Олександр Куцик назвав прем’єру «цікавою, несподіваною, новаторською; виставою, яка дивує, ставить запитання, провокує». Тож закарпатські лялькарі продемонстрували свої творчі можливості в опрацюванні найскладнішихтем.
Наступні покази «Ірода» заплановані у квітні і травні.
Іванка Когутич, Ужгород