Закарпатки розповіли, як живуть в умовах карантину в Італії та Німеччині (Фото)

Опубліковано:

Вся увага світу зараз прикута до ситуації з коронавірусом, який продовжує своє поширення планетою. Наразі Україна тільки почала низку карантин заходів, аби убезпечити громадян від небезпеки. Водночас в країнах Європи люди вже живуть у доволі жорстких карантинних умовах, які сильно поміняли звичайний ритм їх життя.

«Про Захід» поспілкувався із двома закарпатками, які зараз мешкають в двох країнах ЄС – Італії та Німеччині, аби довідатися, як живуть ці країни в умовах карантину.

Наталія Йилдирим наразі разом з родиною мешкає у місті Тренто на півночі Італії, а Владислава Кізман у місті Вісбаден (федеральна земля Гессен, Німеччина).

Наталія Йилдирим зауважує, що особисто для неї великих змін через ситуацію з вірусом не відбулося, бо вона переважно викладає онлайн вже понад 3 роки. Чоловік працює в місцевому університеті, де спочатку викладачі ходили на роботу, бо заклади були закриті для студентів на один тиждень, але зараз вже всі працюють та навчаються вдома. Сім’я зараз виходить з дому лише за покупками та на прогулянку на свіжому повітрі вздовж річки.

«У нашому місті, як і по всій Італії, навчальні заклади, в т.ч. приватні, закриті до 3 квітня. Ще на початку тижня ресторани та кав’ярні працювали з 6 до 18, поставили столики на відстань не менше 1 м, але з середи, здається, закрито все, крім магазинів з продуктами, аптек та заправок. У маленькі магазинчики можна заходити по одному. У супермаркетах на кожному відділі стоять дезінфектори, скотчем позначили відстань між покупцями, працівники супермаркету у масках і роблять зауваження тим, хто порушує дистанцію. Від 12 березня нововведення, вчора ще такого не було: у супермаркет запускають декілька людей по черзі, працівники регулярно протирають поверхні (ручки, каси самообслуговування).

Містянам рекомендують виходити з дому лише за крайньої потреби. У Тренто ще з таким не стикалися, але ті, хто пересуваються містом та особливо між містами мають мати «самодекларацію», яку треба завантажити з сайту, заповнити та мати при собі. За порушення карантину чи надання неправдивої інформації – 3 місяці ув’язнення або штраф приблизно 200 євро. Не знаю деталей, це сталося не у Тренто, але оштрафували групу велосипедистів за недотримання правил карантину, наприклад.

По місту ходять патрульні, останні два дні людей на вулиці майже нема, хоча погода дуже гарна. Вчора (14 березня) почали мити вулиці, на офіційній сторінці пишуть, що якщо це не допоможе у боротьбі з вірусом, то хоч місто буде чистішим. Просто містяни почитали, що у сусідньому місті таке роблять і багато запитували владу про це. Якщо раніше можна було гуляти недалеко від дому, головне не збиратися групами, то зараз це не можна. Просять за покупками ходити 1 людині з родини. Ми з чоловіком були сьогодні, то двох не запустили: він зайшов у супермаркет, а я чекала на вулиці. Є повідомлення вже, що й в Тренто порушують карантин, це одиничні випадки. Наприклад, чоловік у спортивній формі на спортивному велосипеді, сам з сусіднього містечка, зупинили в Тренто, тобто він знаходився на вулиці не з першої необхідності… Власник ресторану проводив вечір з кількома друзями у своєму закладі після директиви про закриття всіх закладів, окрім штрафу, у нього хочуть забрати ліцензію», – розповідає Наталія.

Квітковий магазин не може працювати через карантин, тому виклав зрізані квіти, які не продав напередодні, щоб люди брали безкоштовно

Всі магазини, крім продуктових, заклади харчування та надання послуг закриті. Офісні працівники, згідно рекомендацій, працюють з дому.

Водночас Наталія наголошує, що ажіотажу щодо продуктів та предметів першої необхідності немає: «Я не можу говорити за інші міста, але у Тренто полиці повні! Є свіжі овочі та фрукти, м’ясо, молочні продукти і, звичайно, є продукти тривалого зберігання (крупи, макарони, консервація, тощо).

Інформація щодо обмежень та правил поведінки є онлайн та у вигляді постерів. Є сайт, який оновлюється кожного дня о 18:00, де подають статистику по коронавірусу, вказують дані у розрізі регіонів, скільки є підтверджених випадків, кількість померлих та тих, хто успішно пройшов лікування. Є дані про кількість госпіталізованих, людей у реанімації та тих, хто лікується вдома. У фейсбуці є офіційна сторінка міської ради Тренто, де публікують всі новини, щодня транслюють конференцію щодо ситуації. Є гаряча лінія для запитань.

Загалом ситуація, принаймні, у Тренто спокійна, паніки нема. Люди з розумінням ставляться до обмежень, дотримуються правил, намагаються не занепадати духом, жартують.

Владислава Кізман (Німеччина) зауважує, що до п’ятої години дня 13 березня особливих незручностей через карантинні заходи не відчувалося. Життя йшло незмінним шляхом, хіба що у всіх розмовах була присутня тема коронавірусу. Перші повідомлення про нову хвилю зараження в Німеччині почали надходити 27 лютого.

«Я якось одразу усвідомила, що нові випадки будуть швидко поширюватися, бо слідкую за ситуацією майже від початку епідемії, тому наша сім’я обмежила до максимуму соціальні контакти ще два тижні тому назад. Намагалися не призначати ніяких приватних зустрічей, не ходити в гості, кінотеатри, кафе та ресторани. Виходили тільки за продуктами у супермаркет. А від вчора (13 березня) федеральний уряд землі Гессен запровадив карантин у всіх навчальних та дошкільних закладах попередньо до 19 квітня. Тому доведеться переглянути своє щоденне життя, бо будемо змушені піклуватися про дітей», – пояснює Владислава.

Від понеділка 16 березня у країні закриються всі навчальні та дошкільні заклади, але всі інші організації залишаються працювати. Наразі карантинні обмеження є лише в тих людей, у кого підтверджено коронавірус, а також у всіх їхніх контактних осіб. Тобто у кого хвороба має легку форму, тих людей просять залишатися вдома протягом 2 тижнів. Їм заборонено залишати своє помешкання. За недотримання – штраф або навіть умовний арешт на два роки. За дотриманням карантинних норм слідкують місцеві управління охорони здоров’я. Вони тримають зв’язок з усіма хворими, та тими, хто в ізоляції через підозру на вірус. Людей, у яких хвороба має важку форму, ізолюють у лікарнях.     

Щодо тих, хто вже у карантині через хворобу або підозру на неї, то ними займаються управління охорони здоров’я кожного окремо взятого населеного пункту чи округу.  Працівники таких управлінь тримають зв’язок з ізольованими, за можливості навіть допомагають з покупкою продуктів, якщо більше ніхто не в змозі підтримати у цьому питанні. А щодо допомоги батькам, діти яких сидять на карантині через закриття шкіл та садочків, то тут кожен мусить розраховувати на себе. Єдиний виняток складають працівники медичної галузі (лікарі та медперсонал), поліції та служби порятунку. Їхнім дітям на час карантину буде надано догляд в школах (своєрідні групи продовженого дня зранку до кінця робочого дня). Це зроблено з метою аби не допустити колапсу серед професій, які рятують життя.

Ажіотаж щодо продуктів був два тижні тому (наприкінці лютого), коли з’явилися нові випадки коронавірусу. Вони прийшли з Італії, де на той момент вже були смертельні випадки, тому в Німеччині почалася паніка. Першими з полиць магазинів зникли всі засоби дезінфекції, захисні маски вже важко було дістати. Потім люди почали активно скуповувати крупи, олію, консерви, страви швидкого приготування і, звісно, туалетний папір. За декілька днів ситуація трохи заспокоїлася, бо поширення коронавірусу вдавалося трохи стримувати. Але від 12 березня, коли кількість випадків зараження перейшла межу у дві тисячі осіб, ситуація дещо змінилася.

Світлини від 13 березня

«Настрої наразі вже панічні, але довгий час німці до кінця не вірили, що їх ця проблема торкнеться взагалі. Весь січень місяць міністр охорони здоров’я запевняв, що все під контролем і небезпека мінімальна. Потім були 16 випадків захворювання у Баварії наприкінці січня. Заразилися працівники однієї міжнародної компанії, до якої приїжджали гості з Китаю. Але тоді все швидко вдалося локалізувати, хворі через два тижні одужали і тема здавалася закритою. Але коли в середині лютого почали надходити тривожні новини з Італії, стало зрозуміло, що все серйозніше, ніж здавалося. Німці дуже полюбляють відпочивати в Італії влітку і відвідувати гірськолижні курорти взимку, тому було очевидно, що вірус добереться і до Німеччини, що зрештою і сталося, – пояснює Владислава.   

Люди добре проінформовані щодо ситуації з коронавірусом та карантинними правилами, бо практично всі ЗМІ та різні органи у галузі медицини дають інструкції як поводитися у випадку появи симптомів вірусу, куди звертатися і які мають бути дії.  

Як відзначає Владислава, сервіси доставки їжі наразі працюють без перебоїв, тому навіть хворі на ізоляції можуть замовити доставку харчів, заплативши за неї попередньо онлайн. Їжу просто поставлять перед дверима. А ось з розвагами трохи важче, бо особисто канцлер Німеччини звернулася до всіх мешканців з проханням уникати відвідування людних місць. Це стосується розважальних центрів, кіно, театрів, тощо. Але, певно, всі бояться, що закриються кафе та ресторани і доведеться вдома готувати. А для німців це проблема, бо більшість харчується за межами дому.

Лариса РОМАНЮК, Про Захід

Про Захід