Заява фракції «Європейської Солідарності» Закарпаття щодо дискредитованої мажоритарної системи

Опубліковано:

Фракція «Європейська Солідарність» у Закарпатській обласній раді зареєструє проект звернення до Верховної Ради та Президента України з вимогою відмовитися від спроб повернути мажоритарну виборчу систему, яка давно дискредитувала себе як найбільш сприятлива для масового підкупу виборців.

12 лютого 2021 року до Конституційного Суду надійшло подання, яким депутати від «Слуги народу» і «За майбутнє» намагаються оскаржити окремі положення Виборчого кодексу України, а саме – скасувати пропорційну систему виборів за відкритими списками та повернутися до мажоритарної системи.

Раніше, в грудні 2021 року, у ВРУ зареєстровані законопроекти №6444, 6444-1, подані депутатами від «Слуги народу» і «За майбутнє», які передбачають повернення до пропорційно-мажоритарної системи на виборах народних депутатів України.

«Подібні ініціативи свідчать про те, що існує загроза відновлення масового підкупу виборців як основної технології перемоги на виборах. Адже саме мажоритарний компонент виборчої системи, як показує досвід, є основним джерелом політичної корупції, – йдеться у заяві. – Ми відповідально заявляємо, що апробовані на місцевих виборах норми Виборчого кодексу із запровадження відкритих партійних списків продемонстрували високу ефективність. Нова виборча система суттєво посилила конкуренцію не лише серед політичних сил, а й активізувала внутріпартійну роботу. Суттєво скорочено масштаби підкупу виборця і впливу адміністративного ресурсу, оскільки система, закладена у Виборчому кодексі, демотивувала застосування такої форми «роботи» з виборцями. Отже, система виборів у жодному випадку не може бути змінена».

Також автори заяви вважають неприйнятними пропозиції окремих політиків з «цифровізації» виборчого процесу, що означає запровадження механізму дистанційного голосування. Такі ідеї – це шлях до порушення фундаментального принципу таємниці голосування і масової фальсифікації результатів, зокрема з боку держави-агресора Російської Федерації. Простійні кібератаки на органи влади наочно демонструють високий ризик подібного втручання.

Про Захід