Володимир Рак: «Цукровий діабет — хвороба не лише дорослих». Симптоми та лікування у дітей

Опубліковано:

Цукровий діабет усе частіше діагностують як у дорослих, так і серед дітей. У листопаді відзначають Всесвітній день боротьби з діабетом — що є важливим нагадуванням людству про те, що поширеність захворювання неухильно зростає. За статистикою ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я), станом на 2020 рік цукровий діабет мала кожна десята людина у світі, і особливо вразливими є діти. Тому сьогодні лікар-педіатр дитячої клініки «Веселка» у Львові Володимир Рак разом з експертами розповість про причини виникнення цукрового діабету, його симптоми та профілактику.

Діабет та його види

Цукровий діабет — це хронічне захворювання, при якому організм не виробляє достатньої кількості інсуліну. Простіше кажучи, це хвороба, яка характеризується підвищеним рівнем цукру в крові.

Існує декілька видів діабету. Розкажемо про 2 найпоширеніші з них, які зустрічаються саме серед дітей.

Рекордсменом є діабет І типу. Це захворювання, при якому імунна система починає руйнувати власні клітини, котрі виробляють гормон інсулін, що призводить до суттєвого підвищення рівня цукру в крові.

«Причини виникнення діабету І типу досі не вивчені. Вони пов’язані з поєднанням певних генетичних та екологічних умов. Тому передбачити хворобу чи запобігти їй наразі немає можливості», — зазначає дитячий ендокринолог клініки «Веселка» Юлія Сворень.

Цукровий діабет ІІ типу більше поширений серед дорослих. У дітей він зустрічається рідко, хоча протягом останніх років кількість таких випадків суттєво зростає. Перш за все, через неправильне харчування, збільшення рівня ожиріння та малорухливий спосіб життя наших дітей. 

Ознаки цукрового діабету в дітей. На що варто звертати увагу

«Основною ознакою цукрового діабету в дітей першого року життя є раптове зниження ваги. У старших дітей можна помітити посилену спрагу, сухість у роті та часте сечовипускання. Тож якщо дитина постійно хоче пити і багато пісяє — це перші тривожні дзвіночки, на які батькам варто звернути увагу», — коментує педіатр поліклініки «Веселка» Марина Шамановська.

Серед інших симптомів цукрового діабету можна виділити постійний голод, пітливість уві сні, млявість, шкірні інфекції та затуманений зір. Також трапляються поколювання чи оніміння кінцівок. 

Хто потрапляє у групу ризику

Переважно хворобу діагностують у дітей після 6 років та підлітків, але протягом останніх років, кількість дітей менше 6 років з діабетом зростає, в тому числі і серед немовлят  першого року життя. «Складно помітити початок захворювання у немовлят віком до року, адже вони не можуть самостійно попросити пити. До того ж, вони постійно в памперсах, тож батьки можуть не помітити, що дитину мучить спрага, або вона частіше почала ходити в туалет. На жаль, у таких малюків діабет діагностується вже у критичних станах», — додає ендокринолог Юлія Сворень.

Саме тому діти першого року життя і молодшого шкільного віку потребують особливої уваги з боку батьків і педіатрів. До груп ризику належать діти, які народилися з масою менше 2,5 кг і більше 4 кг, у яких у сім’ї спостерігаються випадки цукрового діабету. 

Для чого потрібна профілактика

Я рекомендую змалку профілактично відвідувати лікаря. Буде добре, якщо один і той самий лікар проводитиме постійне спостереження малюка, наприклад, щомісяця. Це дозволяє слідкувати за динамікою росту та розвитку дитини, тому упустити діабет лікар точно не зможе. Також щороку під час планового огляду дитини варто перевіряти рівень цукру в крові. Щоб попередити та своєчасно діагностувати цукровий діабет у малечі, запишіться на плановий огляд до лікаря-педіатра дитячої поліклініки «Веселка». Звертайтесь за номерами телефону: +38 (067) 343 29 11, +38 (050) 343 29 11.

Спеціалісти дитячої клініки «Веселка» у Львові рекомендують проводити профілактичні огляди дітей від віку немовля й до повноліття. Завдяки такому підходу, який включає профілактичні обстеження та вакцинацію, вони вже понад 7 років успішно попереджають захворювання, а не просто лікують їх. До того ж, спеціалісти поліклініки «Веселка» керуються виключно принципами доказової медицини, затвердженими міжнародними протоколами. 

У дитини виявили цукровий діабет: що робити

«Для батьків важливою є самоосвіта, адже кожна мама є лікарем для своєї дитини. Жоден спеціаліст не знає дитину так, як його мама. Щодо порад лікаря, раджу встановлювати пристрої цілодобового моніторингу глюкози крові, адже це значно покращує якість життя дитини з діабетом,» — радить лікар-ендокринолог дитячої клініки «Веселка» у Львові Юлія Сворень.

У дитячій поліклініці «Веселка» ви знайдете спеціалістів, які розуміють дітей ще до того, як вони почали говорити, та підтримують батьків, коли вони не знають, що робити. Спеціалісти клініки зроблять усе можливе, щоб батьки змогли довірити здоров’я найрідніших людей лікарям. Для цього лікарі «Веселки» працюють в режимі 12/7. У будь-який зручний для вас час вони зможуть швидко оглянути дитину, проконсультувати батьків та підібрати лікування. За потреби ви можете пройти огляд не лише у педіатра, але й в ендокринолога, дерматолога чи іншого вузького спеціаліста. Усе для того, щоб ви відкинути зайві переживання.

«Цукровий діабет — це не про хворобу. Вона починається тоді, коли з’являються ускладнення. Тож мова йде, перш за все, про здоровий спосіб життя, який допоможе запобігти цим ускладненням. Тому слідкуйте за тим, щоб діти харчувалися повноцінно, їли достатню кількість білків, жирів і вуглеводів, які потрібні організму, що розвивається», — додає педіатр дитячої поліклініки «Веселка» Марина Шамановська.

Уже зараз завдяки сучасним методам контролю цукру та інсулінотерапії ми можемо максимально підлаштувати дитину під цукровий діабет, а не діабет під дитину. Тому діти, в яких діагностували діабет, можуть жити повноцінно — займатися спортом, відвідувати різні заняття, робити те, що їм потрібно, та отримувати задоволення від життя.

І запам’ятайте: цукровий діабет не болить. Він дає про себе знати вже тоді, коли рівень цукру в крові перевищує 10 мілімоль*.

*Рівень глюкози у крові вимірюється у мілімолях на літр (ммоль/л)

Про Захід