Володимир Чубірко: «Робимо все для того, щоб наше сміття не текло річкою до Угорщини і щоб наші сусіди приїжджали у чисте Закарпаття…»

Опубліковано:

Про це голова облради заявив під час візиту делегації Угорщини в рамках реалізації заходів програми транскордонного співробітництва «Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна» (HUSKROUA) Європейського інструменту сусідства.

Основна тема візиту — фінальне обговорення з керівництвом облради та Закарпатської ОВА реалізації проєкту програми з будівництва сміттєсортувального заводу у селі Яноші, що на Берегівщині.

Арон Сокач, Директор Спільного Технічного Секретаріату Програми транскордонного співробітництва «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна» Європейського інструменту сусідства 2014-2020 у рамках зустрічі з керівництвом області зауважив:

«Приблизно 4 роки ми займаємося проектом «ZeroWaste: Нуль відходів: теорія для всіх, практика для кожного у транскордонному регіоні». За цей час боку всіх його учасників зроблено чимало. Як результат — 21 грудня ми року ми підписали Грантову угоду по по цьому проєкту. Наразі передбачено 5 млн євро грантових коштів та 2,3 млн євро коштів Угорщини. Процес затримало здорожчання засобів для реалізації проєкту, тому було прийнято рішення про фінансову підтримку Угорщини. Фінансування отримає Європейське об’єднання територіального співробітництва (ЄОТС) ТИСА, засновником якого, у тому числі, є і Закарпатська облрада.

Ми хочемо, щоб процес використання коштів був максимально прозорим із залученням до нього фахівців та дотриманням відповідних правил проекту.

Наступний етап програми HUSKROUA вже оголошено і він передбачає фінансові джерела у сумі близько 64 млн євро. Закарпаття у партнерстві з іншими областями може долучатися до цієї програми».

Арон Сокач також висловив сподівання щодо створення комунальної структури для управління заводом аби показати її, як зразкову грантодавцям. Це, на його думку, має стати прецедентом, який би дозволив працювати над подальшими схожими проектами і не лише на Закарпатті. Відтак — подякував за співпрацю облраді і обласній військовій адміністрації. До слова, у проєкті вже передбачено створення такого КП.

Голова Закарпатської обласної ради, котрий з самого початку займався реалізацією згаданого проєкту, повідомив, що з часу підписання Грантової угоди, спільно з ОВА проведено дві великі спільні наради з керівництвом та відповідними підрозділами військової адміністрації, Берегівської територіальної громади та виконавцями.

Домовлено, що до кінця лютого Берегівська ТГ зобов’язувався зробити 1000 м дороги до місця реалізації проєкту. Також управлінню капітального будівництва ОВА дано доручення забезпечити реконструкцію підвідних доріг. Згідно з домовленостями, до середини лютого Берегівська ТГ має прийняти рішення про суперфіцію земельної ділянки, на якій реалізовується проєкт (право користування чужою земельною ділянкою для забудови). Також силами громади села Яноші буде збудовано бомбосховище.

У свою чергу, обґрунтовуючи актуальність побудови згаданого заводу, голова Закарпатської ОВА поінформував гостей, що у області перебуває близько 300-400 тис. ВПО. У наш край перевезено близько 400 підприємств з інших областей України, які могли б знаходити партнерів в Угорщині і налагоджувати співпрацю. Він також висловив сподівання що проєкт дозволить збалансувати екологічну ситуацію і висловив сподівання щодо його реалізації до кінця 2023 року.

Відтак сторони відвідали місце реалізації проєкту у селі Яноші Берегівського району й оглянули його будівлю. Детальніше — на офіційному сайті Закарпатської облради: https://zakarpat-rada.gov.ua/volodymyr-chubirko-robymo-vse-dlia-toho-shchob-nashe-smittia-ne-teklo-richkoiu-do-uhorshchyny-i-shchob-nashi-susidy-pryizhdzhaly-u-chyste-zakarpattia/

Про Захід