Вітамінний стіл: як готують закарпатці, аби зберегти найцінніше

Опубліковано:

Усім відомо, що вітаміни – досить нестійкі сполуки, які здатні легко руйнуватися під впливом різних факторів. Аби зберегти корисні складові у якомога більшій кількості, вчені рекомендують дотримуватися деяких правил обробки продуктів. Як правильно готувати овочі, і що смачне з них роблять закарпатки – читайте у сьогоднішньому матеріалі.

Як правильно зберігати та готувати овочі і фрукти

Вдалося придбати свіжі овочі, зелень чи фрукти? Тоді ховайте їх від світла, адже воно руйнує вітамінні сполуки. Особливо це стосується листових овочів та зелені. Вирішили нашаткувати овочі чи перетерти з цукром? Забудьте про зберігання в металевому посуді, він знищує вітамін С. Мити овочі, фрукти, м’ясо необхідно завжди в проточній воді.

Якщо овочі та фрукти дуже забруднені, їх необхідно замочити у воді на деякий час, але не більше ніж на 10 хв. Не слід залишати продукти у воді надовго. Крім того, вони повинні перебувати у мінімальній кількості води: чим більше води і чим довше мокнуть продукти, тим більше вітамінів, мінеральних солей та інших поживних речовин залишається у воді. Максимальну кількість вітамінів і мінеральних речовин сконцентровано в овочах і фруктах безпосередньо під шкіркою, тому зрізати її потрібно якомога тонше. Щоб продукти не окислялись на повітрі, необхідно чистити і різати їх безпосередньо перед тим, як опустити в каструлю.

Салати необхідно готувати перед подачею на стіл і завжди заправляти рослинною олією, що полегшує засвоєння організмом вітаміну А. При варінні у воді необхідно послідовно закладати продукти в каструлю відповідно до часу, який необхідний для їх повного приготування. Наприклад, готуючи суп, спочатку кладіть м’ясо, потім – коріння, в кінці – овочі. Їх слід опускати не в холодну, а в киплячу воду, щоб швидко нейтралізувати фермент, що руйнує аскорбінову кислоту. Вибираючи види кулінарної обробки, слід віддавати перевагу тим, які не вимагають тривалого нагрівання. Найбільш безпечними для вітамінів є варіння на пару і запікання в духовій шафі.

На сніданок – вівсянка з сухофруктами

Чудова ранкова страва ужгородки Каті ідеально смакує як дорослим, так і дітям. « Такий сніданок – один з найулюбленіших у моїх дітей. Для нас вівсянка з сухофруктами та медом це просто знахідка. Вівсянку я варю на молоці, але не переварюю (2-3 хв. після закипання і 4-5 хв. під кришкою без вогню, аби запарилася). Далі додаю вершкове масло, родзинки, курагу, яблуко свіже тонкими слайсами, банан якщо є, мед. Деколи корицею притрушую. Чорнослив не люблять, я б додавала ще його! Це мега смачно і, здається мені, там досить багато вітамінів залишається» – поділилася Катерина Соханич.

Сирі овочі та фрукти – найкорисніші

Це головний кулінарний девіз Дарини. « Найпопулярніший вдома салатик взимку надзвичайно простий у приготуванні. Потрібно натерти на тертці моркву, яблуко, шматочок кореню селери. Тоненько нашаткувати капусту (пекінську або звичайну). За смаком додати зелень, заправити салат олією, лимонним соком в дрібкою кунжуту. Навіть дітки полюбляють такий яскравий салатик. Ще любимо салат із запеченого буряку і кабачка. Продукти треба запекти, порізати скибками, покришити зверху бринзу або фету, збризнути оливковою олією » – поділилася рецептом Дарія Слюсаренко.

Взагалі, селера і буряк – фаворити серед закарпатців. Мар’яна Туранчич також салати з цих овочів готує регулярно, однак має свій секрет: « У салат з кореня селери, яблука та моркви я додаю жменю смажених волоських горіхів, подрібнених, трохи часнику, заправляю домашнім майонезом, з додаванням сметани та гірчиці».

Вітаміни не тільки їсти, але й пити

Для цього з них варто зробити смузі, переконує Тетяна Семаль, тим паче в однорідній суміші дуже легко замаскувати те, що не люблять діти. «Вдома часто готую смузі зі шпинату, моркви, гарбуза, замоченого насіння. Туди додаю банан, фрукти морожені та свіжі. З рідних ніхто навіть не здогадується, що там купа корисних продуктів, які вони не зовсім полюбляють. Часто готую і пюре з зеленого горошку, броколі і цвітної капусти. Усі складові я готую на пару» – поділилася Тетяна.

Чорна редька – несправедливо забутий скарб

Сьогодні в супермаркетах її повно, і коштує вона до 10 грн. за кілограм. Редька містить калій, кальцій, вітаміни С, В9, цинк мідь, марганець. Також вона вважається відмінним антивірусним продуктом. При лікуванні кашлю у середині редьки роблять отвір, зрізують її кінчик знизу, ставлять у кружку, а в отвір наливають мед. З редьки починає текти цілющий сік, який неабиякий допоміжний при хворобах дихальних шляхів.

Я вирішила приготувати простий, але дуже смачний салат. Чорну редьку почистила і натерла на терці, додала нарізану кільцями ялтинську цибулю, два подрібнених варених яйця, заправила сметаною, ложкою гірчиці, посолила і поперчила за смаком.

Страва вийшла смачнішою, аніж я очікувала. Тому я спробую ще проекспериментувати. Зокрема в інтернеті можна знайти чимало рецептів, як от маринована редька, чіпси чи навіть фаршировану редькою картоплю.

А які вітамінні страви готуєте ви?

Готувала Вікторія Жуйко, спеціально для «Про Заходу»

Фотоілюстрації з вільних джерел

Про Захід