В Ужгородському замку відкрили нову виставку – артефакти розкопали ужнівці (Фото)

Опубліковано:

Кількість знайдених предметів іде на сотні, а їх хронологія – переважно від середини XIV до кінця XVII століття.

Два літа на руїнах церкви святого Юрія, що на території Ужгородського замку тривали розкопки під керівництвом завідувача Археологічного музею УжНУ, кандидата історичних наук Володимира Мойжеса. З нагоди Міжнародного дня музеїв у Закарпатському обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького відкрили нову експозицію, що презентує знахідки ужнівців.

В Ужгородському замку відкрили нову виставку – артефакти розкопали ужнівці
В Ужгородському замку відкрили нову виставку – артефакти розкопали ужнівці

Дві просторі експозиційні зали на першому поверсі вмістили знахідки експедицій, які відбулися у 2018 та 2019 роках. Під керівництвом Володимира Мойжеса археологічна практика студентів-істориків дала значні результати: відшукали чимало цінних артефактів.

В Ужгородському замку відкрили нову виставку – артефакти розкопали ужнівці

– Кількість знайдених предметів вимірюється сотнями. А хронологія їх – переважно від середини XIV до кінця XVII століття. Є невелика кількість матеріалу, який належить не до часу функціонування церкви і навіть замку, а до замкового горизонту – городища, яке тут існувало. Зокрема це бронзова завушниця, яку науковці чітко датують другою половиною Х століття, – каже Володимир Мойжес,завідувач Археологічного музею УжНУ.

Так, тут представлений фрагмент надгробка, який є одним із найбільш ранніх у Карпатському басейні, датований XIV століттям. Є також декоративні заклепки від трун. Окремо представлені кахлі. На руїнах знайшли й керамічні посудини, декілька з них, припускає науковець, могли залишити грабіжники усередині XVIII століття.

– Окремо зібрані вироби з жовтого металу. Тут представлено близько 40 предметів: нашивки на жіночий головний убір, підвіски, каблучки, персні. Серед перснів можна виокремити один із гербовою печаткою другої половини XVI століття. Крім того, є ряд предметів із білого металу, що покриті позолотою. Наприклад, колар – парадний ланцюг, подібні могли носили як чоловіки, так і жінки. – пояснює науковець.

У наступній залі презентують деталі одягу та прикраси: пряжки, ґудзики, застібки, намистини тощо.

В експозиції представлена і колекція культових предметів: хрестиків, медальйонів, розаріїв – це було виявлено у понищених криптових похованнях та за межами крипт. Також є вітрина зі зброєю: ціла шабля та два уламки і декоративне навершя на руків’ї шаблі. Нумізматика представлена вітриною з 59 монетами від початку XII до початку XVIII ст. Експонують найбільш репрезентативні зразки, які добре збереглися.– Серед представленого є унікальні предмети. Наприклад, медальйони, той же надгробок, перстень-печатка. Деякі з них у єдиному екземплярі, яких більше в Україні не відомо, деякі рідкісні – все це національне надбання. І потребує дальшого вивчення. Нині я їх особисто досліджую. Кожен цей предмет потребує окремого вивчення, а пізніше все розглянеться комплексно – тоді буде чітка загальна картина, – резюмує дослідник.

Варто додати, що цього ж дня в музеї презентували також виставку народних музичних інструментів Закарпаття. За словами директора музею Василя Шеби, ця виставка унікальна і є однією з найкращих в Україні.

Із 13 травня до музею почали пускати відвідувачів. До огляду доступна територія та внутрішній двір замку. Тут можна замовити екскурсійне обслуговування. Експозиції поки закриті. Їх планували відкрити для відвідувачів або з 22 травня, або з 1 червня. Оскільки карантинні обмеження на Закарпатті не послабили, слід сподіватися на доступ до них із 1 червня. Однак наступного тижня область може переглянути карантинні заходи і послабити обмеження раніше.

Ксенія Шокіна

Медіацентр УжНУ
фото Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького

Про Захід