В Ужгороді відкрили мініскульптуру на честь графа Нандора Плотені

Опубліковано:

Як повідомив на своїй сторінці у фейсбуці відомий закарпатський блогер Олександр Богданов, сьогодні в Ужгороді, у Міжнародний день скрипки, відкрили міні-скульптуру на честь графа Нандора Плотені, відомого музиканта та композитора, який народився у 1844-му році у селі Великі Лази, Ужгородського району, яке стоїть на берегах маленької річечки під назвою Циганка (заст: Цигані). Граф Нандор був скрипалем. Жив у своєму палаці, оточеному парком у центрі села. У різний час у нього в гостях були Ференц Ліст, Йоганн Брамс і Едуард Ремені (у палаці досі збереглися підтвердження цього факту). Саме Ремені навчив молодого графа грати на скрипці і вони навіть виступали разом із концертами по Європі.

Нандор Плотені тримає в руках велику скрипку з трьома струнами. Кожна струна означає іменні скрипки Страдіварі, Гварнері, Аматі. Скрипки цих трьох великих людей зберігалися у колекції Нандора. Скрипка, яку він ніжно обіймає, у переносному значенні також означає і кохану жінку Євгенію. Під Нандором – пісочний годинник. На скрипці помітні контури коньячного келиха і пляшки. Це посилання до сфери діяльності графа. Він збудував у рідному селі спиртзавод, млин і організував виноградарське господарство. Більшість людей із села почали працювати на його об’єктах. Кожен же збір винограду перетворювався на ціле сільське свято. З гуляннями та алкогольними втіхами. Кожна сім’я у селі мала свій виноградник, а самогоноваріння було відсутнє як клас. Селяни сдавали частину врожаю на спиртзавод і отримували назад справедливу частину продукту у вигляді фруктового дистиляту, знаменитої на всю Європу «лазівської сливовиці». При цьому пияцтва в селі не було.

Кожен житель села з величезною добротою та вдячністю згадує графа. Особливо згадують те, що він робив для села. Усі мали роботу. Люди перестали бідувати.

Після смерті Нандора його справу продовжив син, який зробив для села не менше, ніж батько. До речі, коли в край прийшли совєти, сім’я Плотені добровільно віддала свої виноградники та винні підвали новій владі, а ті миттєво організували на базі всього цього господарства коньячний завод.

Автор скульптури – Роман Мурник.

Фото Олександра Богданова
Про Захід