В Ужгороді відбулася Міжнародна конференція до 85-річчя проголошення незалежності Карпатської України

Опубліковано:

Здобуття автономії Підкарпатської Русі (Закарпаття) у складі Чехословаччини у жовтні 1938 р. і проголошення незалежності Карпатської України в березні 1939 р. ввійшло в новітню історію як відважна спроба українців напередодні Другої світової війни відновити національну державність на окремо взятій етнічній території як зародок майбутньої соборної України.

Про це нині наголошувалося під час Міжнародної науково-практичної конференції «Карпатська України як етап українського державотворення та боротьби українців за незалежність у ХХ ст.», приуроченої до 85-річчя проголошення незалежности Карпатської України та 150 років з дня народження Августина Волошина.

У залі вченої ради УжНУ розгорнуто книжкову виставку із збережень краєзнавчого відділу наукової бібліотеки УжНУ (керівник Марія Чорній). Тут представлено понад 50 праць Августина Волошина: підручники із математики, фізики, хімії, граматики, читанки. Це рідкісні книги, яким понад 100 років та які вперше покинули стіни книгозбірні. Багато із представлених видань опрацьовані науковцями та лягли в основу досліджень, окремі – детально не вивчалися.

Привітав учасників та подякував організаторам конференції перший заступник голови Закарпатської обласної ради Андрій Шекета: «Обласна рада до цих ювілейних дат 2024-й на Закарпатті оголосила Роком Августина Волошина, тому проведення тематичних конференцій є закономірністю. Це важливо з огляду на два фокуси. Перший – історичний і дослідницький. Другий – фокус значення – суспільно-політичний, який сьогодні стає більш важливим й актуальним. Адже Україна знову у боротьбі через ворога, який намагається знищити нас як державу. Із іншого боку – знову український народ доводить своє багатовікове прагнення жити цивілізовано у форматі Української держави та розвивати її. За останні роки спостерігаю зростання попиту на вивчення і розуміння важливості факту проголошення української державності для суспільства по обидва боки Карпат. Адже осмислення значимості подій Карпатської України обговорюються не тільки в Ужгороді, а й у Києві». Посадовець наголосив, що завтра у столиці, у Музеї Війни відбудеться Публічна дискусія «Срібна земля: від легенди до проголошення незалежності», де він виступить спікером.

Свої думки про важливість факту проголошення української державності за Карпатами для дальшого возз’єднання українських земель озвучать історики Олександр Пагіря та Андрій Шекета (перший заступник голови Закарпатської обласної ради, дослідник історії регіону). Долучиться до заходу народна депутатка Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Закарпаська облрада

Про Захід