Уряд планує запустити систему накопичувальної пенсії для бюджетників

Опубліковано:

У 2023 році уряд планує запустити для бюджетників соціальні пакети з накопичувальною пенсійною системою. Іншими словами, вчителі чи лікарі зможуть відкладати гроші на свою майбутню пенсію. Далі цю модель планують масштабувати на решту українців.

Наразі правила й алгоритм роботи системи ще розробляється. Міністерство соціальної політики пропонує запровадити обов’язкові пенсійні накопичення для всіх працівників молодше 50 років. Розмір обов’язкових відрахувань поки точно невідомий. Урядовці допускають 2% від громадянина та роботодавця.

Водночас Міністерство фінансів допускає також участь держави у внесках. Накопичені на рахунках кошти вкладатимуться у державні та недержавні пенсійні фонди.

Частина пенсійних внесків інвестуватиметься в економіку України.

У Мінсоцполітики наголошують, що запровадження накопичувальної системи не означатиме відмову від традиційної пенсії. Накопичувальна і солідарна системи існуватимуть паралельно.

«Щоб система працювала ефективно, всі три рівні пенсійної системи повинні працювати комплексно. Покращена солідарна система, обов’язкова накопичувальна та приватна накопичувальна. Тільки тоді це може дати в найближчій перспективі достойний коефіцієнт заміщення», – вважає радник міністра фінансів Віталій Ломакович.

За його словами, за таких умов пенсія при середній зарплаті 14 тисяч становитиме 5600 грн.

Щодо виплат накопичень, то їх здійснюватимуть страхові компанії. Гроші можна буде отримати кількома способами: щомісяця впродовж 10 років чи більше, а також одноразовим платежем (у разі хвороби, інвалідності, переїзду до іншої країни тощо). Накопичену пенсію можна буде передати у спадщину.

Планується, що інформація про пенсійні накопичення міститиметься у Єдиному соціальному реєстрі. Кожен українець зможе сам переглядати обсяг своїх внесків та доходів в електронному кабінеті.

Центр громадського моніторингу та контролю

Про Захід