Уряд має передати місцевим громадам не лише відповідальність за тарифи, але й ресурси для втримання їх на нинішньому рівні, – «УДАР Віталія Кличка»

Опубліковано:

В кінці вересня Кабмін, НАК «Нафтогаз України» та мери українських міст підписали Меморандум про непідвищення тарифів на опалення і гаряче водопостачання впродовж опалювального сезону 2021–2022 рр. «УДАР Віталія Кличка», безумовно, позитивно поставився до такого кроку уряду. В нинішніх складних умовах це, без перебільшення, державницьке рішення.

Проте, оскільки ринкова ціна газу сьогодні сягає подекуди до 45 тис грн за тисячу кубометрів, водночас було очевидним, що одним лише меморандумом тарифи не втримати.Для їх стабілізації потрібні значні фінансові ресурси і газ за доступною ціною, який зобов’язався постачати Нафтогаз. Також слід нагадати, що уряд до цього часу не повернув місцевим бюджетам 37 млрд грн за різницю в тарифах (яку обіцяв повернути до кінця вересня у попередньому меморандумі), переклавши таким чином відповідальність за втримання тарифів повністю на місцеву владу.І саме цей пункт є сьогодні ключовим, адже без повернення урядом заборгованості у 37 млрд грн говорити про втримання тарифів на існуючому рівні неможливо. Тому влада повинна передбачити в бюджеті кошти на її погашення! До прикладу, нещодавно Рахункова палата виявила додаткові резерви доходів, що не враховані у проєкті державного бюджету на 2022 рік, загалом на суму 32,7 млрд грн.

Це вже більшість необхідної суми.Проте є сумнів, що уряд готовий виділяти такі значні суми коштів на фінансування різниці у тарифах. Про це свідчить той факт, що наразі всі вільні кошти спрямовуються на «Велике будівництво». Для цього скорочують бюджети всіх державних компаній, які мають бодай якусь ліквідність (Укрзалізниця, Нафтогаз, Енергоатом, Укргідроенерго тощо).Хочемо зауважити, що через відсутність газопостачання в бюджетних установах на осінь-зиму в принаймні чотирьох областях України вже заявили про надзвичайну ситуацію техногенного характеру. Серед них і Закарпатська.

Окрім Закарпаття, про це ж ще позаминулого тижня повідомили і в Львівській, Хмельницькій та Одеській ОДА. Але ані Кабмін, ані Нафтогаз не чують місцеву владу. Вони вважають будь-які заяви про проблеми в енергетиці маніпуляціями. «УДАР Віталія Кличка» вимагає від уряду у максимально стислі терміни спрямувати місцевим бюджетам обіцяні в меморандумі кошти і зобов’язати Нафтогаз дотримуватися взятих на себе зобов’язань щодо продажу газу за доступною ціною населенню (7,42 грн/куб.м) і бюджетним установам (13,7 грн/куб.м).Уряд має передавати місцевим громадам не лише відповідальність за тарифи, але й ресурси для їх втримання на нинішньому рівні.

Про Захід