Українці відзначають день народження Степана Бандери

Опубліковано:

1 січня українці вшанувують політичного лідера Українського Руху Опору середини ХХ ст., провідника Організації Українських Націоналістів (революційної) – ОУН (р) Степана Бандери.

Сьогодні, 1 січня 2022 року, виповнюється рівно 113 років від нього народження Провідника.

З ції нагоди як в Україні, так і в українських громадах Європи, Америки й Австралії пройдуть церковні служби, тематичні вечори і вечірні смолоскипні акції молодих націоналістів.

Степан Бандера і перше січня – це є символ боротьби, визвольного руху. Постать Провідника понині викликає приступи гніву й агресії у ворожої до України Російської Федерації. Десятиріччями довкола його імені «совєти» створювали міфи, демонізуючи постать Бандери і створюючи йому «імідж» терориста.

І понині для російських окупантів ті, хто говорить українською, носить вишиту сорочку – це теж бандерівець, і хто бореться за незалежність України – також бандерівець, незалежно від того, російськомовний він, православний чи католик.

Як зазначає кандидат історичних наук, дослідник українського визвольного руху ХХ століття Микола Посівнич, «для росіян Бандера є “антиіконою”, адже він був одним із найуспішніших символів, був, як зараз модно говорити, менеджером визвольного процесу. Тому ворожа пропаганда і зробила його уособленням усіх борців проти окупації – проти однієї людини набагато легше боротися на пропагандистському фронті: мовляв, якби не Бандера, то українці не боролися б».

За словами історика Володимира В’ятровича, основним елементом радянської пропаганди, спрямованої проти ОУН та УПА, було постійне звинувачення у колаборації з нацистами. І, не зважаючи на опубліковані тисячі документів, десятки досліджень про антинацистську боротьбу  українських націоналістів, цей міф продовжує існувати. В межах пропаганди Степан Бандера розглядався, часом розглядається й досі, як мало не головний приспішник Гітлера в Україні. Тоді як Бандера насправді скептично оцінював можливість використання німецької допомоги у відродженні України. Цей момент став одним із ключових в його дискусії зі старшими членами ОУН, яка закінчилася розколом організації. 

Степана Андрійович Бандера народився 1 січня 1909 року в родині священика з галицького села Старий Угринів, що поблизу Калуша.

Прожив 50 років. Постійно займався політичною боротьбою в ім’я відродження Української держави та її захисту від іноземних поневолювачів.

Однаково жорстоко переслідувався російськими, німецькими і польськими окупантами. Був неодноразово ув’язненим.

1959-го року був вбитий у Мюнхені, де перебував веміграції, агентом радянських спецслужб Богданом Сташинським. Пізніше Сташинський утік на Захід, в усьому зізнався й дав приголомшливі свідчення проти СРСР.

Про Захід