Українсько-німецька зустріч письменників “Міст з паперу” відбудеться на Закарпатті

Опубліковано:

«МІСТ З ПАПЕРУ» налагоджує зв’язки між українськими і німецькими письменниками/цями, художниками/цями та предствниками/цями інших творчих професій. Ідея проєкту з’явилася у 2013-14 рр., коли українці відстоювали свою незалежність і європейський вибір на Євромайдані, а потім через анексію Росією Криму і сепаратистську війну на Донбасі Україна зазнала кривавої загрози з численними жертвами. Учасники проєкту зустрічалися для читань, доповідей, мистецьких акцій та екскурсій у Львові, Дніпрі, Харкові, Києві, Маріуполі та Івано-Франківську. Так постала справжня мережа, особлива цінність якої проявилася після 24 лютого 2022 р., коли Росія почала повномасштабну війну проти України й так важко здобутих європейських цінностей.

Нині, незважаючи на війну, «Міст з паперу» з українсько-німецькою зустріччю письменників повертається в Україну. Письменники/ці, науковці/виці та культурні діячі/чки з України та Німеччини зберуться на три дні в закарпатському Ужгороді, щоби почитати свої твори, послухати доповіді та взяти участь в екскурсіях.

В Німеччині досі мало знали про Ужгород, мультиетнічне багатомовне місто, що лежить на кордоні трьох держав між Словаччиною та Угорщиною. Через своє географічне положення на південь від Карпат воно залишалося дещо поза контекстом навіть в межах України. Щойно після початку повномасштабного російського вторгнення, коли Ужгород став прихистком для безлічі внутрішньо переміщених осіб зі сходу, місто наче по-новому відкрилося для країни.

На минулорічній зустрічі у Ваймарі, проведеній на запрошення Бібліотеки герцогині Анни Амалії, були представлені насамперед українські письменники/ниці, які були змушені переселитися до Німеччини. Натомість до Ужгорода «Міст з паперу» запрошує передовсім авторів призовного віку, що не можуть покинути країну, а також письменників/ниць, які залишилися в Україні. Серед них також і тих, які переселилися в Ужгород або інші західні регіони з Бучі та Маріуполя.

Особлива увага буде звернута на учасників/ниць з Ужгорода. Письменники-військовослужбовці, які не отримають дозволу покинути зону бойових дій, будуть представлені через свої тексти. Всі запрошені автори/ки презентують здебільшого нові вірші, прозу і п’єси – твори, які так чи інакше зачіпають тему війни та її наслідків. Зустріч «Міст з паперу» розпочнеться зі вшановування пам’яті загиблих.

Всі події проєкту відкриті для публіки і супроводжуються синхронним перекладом. Вперше організатори запрошують відразу на дві довгі ночі літературних читань. Після зустрічі всі твори з Ужгорода двома мовами будуть опубліковані на сайті paperbridge.de у розділі «Тексти».

АВТОРИ

НІМЕЬКОМОВНІ ПИСЬМЕННИКИ/ЦІ
Марсель Баєр, Дрезден
Томас Ланґ, Мюнхен
Даґмар Лойпольд, Мюнхен
Керстін Прайвус, Лейпциг
Ульріке Альмут Зандіґ, Берлін

УКРАЇНСЬКІ ПИСЬМЕННИКИ/ЦІ
Юрій Андрухович, Івано-Франківськ
Юрій Дуркот, Львів
Олександр Гаврош, Ужгород
Олег Коцарев, Буча, Ужгород
Андрій Любка, Ужгород
Мар’яна Прохасько, Ужгород
Банди Шолтес, Ужгород
Григорій Семенчук, Львів
Юлія Стахівська, Буча, Ужгород
Оксана Стоміна, Маріуполь, Київ

ПИСЬМЕННИКИ НА ФРОНТІ
Богдан Коломійчук, наразі Київ
Артем Чапай (читання тексту, якщо автор не зможе приїхати)
Артем Чех (читання тексту, якщо автор не зможе приїхати)

ВШАНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ
Вікторія Амеліна (1986–2023). Читання творів письменниці, убитої російською ракетою в Краматорську (за участі Юрія Дуркота та Христини Назаркевич) Назар Гончар (1964–2009). Вшанування львівського поета, який помер в Ужгороді (за участі Андрія Любки та Христини Назаркевич).

НАУКОВЦІ
Александер Кратохвіл, Мюнхен/Берлін
Павло Леньо, Ужгород
Юрко Прохасько, Львів
Карл Шльоґель, Берлін.

Міст з паперу

Про Захід