У Закарпатському музеї стартувала виставка рушників Ганни Беряк (Фото)

Опубліковано:

5 травня, у цей світлий Великодній період, одна із локацій Закарпатського музею народної архітектури та побуту вбралася в десятки неповторних вишитих рушників: колекцію своїх рукотворних робіт вперше на широкий загал представила мешканка с.Кострино, що на Великоберезнянщині, Ганна Миколаївна Беряк. Яскраві, вишукані, багаті за колористикою й орнаментами, водночас неймовірно теплі й гармонійні, ці витвори мистецтва одразу притягують погляди, нагадують про наші споконвічні традиції, повертають до бабусиної хати, де все просякнуте любов’ю і добром. Це особливо відчувалося там, у скансені, біля садиби з с.Гусного Великоберезнянського району.

Пані Ганна – педагог за фахом, 47 років пропрацювала вчителькою молодших класів Костринської школи. Про своє захоплення рукоділлям розповідає так: «Мені було п’ять років, коли мама дала шматок домотканої тканини, голку з ниткою, показала, як зав’язувати вузлик. І я почала вишивати. Вишивання для мене – це свято. Бачите, кожен рушник інакший, з якоюсь родзинкою. Мене не стільки цікавить візерунок, як підбір кольорів – щоб вони гармонійно поєднувалися. Щодо техніки, то деколи використовую «низинку», але в основному рушники вишиваю «хрестиком». Звикла працювати паралельно над двома-трьома рушниками, під настрій. Надаю перевагу характерним для Березнянщини кольорам – спокійним, пастельним, ніжним. Улюблене поєднання – вишневий з рожевим. Насправді тут лише невеличка часточка моїх робіт».

Для своєї дебютної виставки Ганна Беряк обрала сорок вишитих рушників. Кожен вражає красою і неповторністю, цікавим орнаментом, акуратністю техніки, гармонією кольору, вишуканості і смаку. Від кожного віє материнською піснею, сімейним затишком, душевним теплом. А ще в доробку мисткині є вишиті бісером ікони, деякі з них вже давно прикрашають місцеві храми. 

Вишивана краса привернула увагу численних відвідувачів скансену. Прийшли познайомитися з творчістю талановитої народної майстрині і представники інтелігенції краю, серед яких земляк пані Ганни, заслужений художник України Іван Дідик, керівниця Заслуженого академічного Закарпатського народного хору Наталія Петій-Потапчук, викладачка Ужгородського музичного коледжу ім.Д.Є.Задора, заслужений працівник культури України Надія Підгородська, заслужена артистка України Надія Гораль, хореографи Людмила Вайзер і Василина Синичка, представники ЗМІ тощо.

Своїми враженнями від виставки Наталія Петій-Потапчук поділилася у соцмережі: «Біля Великоберезнянської хижі, в музеї під відкритим небом «Старе село» сьогодні свято, світлий пасхальний день! Подивіться, які неймовірні вишивані рушники красуються під солом’яною стріхою древньої верховинської оселі… Пані Ганна, талановита народна мисткиня, жителька Кострино дарує нам всім велику насолоду та радість своєю творчістю. Її рукотворні рушники своїми мотивами та орнаментами об’єднують всю Україну! Щиро дякуємо їй за таку неповторну красу! Побажаймо їй ще багато творчих літ, міцного здоров’я та рясних Божих Благословінь!

 Підготувала Таїсія Грись

Про Захід