У Львові однорічній дитині вперше в Україні пересадили шкіру від посмертного донора

Опубліковано:

Унікальну операцію провели у дитячій лікарні святого Миколая Першого медичного об’єднання Львова. До цього кроку в Першому ТМО готувалися кілька років, адже це революційний для України підхід.

Андрійко дістав опіки 25% шкіри: підборіддя, шиї та грудної клітки. Його мама Наталя відволіклась, аби приготувати синочкові кашу. Та вже за мить почула крик. Малюк потягнув чайник за дріт і перелив на себе кип’яток.

Дитя одразу доправили в опіковий блок дитячої лікарні. В реанімації медики всю ніч намагалися стабілізувати стан однорічної дитини. І лікарям це вдалося. Однак, шкіра хлопчика місцями була настільки уражена опіками, що вже не могла відновитися самостійно. Опікові хірурги вирішують застосувати у лікуванні Андрійка революційний для України підхід – пересадити малюкові шкіру від посмертного донора, як це десятиліттями роблять у розвинених країнах.

До цього кроку в Першому медичному об’єднанні Львова готувалися кілька років. На базі одного із найбільших опікових центрів створили перший в західних регіонах України Банк шкіри. Це стало можливим, зокрема, завдяки минулорічним змінам до закону про трансплантацію.

Однорічний Андрійко став першим малюком, чиє лікування вдалося розпочати із застосуванням донорської шкіри. І це спрацювало. Знявши верхні, уражені фрагменти тканини, опікові хірурги закрили рани донорською шкірою. Вона не здатна прижитися і може перебувати на тілі пацієнта до кількох тижнів. Мета такої пересадки – захистити обпечені ділянки та створити максимально природні, необхідні для якнайшвидшого загоєння ран умови. І вже за кілька тижнів після цього Андрійко був готовий до наступного кроку – аутотрансплантації – закриття рани вже власною шкірою.

«Створення Банків шкіри зараз актуальне як ніколи. Адже опіки – одна із найчастіших причин травматизації військових та цивільних під час війни. Багатьох поранених доправляють саме до Львова. Застосування донорської шкіри дає змогу закрити глибокі дефекти, найкращим чином підготувати рани до подальших операцій та значно пришвидшити процес одужання. І важливо, що відтепер, завдяки трансплантації донорської шкіри, наші медики можуть рятувати життя не лише дорослих пацієнтів з опіками, а й дітей з усієї України», – пояснюють у Першому медичному об’єднанні Львова.

Медики наголошують: донорська шкіра має низку переваг, порівняно із синтетичними замінниками, і сприяє підготовці рани до закриття власною шкірою.

Однорічний Андрійко – перший пацієнт, якому пересадили шкіру від посмертного донора, вже вдома. До своїх лікарів повертається лише на перев’язки. Далі – реабілітація. Найголовніше домашнє завдання для батьків на сьогодні – проводити вправи із Андрійком, аби сповільнити ріст рубців.

Торік у Львові провели рекордну кількість трансплантацій, врятувавши майже сотню українців в Україні. Медичні команди Першого медичного об’єднання пересадили 7 сердець, 12 печінок та 78 нирок: з них три нирки та одну печінку отримали д

Львівська міська рада

Про Захід