У Чехії українці згуртувалися, аби допомагати одне одному

Опубліковано:

Напевно, кожен чув вислів «вдома навіть стіни допомагають», однак, що робити, якщо сталася біда, а ти не вдома? Це питання надзвичайно актуально постало для багатьох українців, які опинилися у різних куточках світу.

Найгостріше проблема відчули заробітчани. Економічний «карантин», чи не найбільше, вдарив по сферах готельно-ресторанного бізнесу та обслуговування. Як і в Україні, зупинити свою роботу були змушені чимало приватних підприємств. У Чехії багато заробітчан тимчасово залишилися без роботи, а ще частина – навіть без місця проживання. Згуртуватися, аби допомогти одне одному, вирішили небайдужі у Празі. Вони заснували й офіційно зареєстрували громадську організацію «Cizinecnení otrok» (Іноземець не раб – перекл.), головна мета якої полягає у допомозі заробітчанам з України, які опинилися у складному становищі. Ярослав Чепа – засновник ГО, розповів з якими проблемами найчастіше стикаються заробітчани і від чого найбільше потерпають саме зараз. Сподіваємося, цей матеріал буде корисним як для тих, хто зараз перебуває на території Чеської республіки, так і для тих, хто планує поїхати туди на заробітки.

– Як швидко сформувалася і з чого почалася ініціатива допомоги українців українцям у Чехії?

– Для самоорганізації нам необхідний був лише тиждень, хоча ідея організації виношувалась кілька років. Все це особистий досвід побаченого і пережитого. Мені давно набридло спостерігати, як українські псевдобізнесмени наживаються на своїх співвітчизниках і вважають їх лише ресурсом для збагачення. З кожним роком проблема поглиблюється. А вина у цьому наша, бо погоджуємось на роботу без дозвільних документів, страхових полісів тощо.

– Скільки людей долучилося до волонтерської ініціативи?

– На даний моменти нам допомагає 41 людина, всі вони підтримують наших співвітчизників, ​ніхто з них не прагне​ слави чи визнання. Основна частина – це звичайні заробітчани. Кожен допомагає як може, хто продуктами харчування, хто засобами особистої гігієни, хто надає місце проживання. Найбільша подяка (за їх словами) це те, щоб за них просто помолились!

– А скільком людям вдалося допомогти?

– Нині є частина людей, котрі втратили житло, інші залишились без жодних засобів для існування, навіть їжі. Ми намагаємось допомагати всім, хто до нас звертається, проте наших сил замало і ми дуже раді, що Посольство України у Чеській Республіці активно включилося в цю роботу, хоча, направду, це ми допомагаємо працівникам посольства. На сьогодні орієнтовно до 700 людей отримали від нас підтримку. Допомога різна, навіть психологічна (розмова з людьми, котрі залишились тут самі, бували навіть такі випадки, що ми прогулювались із людьми, які цього потребували, через моральний тиск нинішньої  ситуації). Допомога з місцем проживання, допомога у пошуку роботи, продуктами харчування, з виїздом в Україну і схожими запитами. Більшість людей звертається анонімно, так як не хочуть розголосу про їх важке становище. Дуже переживають, щоб рідні в Україні не дізнались про їх проблеми.

– Узагальніть проблеми заробітчан в Чехії…

– Основна проблема – це фінансова безпека. Роботодавці, переважно, надають: житло, аванс щотижня, виплати заробленого (в середині місяця за попередній період).

– Чому за цих, ніби зрозумілих і структурованих умов, фінансова безпека важлива?

– Поясню: тому, що більша частина наших співвітчизників не замислюється над легальністю перебування в Чехії. А винні в цьому недобросовісні агенти та посередники, які наживаються на довірі простих людей. Зрештою останні стають жертвами масових невиплат заробітних плат та компенсацій. Хочу зазначити, що через необізнаність наші заробітчани сприяють тому, що їх обманюють… Механізм обману найчастіше починається ще в Україні. Візьмемо, до прикладу, таку реальну історію. Для того, щоб потрапити на роботу, пані звертається на фірму в Україні, яка займається працевлаштування за кордоном. Ця фірма бере за виготовлення ВІЗИ на 3 місяці по режиму «Україна» (урядова програма Чеської Республіки для  працівників з України, чиї майбутні чеські працедавці виконують вимоги для включення до цієї урядової програми, – ред.) та вакансію 300$, + 35 євро оплата візового збору, + від 15 доларів​ за страховий поліс. На дорогу із України в Чехію вона витрачає від 50$ + додатковий зворотній квиток (+50$). На даний момент маємо витрати на 450$. Отже, людина вирушає за кордон. Її зустрічає координатор від агенції, розміщує в гуртожитку та допомагає в робочому процесі. Пані працює, зарплату виплачують не в повному обсязі, затримки і т.д. У кінцевому результаті ні зарплати, ні відповіді на запитання немає. Отже, середня сума, на яку обманюють наших Українців в Чехії, становить мінімум від 1000$ до 1500$. Харчування, проживання та податки вирахувані.

 – Чи правда, що найчастіше обманюють саме свої?

– Так, Ви маєте рацію. Обманюють (кидають) переважно свої. Вони заганяють заробітчанина в безвихідь. Можу порадити телефон гарячої лінії організації 112ua.cz +420 773077706 (Viber, WhatsApp, Telegram), яка надає безкоштовні консультації з будь-яких питань: юридичних, місцевих, стосовно працевлаштування.  Адже скільки є людей, стільки і ситуацій, тут кожен може спробувати отримати відповідь на своє запитання. Скажу так, довіра повинна бути тільки до себе, я знаю, що повноцінно можу покластись лише на себе. Нікого не хочу образити, але життєві ситуації бувають в усіх різні. Проте, своїх кидати не можна! Тому будьте пильні, перевіряйте фірми з якими співпрацюєте, просіть фото- відео- звіт, чеки за послуги. Якщо маєте додаткові питання, пишіть із радістю відповім.

– Як часто звертаються українці за юридичною підтримкою і чи в змозі ви  її надати?

– Це один з ключових напрямків підтримки. Наших людей обманюють на гроші, безпідставно виселяють з гуртожитків – і врегулювати питання ми можемо дякуючи нашому адвокату JU Dr. Michal Hráský.

– Як себе перестрахувати? 

– Перестрахувати себе наступними речами:
– ВІЗА (чеська!) чи паспорт ЄС (агентури, котрі пропонують роботу по біометрії чи ВІЗІ інших країн відразу втрачають довіру, адже вони пропонують нелегальну роботу);
– фото-відео матеріали роботи та місця проживання;
– надійність агентури, яка виготовляє робочі документи;
– робочий договір – документи, які підтверджують вашу приналежність до фірми;
– фото та відео матеріали, на роботі та під час робочого процесу;
– скріншоти переписок із роботодавцем чи куратором.

Потрібно бути дуже уважним та шукати тільки надійних роботодавців. Саме це питання і для нас ключове, адже звертається велика кількість людей, які шукають роботу, і на даний момент я із упевненістю можу сказати, що пару таких компаній є в списку контактів, із якими ми співпрацюємо.  

– Щоб ви порадили українцям, чиї роботодавці не виконали своїх обіцянок?

– Я дам 2 поради в цій ситуації: по-перше, ті, хто вже вдома – дотримайтесь усіх карантинних обмежень. Заради близьких та рідних, заради того, аби швидко і без наслідків пройти цей етап. По-друге, тим, хто залишився в Чехії. Безпечніше для усього вашого оточення, щоб ви і залишалися в Чехії. Тим, кому зараз складно, ми готові прийти на поміч, дайте про себе знати. Щодо роботодавців. Так, ви маєте рацію, є такі, що не виконують свої обіцянки. Говорять одне, а роблять протилежне… До нас звертаються люди з проханням знайти їм роботу, але це не в нашій компетенції. Хоча нині ми уже можемо багато. Нещодавно я поширив в соцмережах звернення з проханням долучатися до нашої спільної ініціативи людей доброї волі. І так ми познайомились з власником компанії, котра виступає гарантом надійності в сфері працевлаштування та має структурну базу для розміщення людей на території Чехії.  На період епідемії та карантинних обмежень він​ ​надав одне із приміщень гуртожиткового типу в розпорядження тим, хто потребував житло. Безкоштовно. Так почалася наша співпраця.

– Як, при потребі, українці в Чехії можуть дізнатися про вашу організацію?

Знайти нас дуже легко! Будь хто, кому потрібна допомога, може звернутися до нас в Facebook (сторінка чи група), написати на email: [email protected], чи залишити заявку на нашому сайті. Чи за номером телефону +420 774881224 (месенджери Viber, WhatsApp, Telegram). Прийом дзвінків відбувається з 9 ранку до 18 вечора. ​ Телефонна лінія активна з понеділка по суботу (включно). Ми працюємо на волонтерських засадах, і до нас приходять люди з гарними намірами та бажанням безкорисливо допомогти. Ключове слово «безкорисливо». Також є сторінка ГО у соціальній мережі Фейсбук

 Розмовляла Вікторія Жуйко, спеціально для «Про Заходу»

Про Захід