Небезпека ящура: інформаційна пам’ятка
Ящур – це вірусне захворювання, яке безжально вражає худобу, свиней, овець, кіз та інших парнокопитних тварин. Варто зазначити, що ящур також має значущий вплив на торгівлю.
Як стало відомо, цьогоріч ящур був зареєстрований на теренах Німеччини, території Словацької Республіки та Угорщини. Відповідно, у цих країнах ініціювали заборону на ввезення живих тварин, які сприйнятливі до вірусу та продукції від них.
Захворювання носить, як правило інфекційно-запальний характер, протікає у гострій формі. З моменту зараження до моменту прояву перших клінічних ознак проходить від 7 до 14 днів у великої рогатої худоби та 21 день у інших сприятливих тварин.
Зауважимо, що на вищезазначену хворобу може хворіти людина. Таким чином зараження відбувається при споживанні необеззараженого молока від хворих тварин, а також через продукти його переробки.
Головні небезпеки захворювання: інфіковані тварини передають вірус при диханні, зі слиною, носовим слизом, лімфою із афт, що лопнули, молоком, сечею та каловими масами.
Характерні для розвитку ящура у рогатих тварин симптоми:
- слинотеча;
- наявність невеликої круглої або овальної форми виразки слизової оболонки рота (афт);
- ерозія на слизовій оболонці ротової порожнини та язика;
- підвищення температури тіла;
- кульгавість;
- зниження апетиту.
Профілактика захворювання ящура:
- дезінфекція місць утримання великої й дрібної рогатої худоби, обладнання, одягу та взуття;
- дотримування профілактичного карантинування під час переміщення тварин до або з господарства;
- належна утилізація трупів тварин на місцях діючих худобо могильників та біотермічних ям;
- суворий контроль доступу сторонніх осіб до стада.
При перших ознаках розвитку ящура у тварин слід звернутися до дільничного лікаря ветеринарної медицини або сповістити територіальний орган Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби).