ТОП 5 смаколиків до Різдва на закарпатському столі

Опубліковано:

Кіфлики, закручованики, медвежі лапки на навіть “Губа в небо”! У переддень різдвяних свят господині докладають чимало зусиль, згадуючи старі рецепти, вивчаючи нові та експериментуючи. Усе задля того, аби потішити рідних та близьких смачними та домашніми солодощами.

Ми вирішили розпитати, які тіста готуватимуть ґаздині цьогоріч, і були приємно вражені їх різноманіттям. На солодких столах закарпатців будуть як традиційні солодощі, так і популярні європейські штруделі, тірамісу та шоколадні фондани. Однак ми таки вирішили виокремити 5 кондитерських виробів, які найкраще асоціюються із закарпатським Різдвом.

Кіфлики

З маком, горіхами чи повидлом. Присипані цукровою пудрою згорточки неабияк смакують дітям та дорослим. Рецептом їх виготовлення з нами поділилася Тетяна Данканич-Дубровська: “Для порції нам потрібно 500 грам муки, 1-2 яйця, 200 грам сметани (або кислого молока), 2 столові ложки оцту (можна розбавити 1 столовою ложкою води), трохи соди або розпушувач, 200 грамів жиру. Усе замісити, розкачати тонким шаром, нарізати квадратиками. Начинка за смаком. Може бути мак, горіхи, повидло. Закрутити рогаликом, випікати 15 хвилин, як охолонуть – обваляти у цукровій пудрі”.

Ведмежі лапки

Традиційне печиво з горішками печуть великими порціями, аби вистачило на усі свята. А сам процес виготовлення смакоти – чудове заняття для усіє родини.

Рецептом поділилася Аля Махлін: “360 грам борошна, 240 грам цукрової пудри, 3 чайні ложки з вершечком какао, 1 розтерта гвоздика, кориця на кінчику ножа, 140 грам мелених горіхів, 2 яйця, 250 грамів масла або маргарину. Цей рецепт – справжня можливість для мене поринути у дитинство, де ми всією родиною пекли їх! У кожного було своє завдання і справа, за яку він відповідав. А зараз мої доньки допомагають мені, старша любить розтирати гвоздику у ступці)”.

Окрім ведмежих лапок дуже популярними залишають і формові горішки, зірочки з повидлом та фігурні тістечка, які виготовляють завдяки спеціальній насадці для млинка. Оскільки солодощі без крему, термін зберігання їх більший, але, запевняємо, довго така смакота у домі не затримується.

Закручованики або баники

Цю смакоту готують чи не в кожному районі Закарпаття. Упродовж року у соцмережах  фотографіями макового баника тішили публіку чимало господинь. Серед них Вікторія Фортуна, яка своїми неймовірно апетитними фотографіями переконала всіх, що кращого тіста годі й шукати. Рецепт простий – для тіста 2 чайні ложки сухих дріжджів, 500 г муки, 2 яйця, трохи солі та цукру, 45 г масла та 220 мл молока замісити і настояти. Найпопулярніша начинка: мак запарений молоком з цукром та збитим білком.

Також часто готують і класичний віденський штрудель з яблуком та горіхами. В інтернеті є дуже багато рецептів, як без зайвих зусиль приготувати цю смакоту, зокрема і цілком пісний варіант.

Губа в небо

Незвичну смакоту під романтичною назвою на свята пектиме Наталія Свида. Рецепт дівчина дізналася від тітки з Іршави. Для тіста господиня бере 350 г борошна, 250 г маргарину, 2 жовтки, 1 пакетик порошку до печива, 2 столові ложки сметани + пів чайної ложки соди, 250 г цукру.

“Муку змішати з порошком до печива. Додати цукру і перетерти все з маргарином. Потім додати 2 жовтки, сметану загасити із содою і замісити тісто, його слід залишити в холодильнику на 40 хв. Збити 4 білки і 150 г цукру, додати 3 столові ложки какао. Тісто поділити на 3 коржі, кожен змастити білками і присипати смаженими горіхами (печеться 15 хвилин). Крем заварний готується на водяній бані: 600 г молока, 150 г борошна, 250 г цукру, 2 жовтки, 400 г молока і 200 г цукру ставимо на водяну баню і нагріваємо до 90 градусів. Жовтки, цукор 50 г і борошно треба розтирати з молоком (без грудочок). Далі масу вливаємо у молоко з цукром і перемішуємо поки не загусне (десь 20 хвилин). У теплий крем додаємо ваніль. Коли застигне – додаємо 2-3 тушковані яблука. Крем збиваємо із 300 г масла і яблуками”, – поділилася рецептом Наталія.   

Кучерявий Іван

І хоч торт не є закарпатським, наші господині і їх родини настільки його полюбили, що  вважають одним з найпопулярніших, про нього дуже часто пишуть у фейсбук-спільноті “Смачно в Ужгороді”, а готують чи не до всіх свят. Ужгородка Яна охоче ділиться своїм перевіреним рецептом: ” Для тіста: 3 яйця, 300 г цукру, 100 г молока, 100 г олії, 300 г борошна, 1 пакетик розпушувача, 2 столові ложки какао-порошку. Для крему: 2 пачки сметани 25% жирності, 4 столові ложки цукру, 1 пакетик ванільного цукру. Також потрібно 2-3 банани або інші фрукти (найчастіше вишні), шоколадна глазур.

Міксером добре збити яйця і цукор, влити молоко і олію, потім просіяти борошно з розпушувачем. Добре вимішати. Тісто виходить трохи густішим, ніж на бісквіт. 1/3 тіста вилити на тепшу розміром 25х35 см, застелену пергаментом чи змазану маргарином і присипану мукою, розрівняти лопаткою. Випікати 20 хвилин на 190˚С. В іншу 2/3 тіста додати темний какао-порошок, неповні 2 столові ложки і вимішати. Випікати так само. Світле тісто – це нижній суцільний корж, темне тісто – поламати або порізати на шматочки ~2х2 см, коли охолоне.

Для крему добре збити сметану з цукром і ванілкою, трохи змастити світлий корж, потім обмокувати шматочки темного тіста у крем і викладати на світлий корж гіркою вперемішку з шматочками бананів (мандарини, полуниця, малина, вишня теж чудово підходять).

Зверху полити шоколадом і залишити в холодильнику хоча б на 4 години, а краще на цілу ніч. Для глазурі я розтоплюю на водяній бані плитку екстра-чорного шоколаду з трьома неповними столовими ложками олії, поливаю не суцільно, а хаотично. Потім така глазур добре застигає і смакує як морозиво-пломбір у шоколадній глазурі”.

З тортів також дуже популярним серед закарпаток є традиційний “Медовик”, “Сльоза слона”, “Спартак”.

Сподіваємося, ми нагадали вам про цікаві рецепти, і не забувайте про головний інгредієнт – любов.  Солодких та світлих вам свят!

Вікторія Жуйко, для “Про Заходу”

Про Захід