Тютюнова білокрилка – небезпечний карантинний шкідник!

Опубліковано:

Хочу звернути вашу увагу на одну дуже цікаву комаху – тютюнову білокрилку. Вперше висока шкодочинність білокрилки проявилась на плантаціях тютюну у 1889 році в Греції, в зв’язку з чим вид і отримав назву. Зараз тютюнова білокрилка розповсюджена на всіх континентах, окрім Антарктиди. Глобальне потепління, розширення міжнародної торгівлі, висока пластичність та багатоїдність шкідника сприяє його широкому поширенню. Зараз він зареєстрований у 20 європейський країнах, зокрема в Угорщині, Чехії, Польщі, Німеччині, Італії, Іспанії, Греції та Нідерландах.

Тютюнова білокрилка – це широкий поліфаг (ушкоджує понад 300 видів рослин як закритого, так і відкритого ґрунту (огірки, томати, перець, салат, капуста, горох, тютюн, троянда, гербера, азалія, пеларгонія, глоксинія, фуксія та орхідея.

Доросла комаха (імаго) крихітних розмірів (до 2 мм), тіло жовте, а крила білі. Помітити його можна неозброєним оком на нижньому боці листків, а якщо гілку струсити, то з неї відразу розлетиться зграя білих крихітних мошок. Але вони одразу намагаються повернутися на це саме місце. Зазвичай самки відкладають яйця на нижній стороні листа. Плодючість самки – до 160 яєць в тепличних умовах, може дати 8-15 генерацій за рік. Личинки, що вилупились з яєць присмоктуються до листків, харчуються соком рослини, залишаючи цукристі виділення, після чого на поверхні листа утворюються жовтуваті та білуваті плями.

Зимує тютюнова білокрилка в стадії німфи (доросла личинка) на опалому листі. Якщо середньозимова температура буде не нижчою 0 градусів – це дасть можливість шкіднику перезимувати і продовжити розвиток.

На цукрових виділеннях розвиваються сажкові гриби, що ускладнюють процеси фотосинтезу, плоди втрачають свої товарні якості, їх кількість зменшується, квіти втрачають свою декоративність. При дуже сильному заселенні зменшується висота рослини, кількість пагонів, листя можуть опадати. Крім того, білокрилка переносить понад 110 видів вірусних інфекцій, внаслідок чого можлива втрата врожаю від 20 до 100 відсотків.

Висока пластичність, багатоїдність, інтенсивне розмноження роблять її одним із найнебезпечніших шкідників закритого і відкритого ґрунту. Дорослі комахи добре літають і здатні переміщуватись з потоками повітря на великі відстані. Але основне поширення білокрилки відбувається личинками на посадковому матеріалі та на зрізаних квітах.

З тютюновою білокрилою дуже важко боротися. Щоб її позбутися необхідно проводити 4-5 кратну обробку. Під час хімічної обробки використовуються пестициди згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених для використання в Україні». Також в домашніх умовах, при незначних площах зараження, можливе використання рослин, що мають інсектицидний ефект. Це всім нам відомі рослини: перець гіркий, сосна, тютюн, томат, картопля (бадилля) та інші. Настоянками цих рослин можна проводити обприскування ушкоджених білокрилою рослин.

Але краще не допустити проникнення тютюнової білокрилки на територію України, ніж потім витрачати час і кошти на боротьбу. При ввезенні на Україну посадкового матеріалу та зрізаних квітів здійснюється огляд рослин с відбором зразків і проведення лабораторної експертизи для визначення фітосанітарного стану. У разі виявлення рослин, заражених тютюновою білокрилкою, вся продукція підлягає відповідним фітосанітарним заходам, аж до повернення до країни експортера, або знищення у безпечній спосіб. Приватним особам у ручній поклажі посадковий матеріал та зрізані квіти заборонено до ввозу.

Крім тютюнової білокрилки, на зрізаних квітах та посадковому матеріалі можна завести біля 30 видів інших небезпечних карантинних видів шкідливих організмів. Тютюнова білокрилка дуже схожа на всім відому і дуже поширену у теплицях оранжерейну білокрилу. Підтвердити карантинний вид білокрилки можливо тільки в лабораторних умовах, причому для експертизи треба відібрати листочки з пупаріями (остання личинкова стадія). 

Тютюнова білокрилка становить велику загрозу не тільки для тепличних господарств, але і для рослин відкритого ґрунту, так як кліматичні умови нашої області можуть підійти для її існування. Прохання до мешканців Закарпатської області не завозити в ручній поклажі посадковий матеріал та зрізані квіти, щоб не завести разом з ними шкідливі організми. Збережемо наш край та нашу природу!

Привідний спеціаліст – державний фітосанітарний інспектор Гостюхіна Л.В.

Про Захід