Свято Меланки: яких традицій дотримуються цього дня

Опубліковано:

Сьогодні, 13 січня, відзначають щедрий вечір, та свято преподобної Маланки. Нинішній день багатий на традиції. Пропонуємо кілька з них.

Після заходу Сонця у Щедрий вечір дівчата збираються гуртом і щедрують. Проте не все так просто. За традицією дівчата мають вбиратися в образи міфічних істот – Меланку, Василя та їх дружок.

Меланка має носити віночок зі стрічками та намисто, а Василь – шаровари, жупан, шапку та чоботи.

Хлопці також можуть щедрувати. Ця традиція називається “водити Меланку”. Проте їхнє дійство дещо відрізняється від дівочого. Серед персонажів можна зустріти: козу, журавля, цигана та циганку, чорта з ріжками, ведмедя та, звичайно, Меланку.

У головну героїню вбирається хлопець з найкращим почуттям гумору.

За переказами свято Маланки продовжувалось до настання світанку. Вранці на роздоріжжі щедрувальники палили снопи соломи – дідухи – , які стоять від Святвечора до Нового року. Потім хлопці та дівчата стрибають через багаття.

Зі світанком хлопці йшли вітати з Новим роком господарів кожної хати, засіваючи зерном. Ця традиція збереглась і до сьогодні.

Дівчата не беруть участь у цьому обряді. За народним віруванням, дівчата, які засівають, не приносять щастя в оселю,- за матеріалами “Ліга life”

Про Захід