Минулого тижня «Про Захід» разом із закарпатською кондитеркою, рекордсменкою Книги рекордів України Любов’ю Керецман здивував багатьох читачів рецептами печив, які пекли на новорічно-різдвяні свята наші мами та бабусі. Ми отримали чимало гарних відгуків, тож вирішили продовжити тему. Цього разу Любов Керецман пропонує нашим читачкам і читачам приготувати тістечка, тож уже готова поділитися кількома цікавими рецептами. Записуйте або зберігайте – вони вам точно згодяться.
«Свалявське» («Кошице», «Котіца»)
Кондитерка Любов Керецман переконана: жодні новомодні пісочні тарталетки не можуть скласти конкуренцію цьому тістечку. І не дивуйтеся, що в нього стільки назв. На Перечинщині це ніжне тістечко називають «Свалявським», на Ужгородщині у книгах рецептів господинь той же рецепт з’являється вже під назвою «Кошице», а от на Свалявщині за тим самим рецептом печуть «Котіцу». Це тістечко неодмінно вам сподобається, адже дуже вдало поєднує пісочне тісто, вершковий смак крему, горіхів і ніжного тягучого безе. Тож починаймо.
Для приготування нам потрібно:
– 400 гр. борошна;
– 250 гр. маргарину;
– 2 ст.л. цукру;
– 1 пачку розпушувача;
– 4 жовтки;
– 2-3 ст.л. сметани;
– дрібка амонію.
Приготування:
Борошно, розпушувач, цукор та маргарин слід перетерти. Додати жовтки і сметану, в якій розведена дрібка амонію. Замішуємо з цих інгредієнтів еластичне тісто (якщо воно буде липким, слід підсипати ще трохи борошна). Готове тісто розділіть на 3 частини, загорніть у харчову плівку і дайте йому протягом години відпочити, охолонути.
Коли мине година, збийте міцну піну з 4-ох білків і 150 грамів цукру.
Розкачайте тісто тоненько (по черзі усі три його частини), нанесіть на нього білок, присипте січеними волоськими горіхами. Випікайте коржі окремо до зарум’янення.
Поки вони печуться, готуємо заварний крем. Для нього нам знадобляться 500 мл. молока (воно має бути свіжим, щоб не перетворилося в процесі приготування на сир), 1 яйце, 5 ст.л. борошна, 400 гр. вершкового масла, 300 гр. цукрової пудри (можна й більше). Молоко нагріваємо орієнтовно до 40°С, знімаємо з плити, швиденько вводимо яйце, борошно, збиваємо міксером, проціджуємо, що не було грудочок. Повертаємо на плиту, постійно помішуючи, аби не пригоріло, і варимо до загустіння. На готовність вкажуть і бульбашки повітря, які підніматиме пар з маси. Тоді крем охолоджуємо, прикривши харчовою плівкою. Коли він охолоне, збиваємо м’яке масло і пудру, порційно вводимо до них заварний крем, не перестаючи збивати.
Готовим кремом перемащуємо випечені коржі. Після цього сформоване тістечко слід залишити в холодному місці на 6-12 годин для пропитування.
Томатне (Парадичковой тісто)
Хочете здивувати своїх гостей на Новий рік та й на будь-яке інше свято? Приготуйте дуже незвичне томатне тістечко, яке здавна готують на Ужгородщині та Перечинщині. Воно і око милує, і смакові рецептори тішить, і точно нікого не залишить байдужим.
Для приготування нам потрібно:
-500 гр. борошна;
– 200 гр. маргарину;
– 200 гр. цукру;
– 20 гр. амонію;
– 1 ст. л. сметани або молока для розведення амонію;
– 2 яйця;
– томатний сік.
Приготування:
Всі інгредієнти слід перетерти в однорідну крихту. Замісити томатним соком еластичне тісто (кількість томатного соку залежить від клейковини борошна та жирності маргарину, тому орієнтуйтеся на еластичність). Готове тісто так само розділити на 3-4 частини, загорнути у харчову плівку, дати годинку відпочити. Після цього тісто слід розкачати і випекти окремо 3-4 коржі (орієнтуйтеся на вашу духовку та рум’янець на коржах).
Тим часом приготуйте заварний крем (дивіться попередній рецепт).
Випечені коржі промастіть заварним кремом. Верхній шар задекоруйте на власний розсуд: можна покрити шоколадною глазур’ю, присипати цукровою пудрою, прикрасити ягідками (на фото – крем та порічки). Після цього тістечко повинно відпочити у прохолодному місці приблизно 4-6 годин.
Макове з малиною
На Новий рік чимало закарпатців відмовляються від улюблених святкових страв і тістечок через те, що триває передріздвяний піст. Але у нашої Любові є рецепти і для таких любителів солодощів. «Макове з малиною» авторська розробка, що має вже багатьох шанувальників.
Для приготування нам потрібно:
– 600 гр. борошна;
– 1 пачка розпушувача;
– 100 гр. меленої кокосової стружки;
– 100 гр. меленого маку;
– 1 пачка ванільного цукру;
– 300 гр. цукру;
– 300 мл. якісної рослинної олії;
– 500-600 мл. сильногазованої мінеральної води.
Приготування:
Спершу змішайте усі сухі інгредієнти.
Потім змішайте олію і 500 мл. мінеральної води, додайте їх до борошняної суміші. Добре перемішайте ложкою або міксером – має вийди рідкувате тісто. Вилийте його на тефлоновий килимок або просиліконений пергамент, для підстраховки змастіть пергамент трохи олією. Випечіть таким чином 4 коржі (у Любові Керецман виходять 4 коржі розміром 20х28 см.).
Тим часом приготуйте крем. Для цього протріть через сито 1 літр малини (може бути заморожена). 400 грамів цукру та 300 мл. води закип’ятіть, додайте 180-200 грамів манної крупи, проваріть до її готовності. Охолодіть, додайте за потреби цукрової пудри, а тоді перебийте цю масу міксером до пухкості.
Випечені до рум’яності коржі треба перемастити кремом, відкласти для пропитування на 6-8 годин.
До слова, ці макові коржі після посту можна спробувати і з іншими кремами. Наприклад, тим, що наведений у наступному рецепті.
Шоколадно-кокосове
Ще одне авторське тістечко Любові Керецман цікаве оригінальним смаком кокосового крему. От побачите, ніхто й не запідозрить, що воно пісне!
Для приготування нам потрібно:
-600 гр. борошна;
– 1 пачка розпушувача;
– 200 гр. цукру;
– 60 гр. какао;
– 1 пачка ванільного цукру;
– 200 мл. олії;
– 500 сильногазованої мінеральної води.
Приготування:
Змішайте всі сухі інгредієнти, а тоді додайте до них рідкі. Добре вимішайте – має вийти тісто, трохи густіше за тісто для оладок. Якщо буде загустим через клейковину борошна і какао, додайте ще 50-100 мл. мінеральної води. Випікайте на тефлоновому килимку або пергаменті, змащеному олією. Вихід – 4 коржі 20х28 см.
Тим часом проваріть трохи 200 мл. води, 100 гр. цукру, 300 гр. кокосової стружки. Охолодіть.
Зваріть другу частину крему з 300 мл. води, 300 грамів цукру, 1 пачки ванільного цукру та 6 ст.л. кукурудзяного крохмалю (можна і картопляного). Охолодіть.
Змішайте обидві кремові маси. Перемастіть ними спечені коржі, а готове тістечко залиште відпочити. Перед нарізанням і подачею дайте йому настоятися щонайменше 4-6 годин.
Готувала Любов КЕРЕЦМАН, записала Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»