Середземноморська плодова муха – небезпечний шкідник

Опубліковано:

У країнах Середземномор’я і Південної Америки знищує від 30 до 100% плодів персика, абрикоса, сливи. Вирощування пізніх сортів цих культур в районах проживання шкідника неможливо. Всього їм пошкоджується більше двохсот видів рослин. Серед них практично всі плодові, багато ягідних, ряд овочевих. Личинки викликають опадання плодів.
Дорослі мухи, відкладаючи яйця і пошкоджуючи шкірку плоду, провокують розвиток цвілі і гниття. Довжина – 4,5-5 мм. Очі винно-червоного кольору, з зеленим блиском. Груди блискучо-чорного кольору, присутні жовтувато-білі лінії і плями. В області плечей білі кільця. На жовтому черевці поперечні сірі смуги. Крила з чорними, жовтими і коричневими плямами і поперечними перерваними темними смугами. Основа і передній край крила затемнені. Личинки відроджуються розміром 1 мм.

У міру загнивання м’якоті вона просувається всередину плода. Харчування триває 14-21 день. Пошкоджені плоди опадають раніше терміну. З опалого, зруйнованого плода личинка йде в поверхневі шари ґрунту, де лялькується. Особи мають здатність здійснювати стрибки, і пупарії виявляють в радіусі до трьох метрів від опалого плода.

Середземноморська плодова муха (Ceratitis capitata) відноситься до найбільш небезпечних і шкодочинних видів у всіх регіонах, де культивують рослини, придатні для її харчування, і де вона може акліматизуватися.
До кормових рослин відноситься більш ніж 200 видів різних рослин, серед яких цитрусові, банани, інжир, гранати, персики, абрикоси, сливи, айва, виноград, томати, баклажани, перець. Личинки живляться м’якоттю плодів і викликають їх опадання. Пошкодження шкірки при яйцекладці сприяє розвитку цвілі і гниттю плодів.

Ушкоджені плоди зовні не відрізняються від здорових, при натисканні вони продавлюються, стають м’якими. Розрізавши 
такі плоди, всередині можна побачити білувато-кремових личинок мухи. На шкірці персиків, в місцях проколів з’являються краплини камеді. На апельсинах, айві, яблуках ушкоджені місця стають твердими та темнішають. На плодах цитрусових культур в місцях проколу тканина розм’якшується, набуває інтенсивного червоного кольору і утворюється горбик. Влітку найчастіше пошкоджуються плоди, які мають жовто-оранжеве забарвлення. В плодів з високим вмістом цукру пошкодження супроводжується витіканням солодкого соку, який склеює сусідні плоди. У разі масового  розмноження середземноморська плодова муха може повністю знищити врожай плодів та овочів.

Дорослі комахи за допомогою вітру можуть пасивно переноситись на значні відстані (до 20 км). При міжнародній торгівлі Ceratitis capitata розповсюджується з плодами (яйця, личинки, імаго) та садивним матеріалом рослин – живителів з регіонів поширення. Дорослі мухи можуть перевозитись різними видами транспорту, оскільки здатні виживати без живлення протягом тижня, а при наявності джерела живлення – 6-8 місяців.

На території України середземноморська плодова муха відсутня, однак за сприятливих умов може акліматизуватись. Оскільки неодноразово шкідника виявляли у вантажах імпортного походження з Єгипту та Туреччини.

Основним фітосанітарним заходом є огляд вантажів плодів з заражених зон країн розповсюдження шкідника у місцях розмитнення та розвантаження. При виявленні плодової мухи в живому стані необхідно провести знезараження об’єктів регулювання. Якщо до вантажу неможливо застосувати фітосанітарні процедури, тоді вантаж може бути знищено у безпечний спосіб або повернуто в країну відправника (ст. 42. Закону України «Про карантин рослин»).

 Управління фітосанітарної безпеки – державний фітосанітарний інспектор: Секереш Г.М.

Про Захід