«Про Захід» уже розповідав читачам про Клуб сеньйорів, створений громадською організацією «Рух підтримки закарпатських військових-Ужгород» для вимушено переселених співгромадян старшого віку. Цими днями підходить до завершення вже третій проєкт, спрямований на діяльність клубу – «Сеньйори-3: психосоціальна підтримка в дії». Він став найчисельнішим з-поміж усіх попередніх, адже до заходів доєдналися 120 унікальних учасників.
«Осінь – це зазвичай час депресій, сумних думок, відчуття невизначеності, тож ми вирішили зробити акцент цього проєкту саме на психоемоційній підтримці, – розповідає керівниця проєкту і ГО «Рух підтримки закарпатських військових-Ужгород» Галина Ярцева. – Як і в попередні рази, до участі в заходах ми запрошували внутрішньо переміщених осіб і місцевих мешканців віком 56+. Цілей у нас було кілька. По-перше, ми прагнули підтримати ВПО, спростити інтеграцію таких громадян в нове середовище, покращити їхній психоемоційний стан. По-друге, хотіли підтримати бізнес вимушених переселенців, тож усі залучені тренери і майстри в нашому проєкті були з числа ВПО. Третьою ж важливою ціллю став волонтерський рекрутинг, залучення учасників Клубу сеньйорів до волонтерського руху».
Перед початком проєкту учасників клубу спитали, які теми були би для них цікавими, що турбує їх нині? На основі цих побажань була сформована програма проєкту. Тема психоемоційної підтримки справді виявилася дуже актуальною, сеньйори бажали навчитися тамувати тривожність і боротися зі стресом, зокрема й без того, аби заїдати його. Два тренінги на цю тему провела медикиня і психологиня з Києва Маріанна Ширяєва. «Перший тренінг у нас був зі стресостійкості та активного довголіття, – розповідає пані Маріанна. – Ми говорили про те, як зберігати свій ресурс, протидіяти тривозі, негативним емоціям, агресії тощо. Також ішлося про те, що для довголіття потрібне активне соціальне життя, творча життєва позиція, яку нині можна втілити, долучившись до волонтерства, до допомоги нашому війську. Другий наш тренінг був на тему харчових розладів. Чимало присутніх дійсно зізнавалися, що практикують «заїдання» стресу, натомість надмір їжі є небажаним для здоров’я, викликає різні розлади, тому важливо це знати і попередити проблеми».
Загалом шість психологічних тренінгів від двох тренерок викликали велике зацікавлення. Як розповіла «Про Заходу» одна з учасниць, 68-літня Тетяна Лаврентьєва, найбільше їй сподобалися саме лекції з психоемоційної підтримки, адже вони були фахові, серйозні й зачіпали саме ті теми, які цікавлять осіб її віку. «Я почула дуже багато цікавого для себе, дізналася, як правильно дихати під час стресу, як себе заспокоювати, як правильно харчуватися, як важливо займатися спортом і відвідувати позитивні заходи. Одним із таких заходів стала зустріч із археологом Олександром Дзембасом, котрий дуже цікаво розповів нам про історію Невицького замку, показав, як цей об’єкт виглядав раніше. Нас із чоловіком це так зацікавило, що ми сіли в авто і поїхали в той замок. Оглядали його і, знаючи його історію, вже зовсім іншими очима дивилися на цей історичний об’єкт. Велика подяка дівчатам за цей проєкт, вони дуже душевні».
Історія, культура й архітектура Закарпаття також були у списку того, про що сеньйори хотіли би дізнатися більше. Тож у рамках проєкту для учасників клубу організували низку інтеграційних зустрічей та цікавих екскурсій. Згадувана вже вище зустріч із Олександром Дзембасом, якого називають батьком Невицького замку, була лише однією з них. До простору Клубу сеньйорів завітав також засновник гурту «Гудацька тайстра», сопілкар і цимбаліст Володимир Короленко, котрий розповів про карпатські музичні інструменти, грав на них, повсякчас зриваючи овації присутніх.
Окремо для Клубу сеньйорів організували перегляд фільму «Срібна земля. Хроніка Карпатської України 1919-1939», який викликав сльози й здивування, адже багато хто з присутніх зовсім нічого не знав про цю сторінку історії Закарпаття. Про історію Ужгорода сеньйори дізналися більше, переглянувши випуски проєкту «Втрачений Ужгород. Відеоверсія». Крім того, для учасників проєкту провели дві екскурсії: греко-католицьким кафедральним собором та центральною частиною міста (гідом останньої був історик Юрій Славік).
Був у сеньйорів запит і на проведення майстеркласів, тож для них організували кілька таких заходів. Так, майстерклас із виготовлення святкового декору провела майстриня з Харкова Ірина Мякоткіна, а інша харків’янка Валентина Васильєва показала, як виготовляти катані свічки та окремо навчила сеньйорів техніці вибійки. З останнього майстеркласу сеньйори поверталися з оновленим гардеробом, адже вибійками вони прикрасили собі й блузи, й куртки, й сумки-шопери. Не обійшлося цього разу й без кулінарного майстеркласу (попередні проєкти показали, що це дуже популярна тема). Готували під керівництвом волонтерів «Руху підтримки закарпатських військових-Ужгород» закарпатські варенички, розповідаючи, чим вони відрізняються від тих, які звикли готувати в інших областях України.
На завершення проєкту «Рух підтримки…» вирішив зробити для сеньйорів сюрприз – подарувати найактивнішим день краси. 20 сертифікатів на оновлення зачіски стали подякою тим сеньйорам, котрі тривалий час допомагають волонтерам, не шкодують сил і свого часу для того, аби бути корисними – плетуть маскувальні сітки, волонтерять у супермаркетах тощо. Часто ці жінки не мають часу для себе, тож їм дали можливість абсолютно безкоштовно перевтілитися з допомогою нової стрижки і фарбування волосся. Працює з сеньйорами теж небайдужа волонтерка, переселенка зі Запоріжжя Ксенія Платанова. Ксенія є відомою художницею, але має й 25-літній досвід перукарства. Вона фотографує сеньйор до та після роботи, аби показати, як турбота змінює кожну жінку. «Я дуже рада, що можу допомогти сеньйорам освіжити вигляд і підняти їм настрій, – зізнається Ксенія Платанова. – Перед початком роботи ми обов’язково обговорюємо майбутню зачіску, щоб вона не стала для них сюрпризом. Ми з цими жінками розуміємо одна одну, адже були в схожих ситуаціях. Але про їхній досвід я перша ніколи не випитую. Якщо хочуть розповісти, ми говоримо про війну, а якщо ні – значить, цю тему зараз краще не зачіпати. Головне, що усі ці жінки виходять від мене задоволені й щасливі, обіймають і щиро дякують».
27 листопада проєкт «Сеньйори-3: психосоціальна підтримка в дії» підійде до завершення, однак «Рух підтримки закарпатських військових-Ужгород» пообіцяв і надалі підтримувати діяльність Клубу сеньйорів, влаштовувати для них безкоштовні цікаві заходи за умови, що сеньйори й надалі залишаться активними учасниками волонтерської спільноти міста.
Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»
Проєкт «Сеньйори-3: психосоціальна підтримка в дії» фінансується ACT Alliance і реалізується Закарпатською Реформатською Церквою за координацією HEKS/EPER Румунія для підтримки ВПО та місцевого населення за допомогою мікрогрантів для спільнот на основі підходу SCLR