Проект «Шлях гуні» — про етапи втілення ініціативи збереження закарпатських традицій (Відео)

Опубліковано:

Підтримка та збереження традицій карпатського регіону. Автори проекту «Шлях гуні»  розповіли про завершальні моменти  створення культурного маршруту у селі Річка на Міжгірщині. Робота тривала понад 5 місяців, за цей час ініціаторам вдалося створити сайт, фільм та п’ять міні роликів, які передають дух і атмосферу високогірного Закарпаття.

Денис МАН — директор установи «Агенція регіонального розвитку Закарпатської області

«Наше завдання сьогодні показати що будь яка громада Закарпаття має можливість залучити кошти на реалізацію свого місцевого проекту. Разом із тим, стати важливою промоційною складовою у програмі розвитку підтримки туристичної, рекреаційної та культурної сфер.»

Річка — чи не єдине село де майстрині виготовляють гуні. Саме тут збереглася до сьогодні незлічена кількість старовинних верховинських традицій, це полонинське господарювання та виготовлення гуні — традиційного одягу в Карпатах. Ремесло гуні і пов`язане з цим господарюванням, адже сировиною слугує саме овеча вовна. Гуня виготовляється протягом двох років. Для того, щоб отримати шерсть, потрібно чекати рік.

Владислав ТОВТИН — координатор проєкту «Створення культурного маршруту «Шлях гуні»

«Нажаль це ремесло майже повністю втрачене. Це вбрання ми сьогодні можемо побачити лише на фольклорних фестивалях чи ярмарках. Ми вирішили що цю спадщину потрібно відроджувати і займатися її промоцією. Саме біля села Річка проходить один із найбільших маршрутів закарпатського туристичного шляху. Наш маршрут має в собі також пішохідну стежку, вона починається у центрі села і проходить його околицями. Буковими лісами на схилі боржавського хребта, і потім повертається в село, протяжність маршруту понад 15 кілометрів.»

У подальшому ініціатори проекту планують прес-тур безпосередньо самими локаціями «Шляху гуні». Хочуть розповісти краянам про унікальність культурної спадщини і ремесла, які важливо зберегти.

Надія ЯШИНА — асистент координатора проєкту «Створення культурного маршруту «Шлях гуні»

«Це робота безпосередньо з мешканцями на місцевості, для того щоб вони у подальшому змогли створити якісний туристичний продукт. Також у такий спосіб забезпечити зайнятість і відновити традицію виготовлення виробів із вовни»

Проект реалізовується Агенцією регіонального розвитку Закарпатської області за підтримки Українського культурного фонду в межах реалізації грантової програми «Культура. Туризм. Регіони» за фінансової підтримки Українського культурного фонду, Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та Офісу розвитку малого та середнього підприємництва.

Про Захід