Працівники ГУ ДПС у Закарпатській здійснюють заходи податкового контролю за діяльністю платників податків, основним видом діяльності яких є торгівля одягом, взуттям, виробами зі шкіри, в тому числі відомих брендів, а також парфумами та косметичними засобами.
У травні – червні 2025 року податківці Закарпаття провели фактичні перевірки 18 таких суб’єктів господарювання. Перевірчі заходи стосувалися дотримання законодавства при проведенні розрахункових операцій та оформлення трудових відносин із працівниками. Найбільш поширене порушення зі встановлених під час перевірок – непроведення розрахункових операцій через РРО/ПРРО та невидача розрахункових документів. Із проведених 18 перевірок це порушення встановлено у 17 випадках. Наведене свідчить про приховування суб’єктами підприємницької діяльності реального обсягу проведених розрахункових операцій та отриманих доходів. За результатами проведених перевірок до суб’єктів господарювання за виявлені порушення, в установленому законодавством порядку, будуть застосовані штрафні (фінансові) санкції, сума яких складає понад 500 тисяч гривень.
Крім цього, встановлено 4 випадки використання праці найманих працівників без належного оформлення трудових відносин. Інформацію про порушення трудового законодавства надіслано до територіального управління Держпраці для прийняття відповідних рішень.
Разом з тим, були встановлені порушення перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку і звітності фізичних осіб – підприємців, що є платниками єдиного податку. Зокрема, в ході проведення перевірок таких ФОП були встановлені розрахунки за товари сертифікатами.
У Головному управлінні ДПС у Закарпатській області зауважують, що згідно з пунктом 291.6 статті 291 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (далі – ПКУ), платники єдиного податку 1 – 3 груп повинні здійснювати розрахунки за товари (роботи, послуги) виключно в грошовій формі – готівковій або безготівковій формі (у тому числі з використанням електронних грошей). Податківці наголошують усім ФОПам – єдинникам, що сертифікат не є грошовою формою розрахунку, а є документом, який підтверджує право вимоги на отримання товару (послуги). Розділом XIV ПКУ не заборонений продаж сертифікатів платниками єдиного податку 1 – 3 груп, однак спосіб розрахунку сертифікатом не дає права фізичній особі – підприємцю застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку і звітності. Приймання ФОПами – платниками єдиного податку 1 – 3 груп оплати за товари (послуги) раніше проданими сертифікатами може призвести до втрати права перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку і звітності.
Фахівці ГУ ДПС у Закарпатській області звертають увагу суб’єктів господарювання, що використовують РРО/ПРРО на необхідність дотримання вимог податкового законодавства, Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями) та іншого законодавства в сфері готівкового обігу. Дотримання вимог законодавства, чітка і прозора діяльність позбавить підприємців від проведення контрольно-перевірочних заходів, підсумком яких можуть бути застосування штрафних (фінансових) санкцій.
ДПС у Закарпатській області