Пісний стіл закарпатців: грибна поливка, лопатки, картопляні галушки

Опубліковано:

28 грудня розпочинається піст перед Різдвом, і хоча він не такий строгий, як перед Великоднем, але дотримуватися його бодай у середу та п’ятницю практикують багато господинь. Окрім обмежень у їжі, в цей період треба зменшити й кількість розваг, натомість більше часу приділяти турботі для рідних та незнайомих.

Я схильна вважати, що головний принцип посту не стільки обмежити споживання певних категорій продуктів, як зменшити витрати на раціон, а заощаджені гроші витратити на їжу чи іншу допомогу потребуючим.

Ну, і приказку про те, що «у піст головне не їсти одне одного» теж ніхто не відміняв. Тож читаємо пісні страви господинь і налаштовуємося на роздуми про добро, яке врятує світ.   

Грибна підлива з кнедлями

Як бачимо, гриби є надзвичайно популярною складовою серед пісних страв закарпатців. Ще б пак, цьогоріч грибний сезон був більше ніж вдалим, тож у більшості морозилок причаїлися лотки з делікатесами. У родині Марини Тафій неабияк люблять грибну підливу з кнедлями. Вона може бути як повністю пісною, так і зі сметанним соусом, наприклад, для недільного застілля.

«Спочатку роблю піджарку з цибулі на пісній олії, посипаю паприкою. Потім додаю заморожені білі гриби, підсмажую кілька хвилин, а далі заливаю соусом типу бешамелю зі сметани, борошна і води. Хто строго дотримується посту, може обійтися під час приготування без сметани, спеції додаємо за смаком. Я обираю розмарин, тім’ян, сіль і перець», – розповіла пані Марина.

Ще у родині ужгородки готують човлент без м’яса, запечену рибу, смажену картоплю, яку щедро поливають заправкою з цибулі, оцту та пахучої олії. 

Пісні лопатки або квасоля

Їх часто готує вдома ужгородець Володимир. Таку страву чоловіка навчив готувати батько.

«Квасолю чи лопатки «насухо» готувати дуже просто. Їх спочатку треба відварити майже до готовності, а далі обсмажити в олії з нечищеним часником», – прокоментував пан Володимир.

Неабияк така страва смакує зі свіжим окрайцем хліба.

Картопляні страпачки з квашеною капустою

Вікторія Синичка часто готує салат з брюссельської капусти, квасолі, грибів та тушкованої цибульки з морковкою, заправлений домашньою олією. Ще у раціоні ужгородки картопляні галушки з квашеною капустою, гуляш з сої, вареники з капустою та картоплею.

Однак є страва особлива – страпачки.

«Тру картоплю як на кремзлики, якщо дуже водяниста картопля, то віджимаю трохи, додаю яйце, борошно. Тісто має бути густим, щоб не розійшлося у воді. У мене є друшляк з великими дірками, ставлю його на каструлю з киплячою водою і протираю ложкою тісто у воду. Проварити галушки до готовності, процідити, промити. Квашену капусту потушити і змішати з галушками. Страпачки з квашеною капустою готові», – поділилася рецептом пані Вікторія. 

Торгоня і пуці-галушки

Тетяна Куцин теж неабияк дбає, аби раціон у піст був якомога різноманітнішим. Тож готує для родини торгоню, грибові котлети, квасолю з капустою, колочену квасолю, борщ пісний, кийзлики, голубці з грибами або овочеві, оладки, фанки, галушки метані та пуці-галушки, а до них сигидинський з грибами та багато іншого. 

«Торгоня  – це дрібне тісто, дрібно нарізана цибуля, і все це разом тушкується на олії до золотистого кольору. Потім заливаємо холодною водою, додаємо сіль, перець, та вегету за смаком. Помішуючи варимо, нехай трохи покипить на тихому вогні. Після того як її зняли з плити, нехай впарюється десь хвилин 10, і все готове. Готувати краще в чавунній каструлі. Для торгоні я беру пісне дрібне тісто, якщо не постите – можна спробувати зірочки чи колечка дрібні, букви і т.д. А до цього всього неабияк пасують різні домашні консервації: огірки, помідори, капуста квашена, паштет грибний, аджика, цибуля, часник!», – поділилася пані Тетяна.

Страва редакції: скумбрія солена

Цього тижня я вирішила перевірити рецепт, на який випадково натрапила у Фейсбуці, – засолити скумбрію. Для цього мені знадобилося: три рибини, 0,5 кг цибулі, кілька зубчиків часнику, по 100 мл олії та оцту, лавровий лист і перець духмяний, сіль.

Дуже важливо скумбрію купувати морожену і чистити її не розморожуючи.  Так ви не тільки ідеально наріжете рибину на шматки, але й зможете максимально якісно її очисти від нутрощів. Дуже важливо ложкою зняти внутрішню темну плівку, якщо вона є, і залишки крові.

Подрібнену цибулю змішуємо з олією, оцтом, перечавлюємо руками. Шматки скумбрії перемішуємо з цим маринадом і розкладаємо по банкам. Залишками маринаду заливаємо згори. Якщо рідини мало – можна долити кип’ячену охолоджену воду, аби вона повністю закрила рибу. Маринується скумбрія до готовності близько двох діб. Зберігати смакоту у холодильнику!

Готувала Вікторія Жуйко, спеціально для Про Заходу 

Про Захід