Пенсіонерам з окупованих територій заборгували 83 млрд грн

Опубліковано:

На початок 2021 року пенсіонерам з окупованих територій, за розрахунками Пенсійного фонду України, заборгували 83 млрд грн, з яких 11 млрд реально можуть бути витребувані особами, які перебувають на обліку на території, підконтрольній владі України.

Про це свідчать результати аналізу системи загальнообов’язкового державного пенсійного і соціального страхування та соціального захисту населення. Відповідальний за проведення аналізу – член Рахункової палати Василь Невідомий.

Така заборгованість виникла через те, що протягом трьох років Уряд не затвердив порядок здійснення соціальних виплат громадянам з числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Крім того, немає єдиного підходу до обліку страховими фондами сум невиплачених соцвиплат за минулий період. Такі борги погашаються лише за рішеннями судів і збільшують видатки фондів на судові витрати. У 2020 році такі витрати лише для ПФУ становили 1,1 млрд гривень.

Крім того, борги зі страхових виплат і витрат Фонду соцстрахування перед внутрішньо переміщеними особами на початок цього року становили 7,8 млрд грн, з них реальні – 0,8 млрд гривень.

Аналіз Рахункової палати також встановив, що протягом 2019–2020 років ВПО для покриття витрат на проживання отримали понад 6 млрд гривень. Проте до сьогодні механізм компенсації державою-агресором, зокрема прямих витрат ВПО, які виникли внаслідок вимушеного переміщення, та підготовки претензії України до Росії згідно з вимогами законодавства, не розроблений. Наразі такі витрати фінансуються за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів, а також коштів благодійної або міжнародної допомоги.

Аналіз показав, що у 2020 році порівняно з 2019 роком кількість сімей ВПО, які отримали адресну допомогу, збільшилась на 3,7% – з 164,8 тис. до 170,8 тис. сімей. При цьому середньомісячний розмір адресної допомоги на сім’ю зменшився на 2,8% – з 1512 грн до 1470 гривень. Проте розміри такої допомоги залишались вищими за середньомісячний обсяг витрат домогосподарств в Україні на житло та оплату комунальних послуг.

За даними Мінсоцполітики, за останні 5 років кількість ВПО, які перебувають на обліку, зменшилась майже на 12% – з 1,65 млн у 2017 році до 1,46 млн у 2021 році.

Звіт та рішення за результатами аналізу опубліковані на офіційному вебсайті Рахункової палати.

Про Захід