Обмін лампочок: вже 14 000 ламп розжарювання обміняли ужгородці в рамках програми

Опубліковано:

На відділеннях «Укрпошти» в Ужгороді в останні дні значно побільшало людей – містяни поспішають скористатися можливістю взяти участь у програмі обміну лампочок. Приходять і люди старшого віку, і молоді. Кажуть: купували лампочки розжарювання через те, що вони були значно дешевшими за LED-лампи, тепер же хочуть їх обміняти й порівняти: чи справді рахунки за електроенергію будуть нижчими? Якщо ви ще не чули про цю програму або не знаєте, як вона працює – «Про Захід» про все дізнався й готовий розказати.

У будь-якого нововведення чи програми (якими би благими не були наміри) є скептики. Міжнародна програма «Обмін лампочок» теж не знайшла розуміння у великої кількості людей, котрі у соцмережах діляться своїми підозрами. «Безкоштовний сир буває лише мишоловці», «Навіщо зараз, під час війни, витрачати бюджетні кошти на якісь лампочки?», – пишуть вони. Насправді кошти з бюджету на це не витрачаються, проєкт є інструментом підтримки ЄС. Й саме за кошти ЄС на прохання уряду України були закуплені енергоощадні LED-лампи, які, за офіційною інформацією, можуть допомогти зменшити пікове навантаження на електромережі до 10% (при умові заміни 50 мільйонів лампочок).

В «Укренерго» кажуть, що до 40% енергії в Україні споживається домогосподарствами, в яких часто використовуються енергозатратні лампи розжарювання, що використовують у 8 разів більше електроенергії в порівнянні зі сучасними LED-лампами. А оскільки в країні нині дуже відчувається брак електроенергії, її можна зекономити, замінивши енергозатратну лампочку на енергоощадну – до того ж абсолютно безкоштовно.

Способи є два: зареєструватись через додаток «Дія» (тоді на обраному відділенні «Укрпошти» ви гарантовано отримаєте ті лампочки, які замовляли)  або просто прийти на відділення «Укрпошти» й отримати лампочки, обравши з-поміж тих, які є в наявності. З власних спостережень скажемо, що більшість із тих, хто приходить обміняти лампочки, не реєструвалися у «Дії», а довірилися старому-доброму способу зареєструватися на місці. Це насправді дуже просто і займає всього 5 хвилин. Від людини потрібен лише паспорт та ідентифікаційний код (податковий номер), який працівники пошти швидко заносять до бази даних. Скептики програми стверджують, що цей додатковий збір паспортних даних і коду є насправді збором інформації для чогось іншого, наприклад, з них можуть сформувати додаткові списки для військкоматів. Однак у департаменті екології та природних ресурсів Закарпатської ОВА, який курує виконання програми, запевнили, що облік потрібен лише для того, аби люди не займалися шахрайством чи перепродуванням (саме тому одних паспортних даних недостатньо, адже людей із однаковими іменами й прізвищами є багато, натомість податковий код – унікальний).

Кожен учасник програми (ним може стати лише повнолітня особа) може безкоштовно обміняти 5 лампочок розжарювання. Вони мають бути справними (працівники пошти перевіряють це), можуть бути різної потужності. За них на пошті під час обміну ви отримаєте 5 LED-ламп. Якщо у відділеннях є вибір, працівники питають, якої потужності лампи та якого типу (теплі, холодні, нейтральні) ви бажаєте.  

Першим містом на Закарпатті, де розпочала роботу програма «Обмін лампочок», став Ужгород. Тут обміняти лампочки можна було з понеділка, 30 січня. З того часу не минуло й двох тижнів, а на відділеннях пошти містяни отримали вже 14 000 новеньких LED-ламп. У черзі на пошті можна було почути сподівання від пенсіонерів, що отриманих 5-ти лампочок їм вистачить на 5 років, що стане для них суттєвою економією. Деякі запасливіші ужгородці приходили на відділення з кількома членами родини, аби отримати по 5 енергоощадних лампочок на кожного й запастися ними на ще довший період.

З 7 лютого скористатися програмою обміну лампочок можна буде в районних центрах Закарпаття, а на третьому етапі (наразі немає точної дати його старту, але йдеться про найближчі тижні) LED-лампи будуть доступні для обміну в усіх населених пунктах Закарпаття. Вистачити повинно усім бажаючим, адже першим траншем до нас привезли 600 000 лампочок від відомого німецького виробника «OSRAM». Згодом, за потреби, цю кількість збільшать.

Аби порівняти, наскільки вигіднішим може бути для споживачів використання енергоощадних ламп, скористаємося прикладом, наведеним директоркою ТОВ «Закарпаттяенергозбут» (група Tolk) Наталією Німець:

«Якщо припустити, що протягом дня світильники в оселі світять в середньому до 6 годин (улітку менше, взимку довше), то в перерахунку за рік ця цифра складе 6 х 365 = 2190 годин за рік. Зазвичай в оселі встановлюють 75-ватні лампи розжарювання. Тобто давайте порівняємо електроенергію, спожиту за рік, однією лампою:

– лампа розжарювання: 2190 год х 75 Вт = 164 250 Вт⋅год = 164,25 кВт⋅год
– світлодіодна лампа: 2190 х 10 Вт  = 21 900 Вт⋅год = 21,9 кВт⋅год

Якщо підрахувати це в коштах, то навіть за тарифом 1,44 грн за кіловат-годину, різниця очевидна: 236 грн річних витрат на оплату електроенергії при використанні однієї лампи розжарювання проти 31 гривні витрат при роботі однієї LED-лампи. Економія очевидна і складає 205 грн».    

Крім того, важливою є довговічність LED-ламп (вони працюють, як правило, в 25-30 разів довше, ніж лампи розжарювання) та їхня безпечність, адже LED-лампи майже не розігріваються під час роботи. Тож, якщо ви й досі користуєтеся лампами розжарювання, скористайтеся можливістю заощадити – обміняйте їх безкоштовно на енергоощадні носії швидко та зручно, на найближчому до вас відділенні «Укрпошти». Збережіть власні кошти й допоможіть українській енергосистемі оновитися.

«Про Захід» 

Про Захід