На Закарпатті розширили кількість місць для лікування наркозалежності

Опубліковано:

За даними Центру громадського здоров’я, у Закарпатській області є 26 вільних курсів замісної підтримувальної терапії (ЗПТ). Цей метод лікування визнаний у світі та має на меті запобігти поширенню ВІЛ/СНІДу серед споживачів ін’єкційних наркотиків.

– На сьогодні 48 жителів нашої області є пацієнтами програми ЗПТ, – розповів Василь Кручаниця, директор КНП «Закарпатський обласний медичний центр психічного здоров’я та медицини залежностей». – Також у 2021 році матимемо ще 45 вільних курсів ЗПТ (переважно метадонової терапії). Тому люди, які хочуть покинути  вживання опіоїдних наркотичних речовин, можуть звертатися до КНП «Закарпатський обласний медичний центр психічного здоров’я та медицини залежностей» найближчого сайту замісної підтримувальної терапії, щоб стати учасником чи учасницею цієї державної програми. 

На території Закарпатської області у 2020 році Національною службою здоров’я законтрактовано 2 заклади охорони здоров’я: «Закарпатський обласний медичний центр психічного здоров’я та медицини залежностей» (сайт ЗПТ), де наркозалежні лікують залежність спеціальними препаратами – метадоном чи бупренорфіном, а також Мукачівська лікарня Святого Мартина.

У 2021 році є потреба у розширенні переліку закладів, спроможних надавати ці послуги та наближених до місця проживання пацієнтів.

Лікар-нарколог підкреслив, що замісна підтримувальна терапія є найбільш економічно вигідною та ефективним у світі методом лікування людей із психічними та поведінковими розладами, що виникли внаслідок вживання опіоїдів. Участь у програмі ЗПТ дозволяє зменшити вживання заборонених опіоїдів, знизити рівень злочинності. Крім того, перебування у програмі суттєво зменшує смертність у результаті передозувань та передчасну смертність, що пов’язана із вживанням наркотиків. Хворі можуть покращити своє соціальне життя, зокрема працевлаштуватися, відновити родинні зв’язки. А також прийом препаратів дозволяє зменшити ризиковану поведінку, пов’язану з поширенням ВІЛ-інфекції, гепатитів B і C, створити умови для ефективного лікування СНІДу, туберкульозу і супутніх захворювань.

За даними карти ЗПТ України, яку створив МБФ «Альянс громадського здоров’я», оціночна кількість залежних від опіоїдів у Закарпатській області становить понад 400 осіб, тоді як лікування замісно-підтримувальною терапією отримують менш ніж 48 людей. Більше статистики регіону та адреси сайтів ЗПТ ТУТ.

В Україні програма ЗПТ діє з 2004 року, з 2017 ліки повністю фінансує держава. За даними експертів, в України налічується 284 022 людей, які вживають наркотики ін’єкційно.

Про Захід