На Закарпатті понад 200 людей змінили свою виборчу адресу

Опубліковано:

Станом на 1 вересня 254 закарпатці встигли змінити свою виборчу адресу перед місцевими виборами, які пройдуть 25 жовтня. Серед цих людей є такі, які вирішили голосувати на Закарпатті, й ті, які вирішили змінити регіон. Такі дані розміщені на сайті Державного реєстру виборців.

Зокрема, вже 83 людини змінили свою виборчу адресу та вирішили голосувати у Закарпатській області, ще 84 закарпатці визначили свою виборчу адресу за межами регіону. Крім цього, 87 людей змінили свою виборчу адресу в межах Закарпатської області.

Всього можливістю змінити виборчу адресу напередодні місцевих виборів скористалися 254 закарпатців, що становить 0,94% від загальної кількості звернень в Україні.

Як повідомляла ОПОРА, станом на 19 серпня виборчу адресу змінили 111 закарпатців. Як бачимо, за два тижні цієї можливістю скористалися ще понад 140 осіб.

Нагадаємо, з 1 липня в Україні запрацював новий алгоритм, згідно з яким виборці можуть змінити виборчу адресу. Зробити це можна двома способами: подавши заяву у відділ Державного реєстру виборців особисто або ж онлайн за допомогою сервісу «Кабінет виборця» (за наявності електронного підпису). Кінцевий термін подачі заяви – 10 вересня включно.

Нагадаємо, віднедавна спрощено процедуру зміни виборчої адреси – для цього потрібна тільки заява виборця та його посвідчення особи, і не вже треба надавати жодного документу, що підтверджує підставу для зміни виборчої адреси конкретного виборця.

«На сайті Державного реєстру виборців, у розділі «Кабінет виборця», усі громадяни можуть перевірити, хто, як виборець, відноситься до їх конкретної виборчої адреси. Для цього з допомогою електронного підпису варто подати онлайн-заявку до ДРВ.  У разі, якщо ви, як власник житла, виявите, що за вашою виборчою адресою є імена повністю невідомих вам людей, ми рекомендуємо повідомити про це поліцію, адже можливо тут йдеться про зловживання правом зміни виборчої адреси, – зазначає координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Закарпатській області Ярослав Гулан. – Де-факто до вашої виборчої адреси, згідно із законом, може відноситись будь-хто з правом голосу. Тож, якщо це ваш родич, друг, знайомий, або, наприклад, орендар кімнати чи цілої квартири, то в цьому випадку жодних питань немає. А от якщо за вашою адресою хочуть голосувати повністю незнайомі вам люди, то тут питання – з якою метою ці виборці змінили свою виборчу адресу для голосування». 

Раніше ОПОРА презентувала детальну інструкцію того, як виборці можуть змінити виборчу адресу. Для мотивації виборців скористатися таким своїм правом ОПОРА також створила ролик соціальної реклами, який можна вільно поширювати (посилання на відеоролик у FacebookYouTubeDropbox із файлом в якості для показів на телебаченні та висновком Національної ради з питань телебачення і радіомовлення щодо визнання його соціальною рекламою).

Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». Згідно з частиною 3 цієї ж статті – за зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, відповідно до частини другої цієї статті.

Згідно з частиною 4 статті 20 Закону «Про Державний реєстр виборців» у разі звернення щодо зміни виборчої адреси на підставі частини 3 статті 8 цього Закону у заяві виборця вказується адреса житла, за якої він фактично проживає та яку просить визначити його новою виборчою адресою.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України «Про Державний реєстр виборців» кожен виборець у разі зміни його персональних даних, зазначених у частині першій статті 6 та пунктах 1 і 4 частини першої статті 7 цього Закону, може звернутися до органу ведення Реєстру відповідно до своєї виборчої адреси із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі за формою, встановленою розпорядником Реєстру. Така заява може бути подана до органу ведення Реєстру особисто або через уповноважену особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Також заява може бути надіслана особою в електронній формі за підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги», з використанням мережі Інтернет у встановленому розпорядником Реєстру порядку. Заява, надіслана з використанням мережі Інтернет, повинна містити адресу електронної пошти, на яку заявнику може бути надіслано повідомлення, передбачене цією статтею.

Про Захід