На Волині йшлося ефективність Програми медичних гарантій

Опубліковано:

Відбулась онлайн-зустріч голови Національної служби здоров’я України Наталії Гусак із головами громад, власниками та засновниками медичних закладів Волині. Участь у заході взяв профільний заступник голови Волинської ОДА Олександр Троханенко.

Наталія Гусак представила аналітичні дані НСЗУ щодо реалізації Програми медичних гарантій у громадах області. Зокрема щодо ефективності надання первинної медичної допомоги та забезпечення лікарськими засобами пацієнтів в лікарнях в області:

«Ми маємо достатньо інформації з електронних систем охорони здоров’я, аби приймати управлінські рішення, вчасно виявляти проблеми й спільно шукати рішення», – відзначила голова НСЗУ.

Так, Програма медичних гарантій четвертий рік поспіль фінансується за підтримки міжнародних партнерів. Цьогоріч на потреби ПМГ виділено 175 млрд гривень, а це на 18 млрд гривень більше, ніж торік.

«Хочу наголосити, що ми не фінансуємо медзаклади, а закуповуємо для них медичні послуги для українців за різними напрямками. Тож НСЗУ активно моніторить дотримання умов договорів і як кошти Програми медичних гарантій використовуються на користь якісної безоплатної медичної допомоги українцям», – наголосила Наталія Гусак.

У 2025 році договори з НСЗУ підписали 61 надавач медичних послуг у Волинській області на суму понад 612 млн грн. Більше половини з них – комунальні заклади. Лише за перший квартал 2025 року використано майже 180 млн грн.

Водночас аналітика засвідчує, що 13% пацієнтів на Волині не зверталися до своїх сімейних лікарів понад три роки. Для порівняння, загалом в Україні цей показник становить 19%.

За таких умов НСЗУ сплачує лише 20% від капітаційної ставки. Лікарі мають бути зацікавлені у регулярному контакті з пацієнтами – це стимулює якісні зміни в системі, і відповідно, нарахування коефіцієнту.

Також обговорили питання верифікації пацієнтів. Волинська область має один із найвищих показників – 95,9%. До слова, з 1 липня 2025 року діти віком до 18 років також будуть автоматично верифіковані через реєстри. І головне, жоден пацієнт не може бути позбавлений права на безоплатну медичну допомогу, навіть якщо його статус не підтверджено.

Окрему увагу приділили забезпеченню ліками. Волинь посідає 7 місце в Україні за витратами на медикаменти: 15% від усіх надходжень спрямовано саме на них. Водночас навіть у нашій області є заклади, де ці витрати залишаються мінімальними.

Щодо скарг пацієнтів, то область на 13 місці за кількістю звернень. Кожен випадок розглядається індивідуально спільно з керівництвом медзакладу, підкреслила голова Національної служби здоров’я України.

Заступник начальника ОВА Олександр Троханенко подякував за інформативну зустріч та відзначив, що для громад такий моніторинг є гарною можливістю побачити реальну картину та вплинути на якість надавання медпосулг для людей.

Управління охорони здоров’я Волинської ОДА

Про Захід