Новини Західної України

На Прикарпатті реставрують унікальні храми

Про це РІСУ повідомив завідувач сектору з питань охорони культурної спадщини Івано-Франківської ОДА Андрій Давидюк

Це пам’ятки національного значення, в тому числі, об’єкти Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, на яких невідкладно необхідно провести ремонтно-реставраційні роботи. Усі вони проводитимуться в рамках програми «Велика реставрація», що започаткована Міністерством культури і інформаційної політики України».

За його словами, серед тих пам’яток, які повинні відреставрувати – церква Зішестя Святого Духа у м. Рогатині – об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Це один з найстаріших дерев’яних храмів на Прикарпатті, збудований 1598 року, який є пам’яткою народної архітектури та монументального мистецтва національного значення. У ньому є унікальний іконостас, датований 1650 роком – один з трьох найстаріших збережених дотепер.

Зараз церква використовується як музейний заклад – філія Музею мистецтв Прикарпаття.Тут необхідно провести ремонтно-реставраційні роботи і благоустрій території на суму 8100,0 тис. гривень.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці с. Нижній Вербіж в Коломийському районі – споруджена 1756-1808 рр., також видатна пам’ятка архітектури та монументального мистецтва і є об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Свого часу архітектор-будівничий храму отримав золоту медаль «За заслуги» від австрійського цісаря Фердинанда. Хоча зберігся храм досить непогано, тут все ж потрібно провести роботи з запобігання аварійному стану. Вартість необхідних робіт – 8232,0 тис. гривень.

Підтримки потребує також Колегіальний костел Пресвятої Діви Марії (Станіславська колегіата) – це найдавніша споруда Івано-Франківська. Збудований 1672-1703 рр. французькими архітекторами Франсуа Корассіні та Каролем Беное як римо-католицька катедра, був також фамільною церквою та усипальницею родини графа Потоцького. Зараз тут Музей мистецтв Прикарпаття, фонди якого налічують понад 13 тисяч збережень. Храм потребує ліквідації аварійного стану, підсилення фундаментів пам’ятки на суму 3850,0 тис. грн. і 4935,935 тис. грн. відповідно.

Замок магнатів Куропатвів, кінця 16 століття, чи Пнівський замок теж давно потребує підтримки. До появи Станіславської фортеці він був найпотужнішим укріпленням Покуття. Нагадував гігантський неправильний п’ятикутник з вежами по кутах зі стінами майже до двох метрів. Замок захищав давній торгівельний шлях з Карпат. Як одна з найміцніших твердинь і найстійкіших фортець України, виконував роль важливого форт-посту в період польсько-турецьких війн 17 століття. Замок має багату і цікаву історію, його стіни пам’ятають аристократів, опришків і козаків. Зараз він потребує ремонтно-аварійних робіт на суму приблизно 10 мільйонів гривень.

Галицький – Княжий Старостинський замок 14 століття м. Галич. теж планують відреставрувати. Фортеця за всю свою історію пережила мирні і воєнні часи. Була зруйнована татарами і відбудована. 2007 року було відбудовано Шляхетську башту і фрагмент південної оборонної стіни з бійницями. Тут проводять різноманітні культурно-мистецькі заходи. Замок належить Національному заповіднику «Давній Галич». Ремонтно-реставраційні роботи, які заплановані – на суму 40 мільйонів гривень.

Загалом, як кажуть в Івано-Франківській ОДА, потреба в коштах на необхідну реставрацію пам’яток архітектури Прикарпаття становить – 74 млн. 118 тис. гривень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 4 = 1