Микола Палінчак – про перспективи навчання на факультеті міжнародних економічних відносин УжНУ (Фото)

Опубліковано:

Факультет міжнародних економічних відносин є одним із найпрестижніших підрозділів Ужгородського національного факультету. Серед його випускників – відомі дипломати та чиновники, успішні працівники ІТ-сфери та менеджери провідних міжнародних компаній. У чому секрет популярності факультету – розповідає його декан, доктор політичних наук, професор Микола Палінчак.

Миколо Михайловичу, розкажіть про факультет міжнародних економічних відносин УжНУ.

– Факультет  бере свій початок із 1998 року, але спершу як філія Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Т.Г.Шевченка. Засновником підрозділу був доцент Іван Вайнагій, якому на знак вдячності ми встановили на факультеті меморіальну дошку. Унікальність нашого підрозділу полягає в тому, що на двох відділеннях спеціалісти отримують по дві кваліфікації: «економіст-міжнародник, перекладач», а також «лінгвіст, інформатик». Цінність будь-якого факультету і спеціальності – це можливість реалізації після закінчення навчання. Якщо ви можете влаштуватися успішно на роботу, значить ви правильно зробили вибір щодо місця навчання. Нам приємно, що нині у нас немає стількох студентів, скількох у нас просять із фірм з іноземних капіталом. «Джейбіл», «Ядзакі», «Флекстронікс», львівський «Нестле» та інші корпорації постійно агітують наших студентів йти до них на роботу, просять економістів зі знанням іноземних мов. А наших прикладних лінгвістів запрошують у ІТ-компанії, бо вони добре знають інформатику і також володіють іноземними мовами. Тому мені приємно, що я очолюю факультет, випускники якого мають можливість себе успішно реалізувати.

– Щороку ви відзначаєте річницю створення факультету, але цьогоріч традицію довелося скасувати…

– Так, цьогоріч у квітні нам виповнилося 22 роки. Кожного року ми намагаємося відзначати річницю створення факультету, минулоріч, наприклад, до нас приїхала велика група студентів-барабанщиків і художній колектив із Митної академії Дніпра, з якими ми разом на площі Театральній святкували цю подію. На жаль, нинішня ситуація не дала можливість провести святкування. Ми також мали плани організувати міжнародну науково-практичну конференцію, але довелося провести її заочно.

– Розкажіть про кафедри, які працюють на факультеті міжнародних економічних відносин.

 – У нас працюють чотири кафедри: міжнародних економічних відносин, міжнародної політики, прикладної лінгвістики і кафедра теорії та практики перекладу.

– Якщо абітурієнт вирішив обрати для навчання ваш факультет, які документи він має подати?

– На спеціальність «Міжнародні економічні відносини» абітурієнт повинен подати сертифікат ЗНО з української мови та літератури, іноземної мови, математики або географії (на вибір). На спеціальність «Філологія. Прикладна лінгвістика» потрібно подати сертифікат ЗНО з української мови та літератури, іноземної мови, а також із історії чи географії. Але є ще альтернативні форми: якщо ви не претендуєте на бюджетну форму навчання, можете поміняти на вибір деякі предмети.

– Нині все навколо так стрімко глобалізується, що освітні програми постійно мусять оновлюватися. Як це відбувається на вашому факультеті?  

– Ми справді намагаємося слідкувати за часом і залучати до навчального процесу практиків, котрі пройшли дипломатичну службу чи мають досвід роботи в органах державної влади. У нас працюють, наприклад, колишній посол України у Швейцарії Ігор Дір, колишній консул України в Угорщині Ален Панов, представник органів державної влади, професор Володимир Приходько і чимало інших.

Що стосується міжнародних програм, то ми завжди намагаємося  залучити наших студентів до участі у них, беремо участь у програмі подвійних дипломів, у програмі «Еразмус+», недавно підписали договір із колегами з Румунії. Наші студенти успішно продовжують навчання за кордоном, знання мов дає їм можливість навчатися у магістратурі в університетах Канади, США , Великобританії, Німеччини тощо.

Зрозуміло, що приділяємо велику увагу і практиці. Починаючи з 2008 року, ми кожного року відправляємо студентів на практику за кордон або у Міністерство закордонних справ України. Лише минулого року наші студенти стажувалися в посольстві Італії, Бельгії, Угорщини, Словаччини. Це дуже добре, бо таким чином вони мають можливість ознайомитися з майбутньою своєю професією. Частина студентів стажується у фірмах з іноземним капіталом, і нам приємно, що вже майже весь менеджмент у цих фірмах – наші випускники.

Ви згадували про відмінне знання іноземних мов. Скільки їх вивчають на факультеті зараз?

– У нас на факультеті вивчають англійську, німецьку, французьку, польську, угорську, словацьку та латину.

Знаємо, що студенти у вас навчаються у міжнародній обстановці, разом із іноземними студентами.

– Так, мені приємно, що маємо іноземців з Індії, Африки, з європейських країн. Так, зараз у нас проходять навчання студенти зі Словаччини, раніше були студенти з Німеччини, цікавиться можливістю також група з Угорщини. Частина викладачів успішно забезпечує викладання предметів англійською мовою.

– «Міжнародників» часто залучають до різноманітних програм, круглих столів, практик. Які можливості для студента вони відкривають?

– Ми намагаємося дати нашим студентам, крім базових освітніх знань, ще і знання з альтернативної освіті. За п’ять років навчання студенти отримують 4-5 сертифікатів із різних напрямків. Так, минулого року ми провели кілька курсів з проектного менеджменту. Цього року на такий тренінг мав приїхати професор зі США, якого ми, до речі, офіційно влаштували на роботу до нас. Це така наша «фішка», що студенти мають можливість отримати навики поза освітньою програмою з того чи іншого фаху. Бо саме за альтернативною освітою – майбутнє.

– Викладачі також навчаються?

– Ми справді намагаємося зробити так, аби наші викладачі теж проходили стажування за кордоном. Більшість із них уже мали можливість побувати на стажуванні в університетах США. Не кожен факультет може похвалитися таким.

– Чи мають можливість студенти продовжити магістерські програми в закордонних університетам?

– Звісно, у нас є хороші контакти з європейськими та американськими університетами: Університетом Джорджія (США), Братиславським економічним університетом (Словаччина), Будапештським університетом ім. Лоранда Етвеша (Угорщина), Будапештським університетом ім. Матвія Корвіна (Угорщина) тощо. Багато студентів користуються цією можливістю, і, на жаль для України, залишаються потім за кордоном. Хоча є ті, хто повертаються, і ми раді залучати їх до викладання у нас.

– Окрім активного навчання, у ваших студентів є і насичене дозвілля…

– Ми дійсно маємо багато традиційних свят: посвята в студенти, День міжнародника, «екватор», випускні вечори тощо. Обов’язково організовуємо виїзди на природу, аби викладачі зі студентами мали можливість поспілкуватися в неформальній обстановці.

– Знаємо, що окремою гордістю факультету є випускники. Розкажіть трохи про них.

– У нас є стенд «Наші випускники – наша гордість», де представлена частина наших випускників. Серед них є дипломати, працівники МЗС, Адміністрації Президента, Міністерства економіки тощо. Приємно, що вони є частими гостями факультету, і зустріч із ними – це хороша мотивація для студентів. Не раз успішні випускники казали, що досягли успіхів, дякуючи правильному вибору факультету. І мені, як декану, це дуже приємно чути.

– Підсумуйте коротко: чому варто обрати для навчання факультет міжнародних економічних відносин?

– По-перше, на нашому факультеті студент отримує одразу по дві спеціальності: «економіст-міжнародник, перекладач» або «лінгвіст, інформатик» – це дає можливість бути більш конкурентноздатним після закінчення навчання. По-друге, у нас прекрасний колектив із великою кількістю молодих викладачів. По-третє, у нас чудова матеріально-технічна база, мало який факультет може похвалитися такою, а гуртожиток у нас, як готель. Крім того, ми даємо хороші знання з різних напрямків.

«Про Захід»

Про Захід