Мрія про мотоцикл ледь не привела юного закарпатця за грати

Опубліковано:

На Закарпатті з минулого року реалізується пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Її мета – максимально раннє виведення неповнолітнього правопорушника із кримінального процесу, відшкодування збитків потерпілій стороні,  вжиття заходів з ресоціалізації  дитини, що є, в тому числі, своєрідною профілактикою  вчинення кримінальних правопорушень повторно.

В області наразі вже налічується 9 справ з відновного правосуддя, завдяки реалізації яких юні мешканці краю, які вперше вчинили кримінальне правопорушення, мають можливість не «скалічити» своє життя та майбутнє. На Закарпатті наразі сертифіковано трьох професійних адвокатів-посередників, які докладають максимум зусиль, аби знайти підхід до неповнолітнього правопорушника та потерпілої сторони та примирити сторони.

Ще «гарячою» є справа адвокатки  Лесі Сідун, яка до того ж має і професію психолога, в якій їй довелося не на папері, а в реальності реалізовувати програму відновного правосуддя. Фахівчиня, ознайомившись із матеріалами справи, зрозуміла, що це саме той випадок, коли хлопець скоїв правопорушення, не усвідомлюючи факт цього діяння та можливі наслідки. Хлопець – із благополучної родини, добре вчиться. Він дуже мріяв мати власний мотоцикл, але батьки вважали передчасним такий подарунок.  Тому, коли підліток побачив гроші, до яких був відкритий доступ, відразу майнула думка – у мене буде мотоцикл!..

Однак замість здійснення мрії, хлопцеві довелося спілкуватися з правоохоронцями. За скоєне неповнолітній мав понести кримінальну відповідальність. Проте завдяки участі у програмі відновного правосуддя, було проведено заходи, унаслідок яких підліток усвідомив факт вчинення правопорушення та шкоду, завдану ним. Хлопець отримав шанс не перекреслити своє майбутнє, адже відновне правосуддя – це спільне добровільне  рішення сторін про те, як можна виправити наслідки того, що сталося, і запобігти повторенню подібного в майбутньому.

Нагадаємо, що «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» застосовується за чотирьох умов:

  • є потерпіла сторона — фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  • неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  • неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення;
  • і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у Програмі.
Про Захід