Юридичному факультету УжНУ – 75

Опубліковано:

Юридичний факультет УжНУ є ровесником сучасної Української держави – його  історія розпочалася 1991 року. Упродовж усіх років факультет стрімко розвивався і нині навчальний процес забезпечують 160 науково-педагогічних працівників, зокрема 12 докторів та понад 75 кандидатів наук, 8 заслужених юристів України, 2 заслужені працівники освіти і науки України, 1 член-кореспондент Національної академії правових наук України. З представниками різних поколінь викладацького колективу юридичного факультету нам вдалось поспілкуватись про їхнє студентське життя, освітню діяльність та перспективи розвитку факультету.

Вадим Рошканюк, кандидат юридичних наук, доцент, завідувач кафедри  господарського права:

Чому Ви вирішили обрати навчання в УжНУ?

Рішення вступати на юридичний факультет прийняв ще у 8 класі. У 1991 році (на зламі епох!), коли я закінчив школу, на економічному факультеті тодішнього УжДУ було відкрито спеціальність «правознавство». Тому я без вагань поніс документи у приймальну комісію. Мені пощастило, і я вступив. Я не потрапив на історичне фото першого набору, опубліковане у «Новинах Закарпаття», оскільки в той час давав інтерв’ю журналісту Ірині Густі. Тоді я сказав, що у наш бурхливий час, коли держава йде до правової, мені буде куди докласти зусиль. Зусиль дійсно довелося докладати немало, як під час навчання, так і пізніше в роботі.

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентських часів, пов’язаний з навчанням?

Навчатися було і важко, і цікаво. Важко виокремити якийсь тільки один спогад. Але, мабуть, досить значущою подією стала студентська наукова конференція у Львові у 1993 році, коли вперше про наш факультет почули за межами Закарпаття. Наша делегація була в складі чотирьох осіб: Савчин Михайло Васильович, Поліводський Олександр Анатолійович, Чижмарь Юрій Васильович і я. Троє моїх однокурсників добре відомі в українській правничій еліті. Але тоді ми були просто студентами. «Відчувається високий рівень теоретичної підготовки наших гостів з УжДУ» – сказав тоді професор Луць В.В. (пізніше академік), і це було тоді для нас вище похвал. Студентське наукове товариство народилося після цієї конференції у Львові.

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентського дозвілля?

Мабуть, найбільш яскравий спогад про студентське дозвілля – це проживання на «Скалці» весною 1995 року. Група однодумців з хорошим почуттям гумору, креативними ідеями, хорошими показниками у навчанні, та прихильників здорового способу життя. Поліводський Олександр, Дувалко Володимир і Петруняк Володимир. Поки чекаєш чергу на тенісному корті – читаєш конспекти. Любили пограти у волейбол. Звісно, не пропускали дискотеки. Але навчання не «запускали». Веселе студентське життя у мальовничому місці на природі, безхмарне і сповнене оптимістичних надій на краще! 

Чи підтвердилися Ваші очікування після навчання в університеті, що Вам дало навчання в УжНУ?

Не дивлячись на те, що правнича школа у Закарпатті тільки формувалась, завдячуючи нашим вчителям (Фазикош В.Г., Ярема В.І., Болдижар М.М., Семерак О.С., Галас В.І. Євич І.Ю., Нечипорук Л.Д., Даньків Й.Я., Керецман В.Ю. та багатьом іншим), ми отримали дійсно фундаментальні знання, що допомогли нам проявити себе в професійному сенсі одразу після закінчення юридичного факультету. Ми склали достойну конкуренцію випускникам більш іменитих правничих шкіл. Те, що наше відділення було створене на базі економічного факультету, давало нам додаткову перевагу на ринку юридичних послуг. Майже третина першого випуску юридичного факультету УжНУ поєднали професійні навички з наукою. Навчання в УжНУ надало нам якісні знання в юриспруденції, загальний рівень ерудиції у багатьох науках, розширило світогляд, допомогло нам сформуватися як особистостям, привчило до наполегливості, бажання здобувати нові знання, аналізувати та систематизувати багато інформації, допомагати людям відстоювати їхні права. Я говорю про свій курс в цілому, бо був частиною цього процесу, коли на зламі епох ми відходили від застарілої радянської парадигми і поглинали в себе нові демократичні цінності.

Я ні разу не пошкодував, що вступив у наш університет, а не в якийсь більш престижний виш того часу (КНУ, ЛНУ, ХНА, ОЮА тощо). На юридичному факультеті, переконаний, як і на інших факультетах УжНУ, наполегливий і старанний студент отримає фундаментальні знання з обраного фаху і зможе здійснити свою професійну мрію. Ключ до всього – власна наполегливість помножена на мудрість наших рідних вчителів.

Павло Черевко, кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільного права та процесу:

Чому Ви вирішили обрати  навчання в УжНУ?

Ще під час навчання в школі я визначився з майбутньою професією та вишом, в якому мав намір навчатись. Серед усіх інших варіантів,  моєю мрією став вступ саме на юридичний факультет УжНУ. Ця мрія стала для мене й мотивацією для успішного закінчення школи. І зараз мені приємно відзначити, що саме в стінах УжНУ я зміг реалізувати свої прагнення, і пов’язати власне майбутнє з правничою професією.   

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентських часів, пов’язаний з навчанням? 

Повертаючись до спогадів 20-ти річної давнини я з впевненістю можу сказати, що навчання на рідному факультету УжНУ було одним з найяскравіших моментів мого життя. Найбільш яскравим спогадом, як не дивно, було вручення дипломів.  На урочистому врученні дипломів влітку 2003 року до випускників юридичного факультету звернувся з вітальним словом профессор Олексик Хома Михайлович, який згодом став для мене наставником, а його напутні слова – життєвим кредо. Під його керівництвом я продовжив навчання в аспірантурі, пройшов шлях від асистента до завідувача кафедри цивільного права і процесу, захистив кандидатську дисертацію, отримав вчене звання доцента. 

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентського дозвілля? 

Студентське дозвілля, без сумніву, є важливою частиною життя кожного студента. Теперішній студент юридичного факультету має чимало можливостей реалізувати свій науковий та творчий потенціал: брати участь в організації наукових конференцій та зустрічей з цікавими особистостями, проведення круглих столів, залучатися до різноманітних акцій,  проводити та брати участь в культурно-розважальних заходах (таких як День Юриста, Міс УжНУ, Ліга Сміху УжНУ, Студентська осінь)

За часів нашого навчання студентське дозвілля не було таким багатогранним. Найяскравішими спогадами мого студентського дозвілля є відвідування кінотеатру, спортивних залів, пікніки та проведені вечори в колі моїх найкращих друзів. Саме в студентські роки я почав займатись великим тенісом, і ці заняття переросли в моє основне хобі.

Які перспективи розвитку університету, Вашого факультету, спеціальності Ви бачите?

Сьогодні юридичний факультет є одиним з найбільш популярних серед абітурієнтів та потужних структурних підрозділів УжНУ. Незважаючи на те, що факультет молодий, він відіграє провідну роль серед правничих шкіл, які здійснюють підготовку фахівців у галузі права в Україні. Освітня діяльність на нашому факультеті проводиться за трьома спеціальностями «Право», «Міжнародне право» та «Правоохоронна діяльність».  До речі, остання є новою спеціальністю, навчання на ній розпочалося тільки у 2019 році, але вже стала широко затребуваною серед абітурієнтів.  

Стосовно перспектив розвитку факультету, то вони, на мою думку, полягають, передусім, у створенні умов для утвердження правничої школи УжНУ в якості прогресивного, наукового, освітнього, та культурно-просвітницького центру, встановлення високих стандартів юридичної освіти, підвищення затребуваності та конкурентоспроможності випускників, у тому числі на ринку праці, формування грунтовних світоглядних, фундаментальних теоретичних знань та компетентностей правників і т.д.

Ірина Сухан, кандидат юридичних наук, доцент кафедри адміністративного, фінансового та інформаційного права:

Чому ви вирішили обрати  навчання в УжНУ?

Робити вибір – це завжди складно. Ти розмірковуєш, прислуховуєшся до думки рідних чи друзів, і тільки після аналізу всіх факторів приймаєш рішення. Чесно кажучи,  з вибором університету та факультету у мене такого не було. Вибір був швидким і безсумнівним – УжНУ, юридичний факультет. І я не помилилася!

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентських часів, пов’язаний з навчанням? 

Коли студенти першого, можливо ще другого курсу, стикаються із розкладом, з навчальним процесом – пари, практичні, перша сесія, – то, зазвичай, прокидається юнацький максималізм і починається бунт! Напевно, таке було у всіх. Але з часом, після складання іспитів, ти розумієш, що знання, отримані під час цього процесу, приносять більше потіхи, чим їх відсутність. Тому, напевно, саме знання, які я отримала під  час навчання і є найбільш цінним спогадом студентських років.

Який Ваш найбільш яскравий спогад зі студентського дозвілля? 

Студентські роки – це найкращий період у житті кожної людини. Адже це чи не єдині безтурботні моменти людського життя, коли можна мріяти і здійснювати мрії, робити божевільні вчинки, знаходити нових друзів і кохання… В університеті ти формуєшся не тільки за рахунок знань, а й за рахунок дозвілля. Яскравим завжди було святкування Дня юриста. А ще більш яскравою перша пара на наступний день після такого святкування!

Щоб Ви порекомендували вступникам, при виборі спеціальності в університеті, чим би їх мотивували?

Насамперед – усвідомленого вибору. Прислуховуватися до рідних, але вибір робити самому. А також наполегливості, бажання досягнути поставленої мети. Мета має бути завжди дуже висока і складатися з маленьких сходинок-цілей, і, в результаті, вони допомагають дійти до мети. Коли наступає момент розчарування, а він наступає,– не опускати руки. Завжди є дні, коли все падає і руйнується. Потрібно дуже спокійно, з психологічною стійкістю пережити цей період, і просто продовжувати вдосконалювати себе і працювати над собою. Ти маєш показати, що ти є сильнішим за ті обставини, які є навколо тебе!

Ганна Фельцан, Інформаційно-видавчий центр

Про Захід