Історії ужгородських ОСББ: успіх за підтримки грантових проектів ЄС (Відео)

Опубліковано:

Ганна Миколаївна – старожил, мешкає у цій дев’ятиповерхівці майже 40 років. Каже: будинок великий, до тисячі жителів. Капітальних ремонтів він не пам’ятає і ще три роки тому був у жахливому стані.  Зміни почалися після створення ОСББ «Наш Дім – Ужгород».

Ганна ПОВІДАЙКО, мешканка будинку

Ми боролися за то, щоб було ОСББ, бо ми старші дуже хотіли.

Бачите, яку красоту нам навели? Лавки покрасили. Ну в нас люди є такі, що організовані. Красять безплатно. Гроші не просять за то. І діти в нас помагають. Маленькі такі, 5-6 рочків. Травичку косили. Зараз Славка тоже купить ще травичку. І там ще будуть засівати травичку.

Члени ініціативної групи ОСББ активно моніторять різні гранти. Подали заявку на участь у проекті «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Фінансується він Європейським Союзом та впроваджується ПРООН. Надає можливість місцевим громадам покращити стан своїх багатоквартирних будинків. У результаті ОСББ отримало допомогу в розмірі майже мільйон гривень.

Одразу взялися вирішувати нагальні питання – повністю відремонтували покрівлю, яка вся була у дірках і постійно протікала. Капремонт даху обійшовся у майже 700 тис. грн.

Ольга СЛАВА, член ініціативної групи ОСББ «Наш Дім – Ужгород»

Частина суми, 5%, збиралося із жителів будинку, частина надана міською радою, інші гроші були представлені Євросоюзом.

На гроші, які залишилися, ми поміняли вікна у під’їздах. І навіть залишилися гроші. Ми провели повний капремонт каналізацій у підвалі. Тому на сьогоднішній день можемо сказати, що наші підвали, наші дахи у нас все сухе.

Щомісяча квартирна плата складає з двокімнатної – 100 грн, з трьохкімнатної – 150 грн.

Мешканці будинку стали більш активними, долучаються до реалізації різних проектів.

Ольга СЛАВА, член ініціативної групи ОСББ «Наш Дім – Ужгород»

Ми облаштували зливи від дощу. Щоб вода стікала і не потрапляла. Бетонна «юбочка» була вздовж будинку облаштована.

Ми дуже б хотіли утеплити наш будинок. І утеплити його системно. Щоб увесь будинок був пофарбований у однаковий колір. І покритий пінопластом. Як це має бути за протоколом.

ОСББ на вулиці Заньковецької, 3 та 7 у місті Ужгород було створене всього півтора роки тому. Будинок напіврозвалений, налічує понад 170 однокімнатних квартир.  Потребував термінових ремонтів. У ЖЕКу завжди бракувало коштів. Тому спільними силами взялися за відновлення свого будинку. Відреставрували вхідні двері та встановили замки, які реагують на відбитки пальців.

Василь АНТАЛ, голова ОСББ вул. Заньковецької, 3 та 7

Відновлена система каналізаційна, поміняна каналізація повністю. Водопровід повністю новий. Я зробив фундаментальне. Дав людям воду, відновив людям ліфт. Це головне. Звичайно, у нас буде і гарна дитяча площадка, і пісочниця не така, як тепер.

Мешканці будинку спочатку побоювалися, що після створення ОСББ ніяких змін не буде. Однак тепер стверджують –  прогрес є, тому готові співпрацювати.

Василь ІВАНОВЧИК, мешканець будинку

Я заселився, більше 20 років взяв цю квартиру. По-перше ліфт не працював – зробили ліфт, вода стояла роками. Тоже це всьо убрали. І порядок більш-менш. Звертаєшся до голови нашого і практично всі питання вирішуються.

Одна з найболючіших проблем зараз – знайти хорошого інтернет та кабельного провайдера. На даху будинку уже роками сформувалася павутина із різних проводів. Розплутати їх дуже важко, – каже голова ОСББ, Василь Антал.

Наразі кількість ОСББ в Україні складає майже 30 тисяч, що у 2,5 рази більше, ніж у 2014-му році. Вони демонструють свої успіхи та об’єднують власні зусилля. Процеси децентралізації, які узгоджені з низкою європейських угод про співпрацю, допомагають акумулювати кошти в місті, а відтак скеровувати їх на підтримку життєдіяльності ОСББ. Крім цього на допомогу приходять окремі європейські грантові проекти, які вчать громаду триматися купи та грамотно оперувати грошовими потоками та ресурсами.

Більше у відео УжІнформ:

Про Захід