Ярослав Ступник: «Запровадження в УжНУ спеціальності «Правоохоронна діяльність» виявилося успішним»

Опубліковано:

Незважаючи на всі труднощі, пов’язані із пандемією та карантином, в Україні таки розпочалася процедура зовнішнього незалежного тестування, а це дає надію, що і цьогорічна вступна кампанія у вищі навчальні заклади також відбудеться без особливих змін. Наша сьогоднішня розмова із завідувачем кафедри кримінального права і процесу юридичного факультету УжНУ, кандидатом юридичних наук, доцентом Ярославом СТУПНИКОМ присвячена відносно новій для університету спеціальності «Правоохоронна діяльність», навчання за якою розпочалося лише минулого року. Однак уже сьогодні можна стверджувати, що запровадження спеціалізованого навчання для майбутніх і нинішніх правоохоронців виявило неабияку зацікавленість серед абітурієнтів, і цьогоріч юридичний факультет збирається закріпити цей успіх.

Ярославе Валерійовичу, давайте розпочнемо із нововведень, які запроваджуються у навчанні за спеціальністю «Правоохоронна діяльність» цьогоріч…

Головним нововведенням є зменшення періоду навчання для здобуття ступеню «бакалавр» за згаданою спеціальністю – 2 роки 10 місяців. Для порівняння, бакалаври спеціальності «Право» навчаються майже 4 роки. Гадаю, що абітурієнти дуже позитивно сприймуть таке нововведення, а особливо – їхні батьки. Зважаючи на економічну ситуацію в країні, один рік зекономлених на навчанні коштів є доволі відчутним для сімейного бюджету.

Натомість незмінним залишається те, що, на відміну від інших спеціальностей, вступнику достатньо скласти іспит всього з двох предметів ЗНО (обов’язковий – українська мова, другий – історія або математика), а також творчий конкурс з фізичної підготовленості та психологічної стійкості.

Чи не очікується через скорочення терміну навчання більше навантаження на студентів? Або ж навпаки – недостатність часу для вивчення усіх необхідних дисциплін?

Згідно з прийнятим галузевим стандартом, по спеціальності «Правоохоронна діяльність» викладають усі базові дисципліни, які вивчають, до прикладу, бакалаври права: теорія держави і права, історія права, кримінальне, цивільне, адміністративне право тощо. Тобто усі основні галузеві дисципліни.

До цього додається певна специфіка навчання та спеціальні дисципліни: тактико-спеціальна та фізична підготовки, спеціальна психологічна підготовка працівників поліції для напрацювання навичок, які їм будуть необхідні під час професійної діяльності тощо. Таким чином, дотримуючись галузевого стандарту, нами розроблена навчальна програма, яка буде насиченою, але водночас дієвою, і всі знання, необхідні в практичній роботі, наші студенти отримають. Тобто ніяких незручностей чи перевантажень у зв’язку із скороченням терміну навчання не передбачається.

Через рік після впровадження: чи можна стверджувати, що очікування від нової спеціальності виправдалися?

Безумовно, що так. Зізнаюсь, що минулого року у нас були певні побоювання і перестороги, що нам не вдасться виконати набір студентів, оскільки ми отримали ліцензію на підготовку спеціалістів незадовго до початку вступної кампанії. Була небезпека, що ми не встигнемо розрекламувати і повідомити абітурієнтів про наявність нової спеціальності; що тепер не треба їхати у Львів, Київ чи Харків вступати у спеціалізований виш – можна вже в УжНУ здобути спеціальність «Правоохоронна діяльність».

Благо, такі наші побоювання не справдилися: результати вступної кампанії навіть перевершили наші сподівання і спеціальність виявилася дуже популярною серед абітурієнтів. Що говорити, якщо лише на заочну форму навчання в магістратуру вступили одразу 72 студенти, і вже цієї осені ми готуємося до випуску перших магістрів.

Наскільки мені відомо, велике зацікавлення в опануванні даної спеціальності виявили і працівники правоохоронних та контролюючих органів?

Так, велика частка абітурієнтів – це ті, хто вже здобув вищу освіту, серед яких чимало теперішніх працівників правоохоронних органів. Натомість студенти бакалаврату – це, переважно, випускники шкіл. Ми ж у свою чергу намагалися скласти навчальну програму так, аби зробити великий ухил робити на практику. Налагодили співпрацю та підписали договори з усіма правоохоронними та контролюючими органами, на базі яких студенти проходять практику. В результаті, після завершення навчання, у них є не лише сильні теоретичні знання, але відповідні практичні навики.

Як пандемія та карантин вплинули на навчальний процес?

На початковому етапі це викликало певні незручності, в першу чергу в питаннях комунікації, адже студенти роз’їхалися по домівках і не в кожного був доступ до інтернету чи відповідні технічні можливості. Однак з часом усі ці питання були вирішені.

Тим паче, що на факультеті вже проходили певні апробації дистанційного навчання, в першу чергу через систему Moodle, куди були завантажені лекційні та навчальні матеріали. В результаті, викладачі проводили лекції онлайн, комунікували зі студентами, лекції відбувалися за графіком. Підсумкова атестація, захисти дипломних робіт – все також проходило в режимі онлайн. Тому можемо констатувати, що факультет достойно вийшов із ситуації, що склалася.

З іншого боку, як вплине карантин на вступну кампанію?

Це питання більш важке і непередбачуване, враховуючи збільшення кількості захворювань на COVID-19 в області. Тому не беруся прогнозувати, однак надіємося на краще та готуємось до різних варіантів.

Наостанок хотілося б запитати про те, чим живе сьогодні кафедра кримінального права та процесу?

Кафедра кримінального права та процесу юридичного факультету УжНУ є однією із наймолодших в Україні, і для мене дуже почесно вже більше двох років очолювати такий прекрасний та потужний колектив. Кафедра активно розвивається; укомплектована 21 штатним викладачем, з яких 2 доктори юридичних наук і 17 кандидатів наук.

Активно працюємо над навчально-методичною літературою, щороку видаємо монографії та навчальні посібники для полегшення навчання студентів та надання їм допомоги в освітньому процесі. Підтримуємо дружні та ділові зв’язки із більшістю кафедр нашої спеціальності в Україні.

Також у нас склалися дуже добрі професійні відносини із кафедрою кримінального права Карлового університету у Празі, з якою ми постійно беремо участь у різноманітних наукових заходах. Беремо активну участь у підготовці не лише студентів першого рівня, а й докторів філософії та докторів наук; наші викладачі беруть участь у роботі спеціалізованих вчених рад по всій Україні в якості офіційних опонентів, видаємо книги із колегами зі Львова, Києва, Харкова. До слова, з останніми, а саме з Харківським національним університетом внутрішніх справ, у нас склалися дуже дружні відносини. Більш того, ідея запровадження в УжНУ спеціальності «Правоохоронна діяльність» народилася саме в харківському виші. Довго ми до цього йшли, однак справа зроблена і сьогодні ми бачимо конкретні результати цієї роботи.

Розмовляв Андрій Ганусич, УжНУ

Про Захід