Як залежить вага від менструального циклу?

Опубліковано:

Бувають такі дні, коли здається – все проти нас! Фізичні навантаження вдаються важко, стрілка ваг зрадницьки зашкалює, улюблена спідниця, яку одягала буквально вчора, сьогодні вже не сходиться! Що ж відбувається? Секрет прихований в особливостях менструального циклу, від якого залежить і апетит, і метаболізм, і фізична витривалість жінки.

Перша фаза циклу (менструація)

Дієта і зниження ваги. На початку циклу будь-які дієти протипоказані. У цей період падає рівень прогестерону і починається вироблення великої кількості простагландинів – речовин, які подразнюють слизову матки і провокують початок місячних. Водночас рівень естрогену різко падає. Але ж цей гормон бере участь у виробленні серотоніну – гормону гарного настрою. Не дивина, що на початку циклу багато жінок впадають у депресивний стан і намагаються компенсувати нестачу позитивних емоцій завдяки солодощам, які, як відомо, не сприяють схудненню. Вихід один – замінювати шкідливі вуглеводи корисними: фруктами, овочами, кашами, медом. А ось від міцних м’ясних бульйонів, чаю, кави й шоколаду в цей період краще утриматися, оскільки всі вони посилюють дію простагландинів. Щоправда, коли вже дуже хочеться солоденького, можна дозволити собі кілька шматочків шоколаду, але не більше.

Не найліпший час для зважування. Під впливом гормонів з організму дуже погано виводиться рідина, а тому жінка набирає зайві кілограми. Але не через жир, а через воду, яка накопичується у всіх тканинах. Не переймайтеся, за 5-7 днів обмін речовин знову налагодиться, і зайва вода покине ваше тіло.
Фізична активність. У перші дні циклу (1–7 день менструації) фізична активність дається важко. Жінкам з болісними місячними взагалі не до спорту. Проте, фахівці не радять повсякчас лежати на дивані, оскільки пасивний відпочинок у горизонтальному положенні знижує тонус матки, посилюючи тим самим больові відчуття. Якщо ви відчуваєте в собі сили піднятися з ліжка, вирушайте на прогулянку. Походивши парком або вулицями міста хоча б півгодини, ви поліпшите кровопостачання органів малого тазу і усунете спазм матки.
Середина циклу (овуляція).

Дієта і зниження ваги. У цей період природа запланувала настання вагітності, а тому організм жінки продукує велику кількість андрогенів – чоловічих статевих гормонів. Під їх впливом посилюється обмін речовин, а тому всі дієти приносять прекрасні результати. Втім, дуже старатися медики не рекомендують. Пам’ятайте, під час менструації втрачається багато крові, а тому перехід на сувору дієту лише посилить залізодефіцит. Аби цього не сталося, харчуйтеся збалансовано, не забуваючи про продукти, багаті на залізо (яловичина, яблука, гречка, гранати, телятина, печінка).

Вага. Ідеальний період для зважування. Після закінчення менструації гормональний фон жінки змінюється в бік естрогенів. Вся зайва рідина виводиться з сечею, і вага повертається до норми.

Фізична активність. Під час овуляції жінка стає більш витривалою. Вона активна і стійка до стресів. Ось чому на 12-14 день циклу (плюс два дні до і після того) легко вдаються будь-які фізичні навантаження, зокрема екстремальні.

Друга фаза циклу (руйнування яйцеклітини)
Дієта і зниження ваги. Якщо під час овуляції вагітність не настала, то в другій фазі менструального циклу починається загибель незаплідненої яйцеклітини. Тобто якщо в першу фазу циклу жіночий організм був налаштований на творення (дозрівання фолікула), то в другу – на руйнування. Ось чому період від 15 до 20 дня циклу вважається ідеальним для “спалення” жирових відкладень. Сміливо влаштовуйте собі розвантажувальні дні або переходьте на дієтичне харчування. Однак за тиждень до початку менструації ви можете відчути звірячий апетит. Відбувається це через підвищення рівня лютеїнізувального гормону (ЛГ), який стимулює вихід жовтого тіла яєчника. Саме під його впливом змінюється настрій і апетит. Схуднення в цей період буде даватися особливо болісно, а ефективність від дієти обіцяє бути дуже низькою. Тому не варто себе мучити даремно. Краще утримуватися від простих вуглеводів (солодощі і борошняні продукти) на користь складних (цільні каші, хліб з борошна грубого помелу) і білків (пісне м’ясо, риба). Це допоможе зберегти стрункість навіть без дієти.

Вага. У цей період вага все ще залишається в нормі, а тому можна сміливо ставати на ваги. Але наприкінці циклу багато жінок починають скаржитися на набухання і болісність молочних залоз, пітливість. Часто спостерігається збільшення ваги (1-1,5 кг). Якщо ви схильні до набряків, постарайтеся мінімізувати вживання води і солі. Пийте сечогінні чаї (березові бруньки, каркаде, малиновий або липовий). Можна їсти кавуни, полуницю, яблука.

Фізична активність. Гормональний фон залишається стабільним, жінка весела й активна, фізичні навантаження минають на “ура”. Але ближче до кінця циклу під дією гормонів фізичні навантаження даються все важче. Не варто себе ламати, змушуючи займатися спортом, оскільки це може закінчитися підвищенням тиску або головним болем.

Про Захід