Як відбувається дистанційне навчання на факультеті суспільних наук (Фото)

Опубліковано:

Трохи більше місяця минуло з дня впровадження в УжНУ карантину та переходу на дистанційне навчання. Як воно відбувається, які особливості та труднощі виникають – у нашій розмові з деканом факультету суспільних наук УжНУ Юрієм Остапцем.

Як, в яких формах відбувається дистанційне навчання на факультеті?

Розпочиналося навчання з електронної платформи Moodle, яка раніше використовувалась ситуативно і фрагментарно. Для швидкого зв’язку зі студентами використовувалися е-листи та Viber.

В подальшому викладачами були задіяні такі платформи і сервіси для здійснення дистанційного навчання: Google Forms, Survio, Classroom, Google meet, Zoom, Skype, за допомогою яких викладачі проводили лекції, семінарські заняття та здійснювали опитування студентів.

Ось таким чином в режимі онлайн на факультеті був здійснений перший модульний контроль.

Які особливості впровадження дистанційного навчання саме на факультеті суспільних наук?  

Кожна кафедра факультету має свою специфіку викладання навчальних дисциплін, визначений  контингент студентів, тому й використовує в залежності від цього різні методи і форми дистанційного навчання. Форми цієї роботи також залежать і від можливості викладачів належним чином її організувати. Тому хтось із викладачів використовує ширший спектр методів, а хтось обмежується тільки деякими. А загалом кафедри зробили звіт по дистанційній роботі за березень місяць і такий же звіт будуть готувати за квітень. У звіті чітко вказано що зроблено з навчальної, методичної та наукової роботи кожним викладачем кафедри. Таким чином,  організація роботи зі студентами у контексті «лекція – практичні – модульний контроль» була швидко налагоджена.

Але  продовження карантину поставило перед колективом факультету нові завдання. І, перш за все, це проходження практики та підготовка кваліфікаційних робіт бакалаврів. Тому викладачами факультету були внесені тимчасові зміни до програм проходження практики студентами, поставлені нові завдання (наприклад, презентація результатів у онлайн-режимі і т.д.), і вона також буде здійснена у дистанційно. А кожний науковий керівник активно співпрацює зі студентами-випускниками бакалаврату з метою успішного завершення ними навчання і захисту кваліфікаційної роботи.

       Зі звіту кафедр за березень місяць хочу виокремити: 1) проведені усі заплановані модульні контролі; 2) кафедра політології і державного управління підготувала пакет документів для акредитації аспірантури; 3) викладачі факультету подали до друку 5 статей у наукові збірники, які індексовані у базах Skopus та Web of Science; 4) підготовані до друку 3 монографії і матеріали міжнародної конференції, яка запланована на 15 квітня та інше.

Які труднощі виникають у викладачів та студентів під час дистанційного навчання?

Звичайно що це труднощі, пов’язані з можливостями самої організації дистанційного навчання. По-перше, ідеться про доступ до мережі Інтернет усіма учасниками дистаційного навчання. Це питання технічне і воно не завжди може бути вирішеним. Тому для цього і викориcтовуються різні форми такого навчання. І, по-друге, брак належних навичок такої роботи як у студентів, так і у викладачів. В даному аспекті у програму навчальної дисципліни «Основи інформаційних технологій» повинна бути обов’язково внесена тема про дистанційне навчання. А викладачі одну із лекцій навчального курсу мають провести у системі Google meet, що надасть неоціненний практичний досвід для організації онлайн-конференцій, вебінарів майбутнім нашим випускникам.

Викладачі факультету у розмові про дистанційне навчання акцентують на тому, що лекції, практичні і т.д. потребують більше зусиль і часу, ніж у звичайному режимі. А студенти говорять, що таке навчання організовує самодисципліну в домашніх умовах, вимагає серйозних зусиль для самоосвіти, дозволяє виконувати завдання у зручній домашній атмосфері. Але всі підкреслюють, що ніщо не може замінити живого спілкування, яке тепер буде ще більше поціновуватись.

 розмову вів Олексій Шафраньош

Інформаційно-видавничий центр УжНУ

Про Захід