Готуймося до захисту: на Закарпатті запрошують на безкоштовні курси від Центру національного спротиву

Опубліковано:

16 березня на Закарпатті був створений перший в Україні обласний Центр підготовки населення до національного спротиву. Керівником цієї комунальної установи терміном на 3 роки призначили полковника Юрія Белякова, котрий і розповів «Про Заходу» про те, для чого був створений такий центр, чим він займатиметься та хто може записатися на заняття, аби бути готовим захистити себе і свою домівку.

– Юрію Володимировичу, коли з’явилася новина про створення комунальної установи «Закарпатський обласний центр підготовки населення до національного спротиву», у соцмережах можна було побачити коментарі про те, що готувати населення треба було до початку вторгнення, а не через рік після нього. Ви з цим погоджуєтеся?

– Абсолютно. Такі центри справді треба було створити вже давно, бо населення в більшості не знає навіть азів військової справи, як поводитися зі зброєю, що таке тактична медицина. В Україні з 1991 року методично знищували систему початкової допризовної підготовки у школах, предмет «Захист Вітчизни», бувало, викладали вчителі праці, історії тощо; спеціалізовані кабінети з тирами закривали. У мене іноді складається враження, що нас роками готували до здачі країни.

– Якби подібні центри діяли до повномасштабного вторгнення, це могло би, на вашу думку, змінити перебіг подій?

– Цілком можливо. Наведу вам приклад Норвегії, де всі чоловіки раз на три роки обов’язково проходять військові збори. У кожного з них стоїть удома напоготові зброя, вони чітко знають, де мають бути і що мають робити в разі раптового нападу на їхню країну. Таким чином, не утримуючи великої професійної армії, Норвегія має якісно підготовлене цивільне населення, яке може допомогти в разі чогось. А в нас під час повномасштабного вторгнення цивільне населення піддалося паніці, не знало, як правильно діяти, чоловіки у населених пунктах не зорганізувалися, не влаштували правильно евакуацію, не зробили майже нічого, аби захистити свої населені пункти й домівки. Ті ж лісники в лісах могли організувати завали, утруднити прохід росіянам, тим більше, що в них є й легальна зброя. Тобто, якби населення було належним чином підготовлене, все відбувалося би інакше, могло бути набагато менше жертв.

– Чи означає створення такого Центру, що Закарпаттю треба готуватися до бойових дій на нашій території?

– Ні, не означає. Неважливо, як далеко ми зараз від лінії фронту – людям не завадить бути підготовленим до будь-якого розвитку подій. Тим більше, що знання, які ми пропонуємо, можуть згодитися в різних ситуаціях. Ми можемо поїхати до Києва і потрапити під обстріл, можемо піти по гриби до лісу і заблукати, а знання з тактичної медицини можуть стати в нагоді, якщо трапиться якийсь екстрений випадок, треба буде надати першу допомогу постраждалому. Ніхто не знає, що нас чекає в житті, тому краще бути готовому до різних сценаріїв. Саме в цьому я бачу задання нашого центру – підготувати людей. Ми дамо їм базову основу військової підготовки, інженерної підготовки, топографії, тактичної медицини. Це нам потрібно, незважаючи на те, дійдуть до нас бойові дії чи ні.

– Чому керувати Центром підготовки населення до національного спротиву запропонували саме вам?

– Голові Закарпатської ОВА Віктору Микиті порадив мою кандидатуру особисто Валерій Залужний – ми з ним добре знаємося, служили у 2015-2016 роках в Авдіївці.

– Центр підготовки вже почав роботу?

– Ще ні, ми були в процесі реєстрації. Треба було узгодити багато питань і суперечностей, адже ми створили перший такий центр в Україні, зразку в нас не було. Зараз ми набираємо персонал, вирішуємо питання з приміщенням, далі треба обладнати приміщення меблями, технікою та усім, що допоможе нам якісно проводити навчання. Обласна влада дуже активно працює з нами над вирішенням усіх питань, тож, думаю, на початок літа ми вже будемо готові запросити перші групи на заняття.

– Як це буде працювати?

– Наразі комунальна установа має шість підрозділів у шести районних центрах Закарпаття: Ужгороді, Мукачеві, Берегові, Хусті, Тячеві та Рахові. В кожному підрозділі працюватимуть по три інструктори (до речі, команди інструкторів у Берегові та Хусті ще не набрані, тож просимо звертатися зацікавлених колишніх військовослужбовців з бойовим досвідом). В кожного інструктора буде проходити навчання група з 10-ти осіб. Заняття проходитимуть двічі на тиждень – у п’ятницю ввечері (протягом двох годин) та в суботу вдень (протягом шести годин). Всього курс занять складатиметься з 96-ти навчальних годин, тобто займе 3 місяці. Якщо учень пропустить заняття, йому нададуть для самостійного опрацювання тему в електронній формі. Підведенням підсумків буде вихід на полігон, стрільби. Той, хто успішно завершить курс, отримає відповідний сертифікат. Хочу наголосити на тому, що навчання у Центрі буде безкоштовним.

– Хто складає програму занять?

– Програма вже майже готова, її складає заступник директора центру, професійний інструктор Володимир Кенсіцький. Він займався підготовкою бійців 15-го гірсько-штурмового батальйону, 10-ї гірсько-штурмової бригади, батальйонів спеціального призначення. Нам хочеться зробити так, аби програма була насиченою і цікавою. Саме тому будемо співпрацювати з Національною поліцією України, ТЦК та підрозділами ЗСУ, що дасть нам можливість тренуватися зі справжньою зброєю (Центр не матиме власної зброї та полігону). При цьому хочу ще раз зазначити, що ми не готуємо людей до служби в армії, ми лише хочемо навчити їх, як правильно поводитися в бойовій обстановці: аби вони не боялися, не панікували, могли організувати взаємодію, напрацювати план по захисту села, вулиці, будинку і його виконувати. Ефективно чинити опір ворогу можна навіть без зброї. Зі звичайного супермаркету можна вийти з набором компонентів для вибухівки – треба лише мати відповідні знання. 

– Як можна записатися на навчання?

– Ми чекаємо на навчання усіх охочих віком від 18 років (верхньої межі за віком немає). На порталі «Допомога Закарпаття» є розділ «Хочу допомогти». В цьому розділ обираєте «ЗСУ/Тероборона», далі заходите в розділ «Закарпатський обласний центр підготовки населення до національного спротиву», де є реєстраційна форма для охочих долучитися. Анкета дуже проста, треба вказати ім’я, місце реєстрації та місце проживання, дані про місце роботи, номер телефону, електронну пошту, ідентифікаційний код, вказати, чи ви проходили військову службу. Відправте нам заповнену форму – і через деякий час ваш інструктор зв’яжеться з вами, аби повідомити про те, коли почнеться навчання.

– Скільки наразі записалося охочих?

– Записалися вже близько 80 осіб, але місць ще багато – ми очікуємо на 180 заявок по області. Поки бачимо, що найбільшу зацікавленість виявляє молодь студентського віку. Більше – хлопці, але є й чимало дівчат. Зацікавилися можливістю пройти навчання також вимушені переселенці. Найстаршому потенційному учаснику програми – 56 років, наймолодшому – 19.

– Чи розглядаєте ви можливість недобору на курси, адже громадянська активність у нашого населення не є дуже високою?

– Так, із активністю у нашого населення є проблеми, але ми сподіваємося, що наші курси стануть популярними. Якщо будемо бачити, що нема достатньої кількості охочих пройти навчання, будемо співпрацювати з органами місцевих самоврядувань, аби вони відправляли до нас чиновників із бронню, депутатів. Хай покажуть приклад громадянської свідомості й активності.

– Чи зацікавилися вже вашим прикладом інші регіони України?

– Я не чув, аби ще десь створювали подібні Центри. Думаю, багато хто зараз придивляється, вичікує, як у нас піде. Якщо нам вдасться зробити так, щоб людям було цікаво до нас приходити і вони розуміли важливість отриманих у нас знань, можливо, інші регіони також захочуть повторити наш досвід.  Час покаже.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»

Про Захід