Евакуатор у дії: де не варто паркуватися в Ужгороді, аби ваше авто не забрали на штрафмайданчик (Фото)

Опубліковано:

Мабуть, усі мешканці Ужгорода знають одну з найболючіших його проблем – засилля автомобілів, яке найбільше видно в центральній частині міста з її вузькими вуличками. Після початку повномасштабної війни ця проблема загострилася ще більше, адже населення міста різко зросло. Не дивно, що знайти в центрі вільні місця для того, аби припаркувати авто, іноді буває дуже важко. Це призводить до того, що водії часто паркуються з порушеннями правил, іноді перекриваючи машинами тротуари, пішохідні переходи, автобусні зупинки, виїзди з дворів тощо. Віднедавна в Ужгороді почали боротися з такими грубими порушеннями правил за допомогою евакуатора. А як це працює – зараз розкажемо.

Отже, уявіть собі, що ви поспішали кудись у термінових справах, не змогли знайти у центральній частині міста вільне паркомісце, припаркувалися впритул до пішохідного переходу й побігли. А коли повернулися, не побачили свого авто на тому місці, де його залишили. Не панікуйте: скоріш за все авто не вкрали, а просто забрали на штрафмайданчик. У такому випадку водій повинен зателефонувати на 102 і повідомити про зникнення автомобіля. Якщо його забрав евакуатор, диспетчер вам про це скаже, адже інспектор, який проводить евакуацію, зобов’язаний про це повідомити поліцію.

Якщо за номером 102 вам підтвердили, що авто забрав евакуатор, ви маєте вирушити за ним на штрафмайданчик поліції на вул. Карпатської України (колишня вул. Гагаріна), 10. Вам повернуть авто, коли ви оплатите штраф за порушення правил паркування (від 340 грн), вартість евакуації (600-850 грн залежно від маси автомобіля), вартість тимчасового зберігання авто на штрафмайданчику (120 грн за добу). Оплатити усе це можна онлайн, бігати нікуди не треба, до того ж можна зекономити 50% на штрафі, якщо оплатити його протягом 10 днів. Теоретично забрати своє авто зі штрафмайданчика можна дуже швидко, процедура не є складною і тривалою за часом.

Начальник управління контролю за благоустроєм та дотриманням ПДР у частині стоянки та зупинки Ужгородської міської ради Богдан Штефанюк розповідає, що потреба роботи евакуатора в місті назріла давно й навіть авто для цього було закуплене ще в 2018 році, однак усю необхідну підготовку, в тому числі й юридичну, вдалося завершити лише наприкінці 2023-го.

«Перед тим, як почати роботу, ми активно консультувалися з Луцьком, Львовом, Києвом. На Закарпатті евакуація автомобілів проводилася лише в Мукачеві, однак і там чомусь віднедавна її відмінили. Наразі в Ужгороді працює тільки один евакуатор з краном-маніпулятором та евакуаторною платформою з лебідкою на базі вантажного автомобіля  MA3. Ми бачили в соцмережах нарікання на те, що ця техніка є застарілою, і частково погоджуємося з цим, адже в інших містах на вулицях працює сучасніша техніка. Однак, по-перше, інші міста, як правило, заключають договори з приватними фірмами, які мають відповідну сучасну техніку. А, по-друге, цього авто наразі цілком достатньо для того, щоб запровадити в місті процес, пропрацювати алгоритм», – зауважив Богдан Штефанюк.

Наразі управління контролю за благоустроєм та дотриманням ПДР у частині стоянки та зупинки не ставить перед собою завдання забрати на штрафмайданчик якомога більше автомобілів. Запровадження системи має зараз більше виховний ефект, адже поки евакуатор протягом 30-40 хвилин обережно піднімає авто порушника на платформу, всі навколо паркуються виключно за правилами, та й на водіїв, котрі проїжджають повз, це повинно мати виховний вплив. «Побачивши роботу евакуатора, кожен уже подумає двічі, чи варто залишати автомобіль будь-де, – веде далі Богдан Штефанюк. – Нікому ж не хочеться просто так викинути більше тисячі гривень і витрачати час, забираючи свою машину зі штрафмайданчика. Хоча я особисто вважаю, що в Ужгороді вартість цієї процедури могла би бути й більшою (наприклад, у Києві евакуація та зберігання авто коштують дорожче)».

То за що ж можуть забрати на штрафмайданчик автомобіль? Як пояснюють в управлінні контролю за благоустроєм та дотриманням ПДР у частині стоянки та зупинки, інспектори управління щоденно здійснюють обхід містом, маючи повноваження самостійно штрафувати порушників за недотримання правил стоянки та зупинки. Якщо бачать авто, яке припарковане з грубими порушеннями правил і перешкоджає руху громадського транспорту, інших автомобілів або пішоходів, вони можуть викликати евакуатор. Поки він їде, інспектори ретельно фіксують вигляд автомобіля, адже досвід інших міст показує, що водії можуть позиватися до суду, звинувачуючи тих, хто проводив евакуацію, у пошкодженні транспорту. Якщо водій повернувся до того часу, як його машина була піднята на платформу, він сплатить лише штраф. Але якщо авто вже підняли, оплати за роботу евакуатора водієві не уникнути.

Інспектори працюють не лише в центральній частині міста. Паркувальний хаос у розпал робочого дня у нас спостерігається також на вулиці Капушанській і загалом в районі обласної лікарні, а також біля міської лікарні, де водії примудряються навіть блокувати виїзди «швидких». У центральній частині міста найпроблемнішою ділянкою інспектори вважають поворот на площу Корятовича, де донедавна стояли червоні обмежувальні стовпчики. Щойно їх зняли, водії знову почали залишати там авто, блокуючи проїзд громадського транспорту.

До речі, повідомити про порушників в частині стоянки та зупинки може також будь-хто з вас. Якщо ви побачили авто, припарковане з грубими порушеннями, просто зателефонуйте на 102 або в службу оперативного реагування міської ради ((0312)61-32-20, (050) 990 5100) й повідомте про це.  

Загалом в управлінні контролю за благоустроєм та дотриманням ПДР у частині стоянки та зупинки зазначають, що 70% автомобілів у центральній частині міста припарковані з порушеннями. Щодня інспектори управління складають більше 100 повідомлень про притягнення до відповідальності, вислуховуючи за це від водіїв лайку й докори: «А де мені припаркуватися?», «А чому штрафуєте мене, а не його?», «Побудуйте парковки» тощо.

«Сподіваємося, що з часом люди звикнуть до нововведення, будуть відчувати відповідальність і паркуватимуться акуратніше, – каже Богдан Штефанюк. – Побачите, що ситуація на вулицях поступово зміниться, хаос зникне. Можливо, прийде той час, коли водії почнуть поважати одне одного і міська рада зможе розформувати наше управління, бо ми станемо непотрібними. Але поки ми бачимо, що проблема з паркуванням є і її треба вирішувати».

Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»    

Про Захід