Електронна трудова книжка: всі нюанси й переваги

Опубліковано:

Як створити її, правильно перенести відомості про трудову діяльність працівника та для чого вона потрібна?

Пояснюють фахівці Головного управління ПІУ У Закарпатській області.

Хоч Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі” вступить у дію з 10 червня 2021 року.

Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області просить роботодавців уже готувати та подавати до Реєстру застрахованих осіб відомості з паперових трудових книжок про трудову діяльність своїх працівників. Оскільки протягом перехідного періоду, а він триватиме п’ять років, потрібно перенести до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового соціального страхування усі відсутні відомості про трудову діяльність працівників на підставі трудових книжок з тим, щоб у майбутньому пенсія призначалася автоматично, без додаткового звернення до органів Пенсійного фонду.

Процес оцифрування та наповнення Реєстру застрахованих осіб роботодавцем чи окремою застрахованою особою докладно описав начальник управління інформаційних систем та електронних реєстрів Головного управління Павло Ганулич і наголосив: якщо застрахована особа виявила бажання сама внести до Реєстру інформацію про свою трудову діяльність вручну, то повинна підтвердити усе внесене прикріпленою засканованою трудовою книжкою та кваліфікованим електронним цифровим підписом.

Автопризначенні пенсії і закликала присутніх провести відповідний аудит трудових книжок, перевірити правильність заповнення їх, звірити особисті дані працівника, адже усі ці дані будуть підставою для автоматичного призначення пенсії після досягнення особи пенсійного віку.

Якщо усі умови виходу на пенсію застрахованою особою виконано (досягла пенсійного віку та має відповідний страховий стаж), пенсія призначається автоматично. За бажанням, майбутній пенсіонер може відтермінувати вихід на заслужений відпочинок.

Якщо ж у людини за наявними документами не вистачає необхідного страхового стражу для автоматичного призначення пенсії, то з моменту досягнення пенсійного віку протягом трьох місяців можна додати необхідні документи як через вебпортал ПФУ, так і через відділи обслуговування громадян.

Тому кожна застрахована особа має можливість завчасно перевірити свій трудовий стаж та заздалегідь направити до Реєстру застрахованих осіб відповідну інформацію. І це є однією з переваг електронного обліку трудової діяльності працівника.

Якщо страхового стажу не вистачає для виходу на пенсію у 60 років, то людина може вийти у 63 роки за наявності страхового стажу на сьогодні від 18 до 28 років або ж у 65 – за наявності страхового стажу від 15 до 18 років. Як варіант, особа може укласти угоду про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування або доплатити до мінімального страхового внеску за будь-який період, починаючи з 01.01.2004 року.

Право на достроковий вихід на пенсію, зазначила Вікторія Поляковська, мають і особи, яким надано статус згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії і їх соціальний захист». Для виходу на пенсію у 55 років чоловікам цієї категорії потрібно набути 25 років страхового стажу, за наявності 20 років страхового стажу жінки можуть вийти на заслужений відпочинок у 50 років.

Що стосується наукових пенсій, то на сьогодні поняття призначення наукових пенсій відсутнє у зв’язку із внесеними у 2017 році змінами до Закону України 2148 « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії».

Разом з тим педагогічні працівники за наявності станом на 11 жовтня 2017 року 26 років і 6 місяців спеціального стажу та при умові звільнення з роботи мають право на пенсію за вислугу років.

Про Захід