Експертна рада та обласна влада – як спільно можна підтримати регіональну економіку

Опубліковано:

Закарпаття славиться своїм розмаїттям продукції, яка є візитівкою краю. Регіональний бізнес сьогодні ставить перед собою не лише власний успіх, а й розвиток економічного сектору регіону загалом. Практика показує, що лише спільними зусиллями можна допомогти один одному втриматися на ринку, передовсім, в часи пандемії і світової економічної кризи.

У 2020 році Агенція Регіонального Розвитку Закарпатської області реалізувала проєкт «Діалог для розвитку», який у свою чергу розділили на дві частини. Перша – «Зроблено в Закарпатті» – платформа для малих та середніх виробників, аби покращити показники збуту продукції. Розробка онлайн-ринку дозволить місцевим виробникам скористатися новим  каналом  продажу місцевих продуктів онлайн, що розширить охоплення потенційних клієнтів. Натомість споживач зможе знайти все необхідне: від сиру та вина до колоритного одягу та прикрас. Першим користуватися маркуванням «Зроблено в Закарпатті» почала торгова марка Закарпатський пряник.

«Ідея прийшла АРР ще навесні минулого року, аби допомогти локальному бізнесу пом’якшити наслідки карантину. Спочатку це мав бути своєрідний маркетплейс, але з ряду причин Агенція відмовилась від такого формату, хоча технічні можливості нам дозволяють у будь який момент переробити все для продажів через платформу. Є загальновідомий Madein Ukraine, Ukraine now та декілька локальних брендів. Ми тяжіємо до кооперації з загальноукраїнськими проєктами», – коментує Ольга Джуган, адміністратор платформи «Зроблено в Закарпатті».

Для просування та вдосконалення такого проєкту необхідна підтримка місцевої влади. В інших областях України цими питаннями займаються місцеві та обласні адміністрації, які підтримують виробників. Агенція регіонального розвитку Закарпатської області розробила другу частину проєкту  і зібрала Експертну Раду, яка  комунікує з головою ОДА.

«Експертна рада з числа бізнесу при голові ОДА – 30 осіб, які формують регіональний план виходу з кризи спільно із владою. Завдання проєкту – показати, що ці дві сфери можуть взаємодіяти між собою на користь області, що влада готова підтримувати бізнес та робити конкретні кроки до його розвитку. У підприємців є дуже багато цікавих ідей співпраці та розвитку, яким необхідний законодавчий супровід, тож потрібно показати, що влада готова підтримувати такі ініціативи. Після чотирьох засідань, підприємці заповнили анкети, які допоможуть дослідити, яким чином такі заходи вплинули на їхню свідомість та чи змінилось їхнє ставлення до місцевої влади. Анкетування показало, що підприємці готові до співпраці та по-трохи змінюють своє ставлення до обласної влади», – каже Катерина Натуркач, менеджер проєкту “Діалог для розвитку”.

Фінансову підтримку такого масштабного та перспективного проєкту Агенція регіонального розвитку отримала від «USAID Україна» за программою UCBI – Зміцнення громадської довіри.

«Ми вважаємо, що і цю мету теж виконано: ми зміцнили довіру до органів державної влади, а що саме головне, ми деякою мірою зміцнили, а десь відновили довіру бізнесу до Агенції та до грантових проектів в цілому. Нам приємно, що USAID підтримав цей проект і ми сподіваємось на подальшу плідну співпрацю з фондом», – додає Ольга Джуган.

Щоб проєкт жив і далі, потрібне подальше фінансування. Інформаційна кампанія, що проводилась в рамках цього гранту, була дуже важлива для наших виробників, особливо в такий важкий час, тому команда Агенції вважає, що сталість даного проекту має бути забезпечена й надалі.

Про Захід