Дифтерія: щеплення, симптоми, лікування

Опубліковано:

21-го жовтня, медики оприлюднили інформацію про виявлений в Ужгороді перший за майже 10 років випадок захворювання на дифтерію. 22-го жовтня в місті було виявлено ще два випадки цієї рідкісної та вкрай небезпечної недуги. Що нам потрібно знати про цю хворобу, які її симптоми та як запобігти можливості інфікуватись – про це розповіли у Медичному Центрі Закарпатська Ендоклініка.

Дифтерія і щеплення від неї.
Дифтерія належить до небезпечних інфекційних захворювань, єдиним способом профілактики яких є вакцинація. Для багатьох щеплення від дифтерії – це щось страшне і небезпечне, та насправді це входить в обов’язкову програму попередження захворювань.

Симптоми дифтерії
Часто початкову стадію дифтерії плутають зі звичайним ГРЗ, характерними проявами є підвищена температура тіла, загальне нездужання, біль у м’язах. Через 2-3 дні на мигдалинах з’являється характерний білий наліт, який згодом стає щільним і сірим. Стан людини погіршується, голос стає сиплим, присутній постійний біль в горлі при ковтанні. Хворий свідомо відмовляється від їжі. На фоні такого погіршення здоров’я відсутні нежить, кашель, сльозотеча і інші ознаки респіраторних захворювань.

Симптоми дифтерії у дітей такі ж, як і у дорослих. Характерна відмінність – підвищення температури до критичних показників навіть при сформованому нальоті на мигдаликах. Через кілька днів клінічна картина починає змінюватися – наліт зникає, стан хворого майже нормалізується. Проте небезпека для здоров’я і навіть життя зберігається, бо в крові присутній дифтерійний екзотоксин, що вражає нирки, печінку, серце і нервову систему. Без правильного лікування і вакцинації можливий розвиток таких ускладнень, як нефроз, міокардит, дистрофічні ураження печінки.

Як діагностують дифтерію?
Захворювання супроводжується специфічними клінічними проявами, тож діагностика дифтерії не викликає труднощів. Тільки в перші дні лікар може помилково прийняти загальне нездужання і підвищену температуру тіла за застуду. Але як тільки сформується наліт, сумніви відпадають.

Щоб не помилитися в діагностиці і не сплутати дифтерійний наліт на мигдаликах з ангіною, проводять тест: лікар ватною паличкою або спеціальним шпателем намагається зняти наліт. Якщо у хворого ангіна, то зробити це можна легко і швидко, а при дифтерії ця процедура неможлива без травмування слизової мигдаликів з подальшим утворенням виразок і ерозій.

Для підтвердження діагнозу роблять мазок із зіва на дифтерію і в лабораторних умовах підтверджують наявність дифтерійної палички в організмі пацієнта.

Загальні принципи лікування дифтерії:
Лікування проводять в інфекційному відділенні лікарні в окремому боксі. У рамках терапії доречні такі призначення:

  1. Строгий постільний режим.
  2. Легка щадна дієта.
  3. Введення протидифтерійної сироватки, яка деактивує токсин і запобігає розвиткові важких ускладнень. Чим раніше введена сироватка, тим більше шансів у хворого на повне одужання.
  4. Антибактеріальна терапія. У пріоритеті пеніциліни, цефалоспорини та макроліди, які зменшують шанс передачі збудника в організмі. Курс лікування антибіотиками становить в середньому 10 днів.

Якщо є індивідуальні показання, то пацієнту призначають вітаміни, протиалергійні засоби, гормональну терапію. Лікування дифтерії в дорослих і дітей має одну схему, але маленькі пацієнти повинні отримувати більше вітамінів для підтримки організму в боротьбі з дифтерійною паличкою.

Під час лікування дифтерії пацієнту регулярно проводяться контрольні забори мазків із зіва для визначення ефективності терапії. Близькі хворого також повинні бути обстежені на предмет інфікування.

За більш детальною інформацією звертайтеся в Закарпатська Ендоклініка, що розташована за адресою: м.Ужгород,вул. Л.Толстого 27А або телефонуйте: 0992687028, 0673756050.

Про Захід