Домашні сонячні електростанції як у Європі — на шляху до енергетичної незалежності (Відео)

Опубліковано:

Із травня в ужгородця Ігоря на подвір’ї власного будинку та на стрісі встановлені сонячні панелі. Ця приватна сонячна електростанція потужністю 30 кВт, розбита приблизно на три рівних блоки. Середньомісячне споживання електроенергії у будинку ужгородця – близько 200 кВт: стільки ця станція може виробити за один сонячний день, у помірно хмарний — половину. Пан Ігор каже: розглядає встановлення сонячної електростанції як передову вигідну технологію та енергетичну незалежність у майбутньому.

Ігор БАРАН

ужгородець, встановив домашню сонячну електростанцію

Було таке, що хотів автомізувати частину будинку, але не автономізував по тій простій причині, що вигідніше «продавати» електрику по зеленому тарифу. Він є найвищим у Європі, там хороші цифри є ще у Німеччині – це 10 євроцентів, але у них немає можливості встановлення на приватні будинки такої потужності. Тож, Україна в цьому плані дає найкращі умови для своїх громадян. Процес працює так: станція виробляє якусь кількість енергії, якусь кількість з неї використовує будинок, надлишок продаєш обленерго. Сказати, на скільки це вигідно – можна буде десь за рік, аби побачити генерацію по місяцям, поки що у сонячні дні виглядає непогано.

Україна вже кілька років активно розвиває відновлювальні види енергії: від біопалива, вітряків і до приватних та промислових сонячних електростанцій. Особливо активно почали рухатися в цьому напрямку після підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Держава має ряд зобов’язань перед європейською і світовою спільнотою. Виконання цих умов не тільки вплине  на глобальну енергетично-екологічну ситуацію, але й дозволить Україні стати енергетично незалежною державою. І хоч за останні кілька років спостерігається збільшення охочих встановити сонячні панелі, однак є чимало тих, кому на заваді стає вагома завада – ціна. На такий випадок, аби ще більше сприяти встановленню станцій для видобутку відновлювальної енергетики, ряд державних банків має відповідні програми кредитування

Юрій МАРКОВИЧ

директор фірми з продажу, встановлення та обслуговування сонячних електростанцій

Із 2015 року, коли дозволили встановлення приватних сонячних електростанцій, потужністю до 30 кВт, Закарпаття стало одним із лідерів у регіонах щодо їхнього встановлення (входить у 10-ку в Україні). Вартість (разом із монтажними роботами) у середньому складає від 19 до 23 тис доларів. В першу чергу, будинок має бути зданим в експлуатацію. На руках має бути або договір купівлі-продажу об’єкту нерухомості, або витяг із речових прав. Кредитують приватний сектор – «Укргазбанк» та «Ощадбанк», виходить до 19% річних по гривні за кредит.

За словами директора фірми, яка кілька років ефективно працює на ринку продажу сонячних електростанцій в Ужгороді,у нашій країні уже прийняли ряд рішень, які мають сприяти розвитку, зокрема, сонячної енергетики. Наразі дозволено встановлювати приватні сонячні електростанції максимальною потужністю до 30-ти кВт. Однією з найбільших переваг є «зелений тариф». А наприкінці 2018-го у першому читанні ВР затвердила ще одну зміну – чергове збільшення потужностей для дворогосподарств, тепер ще на 20-ть кіловат — до 50 кВт. Це доволі потужні станції, які можуть приносити непоганий пасивний прибуток.

Юрій МАРКОВИЧ

директор фірми з продажу, встановлення та обслуговування сонячних електростанцій

До кінця 2019-го року зелений тариф ще бути становити на високому рівні. Відповідно, із січня 2020 року, тариф знизиться мінімум на 2 євроценти, як у приватному, так і у комерційному секторі. Плюс, згідно нового закону, який був прийнятий №8449Д вводиться система аукціонів для станцій, які генерують більше одного мегавата. І всі інвестори, які уже розпочали проекти будівництва, вони намагаються встигнути запуститися, здати в експлуатацію станцію цього року, поки зелений тариф є гарантовано високим.

У родини Лукеча із Баранинців на приватному обісті встановили сонячні панелі, потужністю 15 кВт. Кажуть: одним зі стимулів від держави для видобутку зеленої енергетики є «зелений тариф». На сонячну енергетику він наразі становить 18 євроцентів за 1 кіловат. А окупитися капіталовкладення може за приблизно 4,5 роки.

Георгій ЛУКЕЧА

встановив сонячні панелі на будинку

Встановили 40 панелей, аби забезпечити станцію у 15 кВт. Вони розміщені на південь, щоб досягти найбільшої ефективності. Перш за все змотивувала економічна складова, окрім того, що я сам можу використовувати видобуту енергію, можу її ще і продавати. Адже, згідно Кіотського протоколу, це 18 євроцентів за 1 кВт. І другий момент мотивації для встановлення – вклад у збереження нашої планети, клімату і всього навколишнього.

На Закарпатті експлуатують уже більше 400 приватних сонячних електростанцій. І їхня кількість зростає. За словами фахівців зі встановлення альтернативних об’єктів енергії, хоч це і непоганий показник, однак в порівнянні з Європою, доволі невисокий. До прикладу, в Німеччині  таких приватних станцій налічують 1 мільйон 300 тисяч. Вони невеликої потужності – від 5 до 10 кіловат, але майже на кожному обійсті. Європейці зараз дещо змінюють підхід до видобутку «сонячної електрики». На перший план виходить забезпечення енергією власного житла. Україна  – тільки на шляху до цього.

Юрій МАРКОВИЧ

директор фірми з продажу, встановлення та обслуговування сонячних електростанцій

Зараз наприклад в Австрії, зелений тариф значно нижчий, ніж стандартний тариф на електроенергію з мережі. Там держава стимулює зараз встановлення невеличких домашніх сонячних електростанцій для того, щоб забезпечити власні потреби дворогосподарства. І тільки невеликий відсоток «надлишку» продається державі за зеленим тарифом на рівні 5 євроцентів. Україна ж навпаки ще продовжує стимулювати розвиток альтернативної енергетики за зеленим тарифом, який є суттєво більшим, ніж стандартний  тариф електроенергії, який є у мережі.

Встановлення таких приватних сонячних електростанцій – хороше капіталовкладення на перспективу. За підрахунками, домашня станція потужністю 30 кВт може приносити в місяць пасивного прибутку від 10 до 15 тисяч гривень, — каже Юрій Маркович. А це значно вигідніше, ніж депозитні вкладення. Більше того, це інвестиція в майбутнє – як своє, адже людина для власних потреб матиме безкоштовну електроенергію, так і країни. Бо збільшення видобутку «зеленої» енергії дасть змогу Україні бути більш незалежною та (при хороших прогнозах) бодай частково відмовитися від атомної та вугільної енергетики. І що важливо: сонячні станції для користувачів — це зменшення викидів парникових газів та забруднювачів повітря. І це, в свою чергу, ще й покращення екологічного клімату в державі.

Детальніше у відео УжІнформ:

Про Захід