Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області інформовано органи місцевого самоврядування щодо необхідності виготовлення правовстановлюючих документів на землі, що використовуються для громадських пасовищ
Земля у сільському господарстві є головним засобом виробництва, а її законне та ефективне використання значною мірою забезпечує продуктивність господарської діяльності та фінансове благополуччя територіальних громад та держави в цілому.
В українських сім’ях споконвіку дбайливо доглядали корів, адже і сьогодні вони залишаються великою підмогою для селян, тому й утримують їх чи не в кожному дворі села. Люди вирощують та утримують велику рогату худобу у власних господарствах бо звикли власною працею заробляти на життя, тож намагаються шукати інші джерела доходу. Корови та кози для селян – годувальниці та можливість мати додатковий дохід. Випасають худобу, як правило, за межами населених пунктів на землях сільськогосподарського призначення державної власності. Проте нерідко це робиться без оформлення відповідно до вимог чинного законодавства права користування такими земельними ділянками.
Для забезпечення потреб територіальних громад області у створенні громадських пасовищ для випасання худоби та з метою сприяння розвитку скотарства, зокрема молочного та м’ясного поголів’я великої рогатої худоби Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області надало методичну допомогу, а саме направило листи органам місцевого самоврядування Закарпаття із рекомендаціями та покроковою схемою щодо порядку вчинення дій зі створення громадських пасовищ за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності та належного оформлення права власності (користування) на них. Адже чіткий алгоритм створення пасовищ допоможе оперативно вирішити питання випасу худоби та захистить права селян.
Методичні рекомендації розроблені на підставі Земельного кодексу України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», «Про оренду землі», «Про землеустрій», «Про Державний земельний кадастр», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Так, упродовж 2019 року Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області видано 20 наказів про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для створення громадських пасовищ на загальну площу 1264,8401 га.
За аналогічний період Головним управлінням затверджено 5 проектів землеустрою та передано у власність територіальних громад 14 земельних ділянок для створення громадських пасовищ загальною площею 370,1887 га.
Забезпечення потреб територіальних громад у випасанні худоби шляхом створення громадських пасовищ за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності сприятиме розвитку самого скотарства, зокрема молочного та м’ясного поголів’я великої рогатої худоби.