День покровительок усього жіноцтва: історія, вірування, обряди

Опубліковано:

Сьогодні, 30 вересня, християнський світ відзначає свято, що вшановує пам’ять чотирьох великомучениць: Віри, Надії, Любові та матері їх Софії. Вони вважаються покровительками усього жіноцтва.

За церковними преказами, Софія, яка жила у ІІ столітті, відкрито виховувала своїх дочок у християнській вірі. Чутки про це дійшли до імператора Адріана, який спочатку подарунками, вмовлянням, а відтак погрозами та катуваннями змушував відмовитися від своїх переконань.

У 137 році дівчаток було жорстоко закатовано. На той час Вірі було 12 років, Надії – 10, Любові – усього 9. За легендою, під час тортур молодшої дівчинки з неба зійшла Божа благодать і осушила росою вогонь у печі, а іскри залишили опіки на тілі самого імператора. У своєму шаленстві Адріан змусив їх матір Софію дивитися на тортури і страту, а після залишив її в живих.

Після того, як Софія поховала дітей, три дні молилася на їх могилі, а відтак померла. Усі четверо зараховані до лиу святих. Від 777 року їх мощі покояться в Ельзасі, у церкві Ешо.

Віряни переконані, що у цей день жінкам та дівчатам працювати суворо заборонено. Усю роботу повинні виконувати чоловіки. Жінка, яка буде у цей день трудитися, може накликати на себе нещастя. Існував, також, обряд, під час якого з самого ранку жінки мали добре виплакатися, щоб впордовж усього року не мати за чим плакати.

Також було прийнято у цей день ставити три свічки біля ікони Ісуса Христа. Дві залишати в церкві, а третю нести додому – це обіцяло благополуччя родині.

Про Захід