Жіноче обличчя закарпатської влади

Опубліковано:





У переддень та й саме свято 8-го березня в українському суспільстві точилися запеклі суперечки: ця дата − пережиток радянського минулого чи таки міжнародний день боротьби за права жінок.

Натомість в п'ятницю, 6-го березня, парламент ФРН на законодавчому рівні ввів гендерні квоти: з наступного року керівництво великих фірм має складатися з жінок не менше, ніж на 30%. Наступним кроком міністр з питань сім'ї Мануела Швезіг запропонувала законодавчо закріпити рівність оплати для чоловіків і жінок.

Наразі в Україні не йдеться бодай про суспільне обговорення подібної ініціативи. Навіть таке питання як забезпечення гендерних квот у Верховній Раді не береться на озброєння жодною політичною партією. Так, цьогоріч до парламенту обрано 47 жінок, або 11,1% загального складу. І це найбільша кількість жінок-депутаток за весь час незалежності держави. Для порівняння, у Верховній Раді попереднього скликання було 9,9% жінок (44 особи), а у ВР першого скликання – лише 2,3% (11 осіб). В Європі ж цей показник сягає 25%.

Післямовою до свята “Про Захід” вирішив перевірити, скільки жінок обіймають керівні посади у органах державної влади та місцевого самоврядування на Закарпатті.

Найперше варто зазначити, що жодного разу за майже 24 роки незалежності держави закарпатки не обиралися до парламенту та не очолювали обласну державну адміністрацію чи облраду, а також не очолювали жодне міністерство в уряді.

Наразі в Закарпатській обласній раді VІ скликання (2010-2015) із 108-ми депутатів − 10 жінок. Це 9,3% від загальної кількості загального складу.

Для порівняння в обласній раді V скликання (2006-2010) із 90 депутатів було 8 жінок. Це 8,9% від загальної кількості депутатів. Тобто загальний приріст кількості жінок-депутатів становить всього 0,4%.

Своєю чергою, в Ужгородській міській раді: із 60-ти депутатів 11 − жінки. Тобто аж 18,33% від загального складу.

Жодну обласну правоохоронну структуру − прокуратуру, управління СБУ чи міліцію − не очолює жінка. Крім того, немає серед “силовиків” і жінок-заступниць вищого керівництва органу.

Аналогічна ситуація і в ДСНС Закарпатської області, митниці та управлінні державної фінансової служби. Керівники цих структур та їх заступники − виключно чоловіки.

Загалом, у всіх інших важливих обласних інституціях жінки керують роботою тільки трьох наступних: Пенсійний фонд області очолює Анастасія Пентак, Державну установу Закарпатський обласний контактний центр − Світлана Ганич, а головне управління статистики у Закарпатській області − Галина Гриник.

У голови Закарпатської ОДА, Василя Губаля та голови облради також жінок в заступниках немає. А на керівних посадах управлінь та відділів ОДА, яких на сайті адміністрації нараховується 22, тільки 4 структурні підрозділи очолюють жінки.

Відділ внутрішнього аудиту − Світлана Цап. Службу у справах дітей − Світлана Якімеліна. Закарпатський обласний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді − Наталія Романюк. Закарпатський обласний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ і організацій − Руслана Натуркач.

До речі, єдина з 13-ти районних державних адміністрацій в області, яку очолює жінка − Виноградівська. Там тимчасово виконує обов'язки голови Юдіта Петеї.

Тільки в двох з 11 міст Закарпаття мерами є жінки: Чопську міську раду очолює Галина Цар, а Перечинську − Мирослава Гуранич.

З 19 селищ міського типу області лише у трьох жінки керують справами селищ: Вишково − селищний голова Галина Штекер, Батьово – Наталія Желізняк та Великий Бичків – Одарка Зеленко.

Дещо краща ситуація у вишах області. Так, Мукачівський державний університет очолює Тетяна Щербан, втім обидва проректори − чоловіки.

Прямо протилежна ситуація в Закарпатському художньому інституті. Ректор Іван Небесник, а обидва проректори − жінки: Марина Кіяк та Наталія Ребрик.

А от в найбільшому виші області − УжНУ під керівництвом Володимира Смолянки є аж 6 проректорів і тільки один з них − жінка, проректор з науково-педагогічної роботи, Мирослава Лендьел.

І наостанок всі три суди обласного рівня: апеляційний, господарський та адміністративний також очолюють чоловіки. А з 12 районних та одного міськрайонного судів області головами суду жінки є в трьох. Свалявський районний суд очолює Наталія Жиганська, Іршавський − Ірина Даруда та Виноградівський − Ганна Рішко.

Лариса Романюк, “Про Захід”


Про Захід