Валерій Пацкан: Приріст реального ВВП у 2018 році, попри перевищення його прогнозу, не відновив докризовий обсяг економіки 2013 року

Опубліковано:

Про це заявив Голова Рахункової палати Валерій Пацкан під час розгляду на засіданні Комітету Верховної Ради з питань бюджету питання щодо виконання Державного бюджету на 2018 рік. За словами Валерія Пацкана, попри надпрогнозоване економічне  зростання план не виконано як за доходами – на 18,7 млрд грн (2,0 %), так і за видатками – на 48,6 млрд грн (4,7 %).

“Зростання доходів державного бюджету у 2018 році, порівняно з попереднім роком, відбулося насамперед внаслідок збільшення обсягу імпорту і підвищення цін. А невиконання видатків державного бюджету спричинено, зокрема, зволіканням із розподілом коштів за напрямами (об'єктами) і проведенням закупівель та невиконанням плану надходжень до спеціального фонду”, – наголосив Голова Рахункової палати.
При цьому Валерій Пацкан зауважив, що Рахункова палата за результатами проведених аудитів неодноразово звертала увагу, що виконавці бюджетних програм не забезпечували результативного, економного і продуктивного використання коштів. Тому, додав він, соціально-економічний ефект від запровадження окремих бюджетних програм обмежений. 
Валерій Пацкан нагадав, що план фінансування державного бюджету з усіх джерел не виконано на 11 % . Причина – недонадходження від державних запозичень, які при цьому становили майже чверть фінансових ресурсів державного бюджету. Зокрема, Уряд не здійснив у заплановані терміни державні зовнішні запозичення. Лише в листопаді – грудні отримано із зовнішніх джерел 83,8 млрд грн, або 81,2 % річного обсягу зовнішніх запозичень. 
За його словами, це спричинило суттєве невиконання у 2018 році плану надходжень загального фонду державного бюджету, яке в першому кварталі  становило 65,6 млрд грн (22,5 %), у січні-жовтні збільшилося до 102,9 млрд грн (10,9 %), і лише на кінець року зменшилося до 24,8 млрд грн (2,2 %). Через прорахунки в управлінні державним боргом державні запозичення здійснювалися з більшою дохідністю, ніж у попередньому році. 
Валерій Пацкан також наголосив, що доходи місцевих бюджетів, з урахуванням цінового чинника, реально зменшилися на 2,9 %.

“Трансферти з державного бюджету становили понад 53% доходів місцевих бюджетів. Це підтверджує залежність місцевих бюджетів від державного бюджету. Переважна частина коштів йшла на поточні видатки місцевих бюджетів – освіту, охорону здоров'я і соціальний захист. Але Уряд і місцеві органи влади не використали наявних можливостей, щоб не допустити виникнення заборгованості за окремими соціальними виплатами”, – підкреслив Голова Рахункової палати.
Він додав, що за деякими субвенціями, спрямованими на соціально-економічний розвиток регіонів, на кінець року залишки на рахунках місцевих бюджетів сягали 7,9 млрд грн. “Така ситуація склалася через те, що Кабмін зволікав із затвердженням переліків об'єктів, а місцеві органи влади та органи місцевого самоврядування неефективно управляли бюджетними коштами. Все це стримує відновлення і розвиток інфраструктури на місцях”, – наголосив Валерій Пацкан.

  Управління інформаційної політики

Про Захід