Соціум

Як покращити енергоефективність будинку на прикладі одного ОСББ

 

Урядова програма “теплих” кредитів для населення та ОСББ діє в Україні з жовтня 2014-го року. За час її існування нею скористалися понад півмільйона сімей. Це програма фінансової допомоги для тих, хто прагне покращити енергоефективність власних осель. Наразі вона доступна власникам приватних будинків, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та житлово-будівельним кооперативам. Ще до 2018 року “Теплими кредитами” могли скористатися і приватні особи – власники квартир в багатоквартирних будинках.

Такі кредити дають можливість придбати сонячні панелі, твердопаливні котли, теплоізоляційні матеріали, металопластикові вікна та двері тощо, держава ж відшкодовує учасникам програми: 20% – на твердопаливні котли (35% – для субсидіантів), 35% – на утеплення приватних будинків, 40-70% – для ОСББ. Кабінет міністрів заклав у бюджет 400 мільйонів гривень – на відшкодування коштів по програмі “Теплі кредити” у 2019 році. Перевагу надаватимуть юридичним особам та об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків.

 

 

В Ужгороді також є успішні практики реалізації цієї програми. Зокрема ще на початку в 2017 році скористалися можливістю такого кредитування в ОСББ – “Проспект Свободи 53”. Завдяки “Теплим кредитам” повністю поміняли вікна та зовнішні двері у всьому будинку, що значно покращило енергоефективність будівлі.

Як розповіла голова правління ОСББ “Проспект Свободи 53” – Вікторія Горват, найперший проект із заміни вікон і дверей на початку здавався доволі ризикованим, позаяк вимагав немалих коштів. Сам будинок з досить старого житлового фонду – 1968 року, вікна за весь час ніхто не змінював, зрозуміло, що про якусь енергоефективність навіть не йшлося.

“На той момент ми ризикували, але ці ризики були виправданими, бо нам дуже швидко, не затягуючи, почали замінювати вікна і двері. І люди швидко побачили результат. Ми отримали гроші у січні місяці, а вже в лютому нам замінили вікна і двері. Власне кажучи за тиждень, настільки все нагрілося, що ми навіть не могли повірити, – у під'їзді стало набагато тепліше. Наше ОСББ було створено у червні, будинок нам передали в жовтні, а після надходження перших платежів у листопаді ми почали збиратися і вирішувати, що б могли зробити і з чого варто почати. Було багато пропозицій, хто що хоче, різних ідей було чимало. Але постало питання, як зробити щось таке, чим би були задоволені всі. І от ми знайшли такий компроміс, бо всі погодилися, що у нас “дме”, – пояснила голова правління.

Як відзначає Вікторія Горват, ще до зборів вона знала про існування державної програми “Теплі кредити” і винесла це питання на загальний розгляд. На той момент всі дуже переживали, бо розуміли, що на рахунках у ОСББ ще немає коштів, бо це був самий початок. Всі необхідні для отримання кредиту документи подали на початку січня до “Укргазбанку” і вже в кінці місяця отримали позитивне рішення. Також обійшли дуже багато організацій, і в результаті ухвалили рішення працювати із “Затишною оселею”.

Окрім того, спільно вирішили, що чоловіки в будинку добре вміють працювати руками, тож встановленням будуть займатися власними силами. Всього замінили 24 вікна і 5 дверей, які обійшлися у 154 тисячі гривень. Першу половину коштів ОСББ відшкодували у квітні, а вже в середині травня того ж року була повністю закрита вся кредитна лінія. 55% коштів відшкодувала Ужгородська міська рада, а держава відповідно – близько 42-43%. Відсотки відшкодування від держави залежать від кількості субсидіантів, які мешкають в будинку. На той момент в ОСББ таких було 20 осіб.

Одразу потому до представників ОСББ – “Проспект Свободи 53” почали звертатися голови інших об'єднань співвласників багатоквартирних будинків Ужгорода, які зацікавилися цією програмою і побачили, що вона дійсно працює і кошти відшкодовують.

Після того, як вдалося реалізувати перший великий проект, вже в травні в ОСББ почали готувати документи для отримання іншого кредиту – на освітлення будинку. В результаті, завдяки тій же державній програмі відшкодувань “Теплих кредитів”, повністю замінили електрощитову, освітлення прибудинкової території та сходових клітин, а також підвального приміщення. Ще один великий проект – заміну водопровідних труб у будинку вдалося зробити за власні кошти ОСББ.

Така ефективна командна робота має більш глобальний результат аніж виключно облаштування самої будівлі чи енергоефективність – мешканці зацікавлені в тому, аби їх будинок і прилегла територія ставали ошатнішими, і самі активно долучаються до процесу. На спільне прибирання прибудинкової території з кожним разом приходило все більше мешканців.

“Хтось вийде з ножицями обрізати кущі, і за короткий час біля інших під'їздів з'являються мешканці, які роблять те саме, або одна сусідка висадила квіти на клумбі, і інша каже, що вона також хоче висади”, – пояснює голова правління. Люди розуміють, що вони все це роблять для себе, бачать куди конкретно йдуть їх кошти, і яким є результат.  

Лариса Романюк,

“Про Захід”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 + 1 =